Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 τον Ηρακλή Χαλκίδας με 8 άσσους του Λινζ

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ και τα σερβίς του Λινζ για να νικήσει με 3-2 τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος όμως για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» το οποίο μάλιστα έχει προγραμματιστεί να γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου 2018.

Οι συριανοί είχαν πίεση για να εξασφαλίσουν την πρόκριση για το φάιναλ-4 που έχει οριστεί να γίνει στο σπίτι τους αλλά μετά την απώλεια των δύο σετ την πρόκριση πήρε ο Ηρακλής Χαλκίδας. Με βάση την προκήρυξη το πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά του κλάσματος κερδισμένων και χαμένων σετ.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε στον αγώνα από το 3ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσια, όμως, η υποδοχή του δεν άντεξε στο σερβίς του Λινζ και γνώρισε την «γλυκιά» ήττα.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς αλλά και υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε γρήγορα μεγάλη διαφορά (11-5) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ κάνοντας εύκολα το 1-0. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Φοίνικας με τον Μαρούλη σε καλή μέρα αλλά και αποτελεσματικό μπλοκ ξέφυγε 10-5. Με μπλοκ του Γάτσης και άσσο του Χήρα ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Φοίνικας έκανε χωρίς πίεση του 2-0.

Με την είσοδο του Κολτσιάκη από το τέλος του 2ου σετ στη θέση του Μακ Γουίλαμ ο Ηρακλής Χαλκίδας βελτίωσε την υποδοχή του και στο 3ο σετ ισορρόπησε τον αγώνα. Ο Φοίνικας ξέφυγε 13-10 αλλά με δύο λάθη του Γιορντάνοφ και επίθεση του Τάπια ο Ηρακλής ισοφάρισε 13-13. Οι νέα λάθη από τους γηπεδούχους και επίθεση του Κολτσιάκη έβαλαν τον Ηρακλή μπροστά με 19-17. Ο Φοίνικας «άφησε» το σετ και ο Ηρακλής με σερί έκανε το 25-18 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ και με προβάδισμα τριών πόντων από την αρχή μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Ο Ηρακλής όμως με καλό μπλοκ – άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες μέχρι το τέλος και ο Μότα έκανε το 23-22. Ο Γιορντάνοφ έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει τον Φοίνικα σε ματς μπολ και ο Μότα με άσσο έκανε το 25-23 και το 2-2.

Το 5ο σετ φέρνει την υπογραφή του Λινζ. Ο Τσέχος του Φοίνικα πήγε στο σερβίς στο 6-5 και με τα σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Ηρακλή Χαλκίδας. Με συνολικό σερί 9-0 ο Φοίνικας πήρε τη νίκη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας προκρίθηκε για πρώτη φορά σε φάιναλ-4 Λιγκ Καπ.

5ο σετ: 5-4, 10-5, 12-5, 15-5

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 14 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 25-17, 18-25, 23-25, 15-05) σε 130'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Λινζ 14 (6/18 επ., 8 άσσοι, 53% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (26/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτερλιν 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Γάτσης 10 (7/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πεντίδης, Σταυρακάκης, Σούρδι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 20 (19/42 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μακ Γιουίλιαμ 6 (6/16 επ., 39% υπ. - 21% άριστες), Τσολάκος 10 (8/12 επ., 2 άσσοι), Μότα 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 33% υπ. - 7% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (άσσος).

Ο προπονητής του Φοίνικα Σάσα Στεφάνοβιτς δήλωσε: «Είχαμε δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια που τα οποία κρίθηκαν στα πέντε σετ. Δείξαμε χαρακτήρα και τελικά πήραμε τη νίκη κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο».

Ο Κάρελ Λινζ είπε: «Είμαι ευχαριστημένος που καταφέραμε να νικήσουμε τον αγώνα. Είμαστε πολύ καλοί στα δύο πρώτα σετ όπου και τα πήραμε σχετικά εύκολα. Στη συνέχεια κάναμε κάποια λάθη και
δώσαμε την ευκαιρία στην Χαλκίδα να μας ισοφαρίσει σε 2-2. Τα σερβίς ήταν κάτι που μου βγήκε, δεν είχα άγχος, ήθελα να βοηθήσω την ομάδα μου και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Για να φτάσουμε στη νίκη όλοι οι παίκτες συνέβαλαν τα μέγιστα».

Ο προπονητής του Ηρακλή Κηφισιάς Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και μας πίεσε. Εμείς πιέσαμε τον Πέτερλιν με σερβίς αλλά άντεξε στην υποδοχή. Ανεβάσαμε στη συνέχεια την απόδοσή μας, βοήθησε η είσοδος του Κολτσιάκη και η αλλαγή τακτικής του σερβίς και του μπλοκ μας πάνω στον Γιορντάνοφ. Δείξαμε χαρακτήρα και ισοφαρίσαμε σε 2-2 που έκρινε και την πρόκριση. Στο τάι μπρέικ ο Λινζ έκανε ένα μεγάλο σερί και έδωσε τη νίκη στον Φοίνικα αλλά εμείς πήραμε την πρόκριση που είναι πολύ σημαντική για την ομάδα μου. Στο φάιναλ-4 θα είναι μία ευκαιρία για να γίνει μία γιορτή του βόλεϊ».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (21-25, 18-25, 24-26)
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 3-2 (25-19, 25-17, 18-25, 23-25, 15-05)