Πανναξιακός – Πορφύρας 3-0: Παραμονή για νησιώτισσες, υποβιβασμός για Πειραιώτισσες

Στη Volley League Γυναικών και το 2023 θα βρίσκεται ο Πανναξιακός, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον Πορφύρα στον Πειραιά και με 2-0 νίκες κέρδισε τη παραμονή του στη κατηγορία.

Ο Πορφύρας μετά από επτά συνεχόμενες σεζόν στη πρώτη κατηγορία που μεταξύ άλλων κατάφερε να αγωνιστεί και στα κύπελλα Ευρώπης, υποβιβάζεται στη Pre League γυναικών. Η ομάδα της Νάξου ολοκλήρωσε τις φετινές της αγωνιστικές υποχρεώσεις και θα αγωνιστεί για δέκατη σερί σεζόν στη Volley League.

Ο Πορφύρας που έπαιζε τα... ρέστα του ξεκίνησε εντυπωσιακά και έκανε το 1-0 σετ με 25-19. Ο Πανναξιακός στη συνέχεια αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με το μίνιμουμ της διαφοράς (25-23).

Στο τρίτο σετ μετά το 12-12 ο Πανναξιακός ξέφυγε στο σκορ και έκανε το 2-1 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ, η Νάξος προηγήθηκε με 17-12, ο Πορφύρας μείωσε στον πόντο (19-18), αλλά ο Πανναξιακός με σερί 3-0 έκανε το το 22-18, για να τελειώσει το σετ με 25-19 και ο αγώνας με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπανικολάου.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 23-25, 20-25, 19-25)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Αλισάνοβα, Ροντρίγκες, Παβλένκο, Ποντικάκη, Σάντε, Θαλασσινού / Μπουτσελάκου (λ), Αφεντάκη, Σακιζλή, Παγωμένου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη, Καραφουλίδου, Βλάσιτς, Ένις, Μανάι, Λιάγκη / Αντωνακάκη (λ), Λόου, Χαιρετάκη, Σαρλάνη.

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Πανναξιακού Πάτρικ Φόγκελ δήλωσε: «Ήταν μία δύσκολη σεζόν αλλά στο τέλος της χαμογελάσαμε. Όλοι νιώθουμε χαρούμενοι γιατί πετύχαμε τον στόχο μας. Συνήθως όταν χάνεις το πρώτο σετ, δύο πράγματα θα συμβούν. Είτε θα αντιδράσεις και θα μπεις ακόμα πιο σκληρά στο υπόλοιπο παιχνίδι, είτε θα πέσεις ψυχολογικά και θα χάσεις. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου που κάναμε το πρώτο και νικήσαμε. Τώρα πανηγυρίζουμε και θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει. Αγαπώ την Ελλάδα και σίγουρα θα είναι στις επιλογές μου αν έχω κάποια πρόταση και θα είμαι χαρούμενος να συζητήσω και με τον Πανναξιακό. Όμως είναι νωρίς ακόμα, θα περιμένουμε να τελειώσει όλο το πρωτάθλημα πρώτα».