Κέρδισε άνετα τη Θέτιδα και ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός

Φώτης Καρακούσης

Την 2η συνεχόμενη νίκη του μετά την ήττα από την ΑΕΚ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με τις «πράσινες» να επικρατούν με 3-0 της Θέτιδας Βούλας στον Άγιο Θωμά επιστρέφοντας στις καλές εμφανίσεις.

Τον καλό του εαυτό αρχίζει να βρίσκει ο Παναθηναϊκός, με τις «πράσινες» μετά την ήττα από την ΑΕΚ να κάνουν το δύο στα δύο (τρία στα τρία αν βάλουμε και την Ευρώπη), επικρατώντας στον Άγιο Θωμά της Θέτιδας Βούλας με 3-0 (25-17, 25-18, 25-21) και παρέμειναν στην 4η θέση (με δεδομένο το ότι η ΑΕΚ θα επικρατήσει εντός έδρας του Αιγάλεω).

Τα κορίτσια του Μπράνκο Γκάιτς είχαν σαν όπλο την επίθεση, καθώς μπορεί οι φιλοξενούμενες να είχαν περισσότερα μπλοκ (9-11), να είχαν τους ίδιους άσους (3-3), αλλά στην επίθεση το 45% των «πρασίνων» σε σχέση με το 28% της Θέτιδας έκανε την διαφορά και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Στα του αγώνα με εξαίρεση το τρίτο σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πιέσουν, ο Παναθηναϊκός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να τα κερδίσει. Όπως είπαμε στο τρίτο η Θέτιδα μπήκε εξαιρετικά, προηγήθηκε μέχρι και με 5-10, βάζοντας δύσκολα στις γηπεδούχες που στο σημείο εκείνο αντέδρασαν, μείωσαν στους 2 και στο 9-12 με ένα 5-0 σερί έκαναν το 14-13 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, παρότι η Θέτιδα μείωσε στον πόντο (19-18).

Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες οι Ανάε και Μέντιτς με 13 πόντους και ακολούθησε η Γκρόθες με 10. Για τις ηττημένες η Παπαγεωργίου με 11 ήταν η μοναδική με διψήφιο αριθμό και φυσικά δεν έφτανε για να μπορέσει η ομάδα της να πάρει κάτι από το ματς.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-18

3ο σετ: 4-8, 16-13, 21-28, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-17,2 5-18, 25-21 ) σε 73'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 13 (11/25 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 75% υπ.-55% άριστες), Γκρότους 10 (9/22 επ., 1 άσσο, 82% υπ.- 73% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/2 επ.,1 άσσο,. 1 μπλοκ), Ανθούλη 8 (8/26 επ.), Μέντις 13 (9/14 επ., 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ.-37% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 9 (5/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 23% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 2 (2/9 επ.), Χάρντεμαν 5 (5/24 επ., 59% υπ. - 30% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 55% υπ.-27% άριστες), Κοντονή (λ), Φλιάκου, Παυλοπούλου 1 (1 άσσο), Λουκά 2 (2/4 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε όπως έπρεπε, αλλά στο τρίτο σετ είχαμε έλλειψη συγκέντρωσης και δώσαμε κάποια δικαιώματα. Ήταν ένα δύσκολο ματς αφού κι οι δύο προερχόμασταν από ευρωπαϊκά ματς και εύχομαι να περάσουν και οι δύο ομάδες»

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου αν και θα ακουστεί παράξενο μετά από τέτοιο αποτέλεσμα. Όμως οι περισσότερες αντιμετώπιζαν πρόβλημα τραυματισμού ή ήταν άρρωστες. Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα και συνεχίζει να είναι καθώς έχουμε το ταξίδι στην Πολωνία. Προσπαθήσαμε σήμερα ιδιαίτερα στο τρίτο σετ αλλά το έργο μας ήταν πολύ δύσκολα».