«Ζωντανός» στην Αλεξανδρούπολη ο Παναθηναϊκός

Φώτης Καρακούσης

Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο χάνοντας με 2-1, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει... ζωντανός στην μάχη για την σωτηρία του, επικρατώντας του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-2.

Έχοντας πραγματοποιήσει καλές εμφανίσεις στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να μην μείνει πίσω στα πλέι άουτ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την μάχη για την σωτηρία ως το μεγάλο φαβορί για την παραμονή. Ωστόσο στο πρώτο του ματς και ενώ προηγούνταν με 2-0, «κατάφερε» να χάσει από τη Νίκη Αιγινίου.

Ένα αποτέλεσμα που μετέτρεψε σε τελικό τον αγώνα με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη. Στο ματς αυτό οι... πράσινοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο καθώς έχαναν με 2-1 και σε περίπτωση ήττας ουσιαστικά αποχαιρετούσαν την Volley League. Εκεί όμως που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, υπήρξε η ανατροπή, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησαν με 3-2 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15).

Μια νίκη που δεν τους ανεβάζει από την τελευταία θέση, αλλά πλέον βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πίσω από τους Νίκη Αιγινίου και Εθνικό Αλεξανδρούπολης, μένοντας... ζωντανοί στην προσπάθεια να μην πέσουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Από την άλλη οι ακρίτες δεν μπόρεσαν έχοντας το προβάδισμα με 2-1, να πάρουν το τρίτο σετ και μαζί του να εξασφαλίσουν σε μεγάλο βαθμό την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ο αγώνας στο κατάμεστο κλειστό της Αλεξανδρούπολης από φίλους και των δύο ομάδων, ήταν ντέρμπι μόνο στα δύο πρώτα σετ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έκαναν το 0-1, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν και πάλι στις λεπτομέρειες.

Στο τρίτο οι παίκτες του Μουστακίδη ήταν μόνοι τους στο τάραφλεξ και όχι απλά έκαναν το 2-1, αλλά το έκαναν κρατώντας τους αντιπάλους τους στους μόλις 14 πόντους. Εκεί όμως που όλα έδειχναν «μαύρα» για τους φιλοξενούμενους, μπήκε ως αλλαγή ο Ανδρεόπουλος, με τον μικρό να κερδίζει τρεις άσους αλλάζοντας το μεμόντουμ του ματς.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 2-2 και πήρε ακόμα πιο εύκολα το πέμπτο σετ, φτάνοντας στη νίκη που τόσο ήθελε ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόνσον και Καρντόσο με 16 πόντους και ακολούθησε ο Μπατατζίμ με 14 και ο Σιλμπερνάγκελ με 13. Για τους ηττημένους ο Παγιάν είχε 27, ο Βελίτσκοβιτς 17 και ο Χριστόφας 11.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15) σε 119'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Βελίτσκοβιτς 17 (10/26 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 44% άριστες), Μέχια 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ., 73% υπ. - 60% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 72% υπ. 51% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (12/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 13 (7/10 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Μπατατζίμ 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 70% υπ. - 50% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος 4 (1/3 επ., 3 άσσοι).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):
1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)
2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου, 20.30: Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)
3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00: Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)
4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου
5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός
6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)