ΠΑΟΚ – Λαμία 2-3: Την έκπληξη της χρονιάς οι «κυανόλευκες»

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της (μέχρι την επόμενη) πανηγύρισε η εκπληκτική Λαμία που επικράτησε στο τάι μπρέικ του ΠΑΟΚ και έκανε τεράστιο βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ.

Παρόλο που προέρχονταν από τον... εξουθενωτικό προημιτελικό κυπέλλου στη Βούλα, η Λαμία μετά το πρώτο σετ έκανε καταπληκτική εμφάνιση και θα μπορούσε να πάρει ακόμη και το τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τρίτη εντός έδρας ήττα (Θέτις, ΑΕΚ, οι δύο προηγούμενες) πήρε εύκολα το πρώτο σετ (το 10-8 έγινε 14-8 και το 17-13, 25-13), αλλά στο δεύτερο η Λαμία είχε σταθερά διαφορά 4 πόντων μέχρι το 20-24. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο, αλλά έχασε δύο κόντρες ισοφάρισης με την Κούμπουρα να κάνει το 1-1.

Στο γ' σετ η Λαμία ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 0-5 (!), ωστόσο ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (5-10, 8-10) για να ισοφαρίσει 11-11 και να ξεφύγει με 16-13 και 21-17, όμως η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22 για να καθαρίσει το σετ η Κογιάρ.

Η Λαμία όμως και πάλι επέστρεψε ξεκινώντας εντυπωσιακά το δ' σετ (4-8) με τον ΠΑΟΚ να κυνηγά συνέχεια το σκορ και παρόλο που ισοφάρισε 18-18, με τα σερβίς της Κουντουρά το σκορ πήγε στο 18-22 για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Κι εκεί η Λαμία ήταν αυτή που πήρε νωρίς το προβάδισμα (1-3) φτάνοντας να προηγηθεί με 2-7. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστέψει και μείωσε σε 8-10, ωστόσο σχεδόν αμέσως δέχθηκε ένα νέο σερί για το 8-13 κι έτσι οι φιλοξενούμενες έφτασαν στην τεράστια νίκη.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Κουκουμάκας, Επόπτες: Κακάτσιου, Καπλάνης, Γραμματεία: Σιδηρά.

Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-22, 21-25, 9-15 σε 120'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (3/7 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (12/28 επ., 19% υπ. - 09% άριστες), Φιντόν 17 (12/32 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ.-46% άριστες), Κογιάρ 19 (14/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 3 (3/7 επ., 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 0 (0/4 επ., 42% υπ.-17% άριστες).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Γιαννέλου 7 (2/6 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουντουρά 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Περέιρα 23 (23/56 επ.), Κούμπουρα 13 (10/14 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 26% υπ. - 14% άριστες), Αραούχο 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Καστίγιο 14 (10/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 14% άριστες) / Κακουράτου (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Κοντονάσιου, Κίσσα, Τσιριμόκου.

Η γνώμη του πάγκου

Ζουλιέτ Φιντόν (Ακραία ΠΑΟΚ): «Είμαστε απογοητευμένες. Δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και μας απογοήτευσε ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Δεν ήμασταν αρκετά επιθετικές και αφήσαμε το άγχος να μας επηρεάσει».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Παίζουμε καλά το τελευταίο διάστημα. Ήταν τεράστια νίκη και η μεγαλύτερη στην ιστορία του συλλόγου. Σήμερα καταφέραμε να νικήσουμε και σε μία δύσκολη έδρα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα, ειδικά μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο και έτσι όπως ήρθε. Πήραμε δύο πολύτιμους βαθμούς που ίσως μας δίνουν ένα μικρό προβάδισμα για τα πλέι οφ. Έχουμε τέσσερα δυνατά παιχνίδια ακόμα που θα τα παλέψουμε για να πετύχουμε το στόχο μας».

Παναθηναϊκός

ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός 1-3: Πέρασε από Σαντορίνη και δύσκολα θα χάσει την πρωτιά

Το τρίποντο που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στη κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο πέτυχε στη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινες επικράτησαν με 3-1 σετ του ΑΟΘ και παρέμειναν στο +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα οι Σαντορινιές πλέον βρίσκονται στο -6 από την έκτη Θέτιδα.

Να αναφερθεί ότι η ομάδα του ΑΟΘ ανάρτησε πανό στην μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού που έγραφε «Άλκης Καμπανός, Για Πάντα Φωτεινός» και από κάτω «Διώξτε τη Βία από τα γήπεδα». Επίσης στο 17-19 του 1ου σετ ο αγώνας σταμάτησε προσωρινά και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-18 και με επιμέρους σκορ 5-1 με πρωταγωνίστρια την Κρος έκανε το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με 4-0 σετ, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει άμεσα για το 4-4. Με άουτ της Μίτροβιτς οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 14-11, με την Βεζυργιαννίδου να μειώνει στο πόντο λίγο αργότερα (14-13). Το 17-15 έγινε 20-15 με δύο πόντους της Χατζηευστρατιάδου, με το σετ να κλείνει με 25-16.

Ο ΑΟΘ αντέδρασε στο τρίτο σετ, προηγήθηκε με 24-20 και παρά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού σε 24-24 με τα σερβίς της Παπαστεργίου, η Σαντορίνη με επίθεση της Μίτροβιτς και άουτ της Γκρόθες κατέκτησε το σετ με 27-25 και μείωσε στο σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκό πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, η διαφορά έφτασε σε διψήφια διαφορά (17-7) για να τελειώσει με το σετ με 25-12 και ο αγώνας 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Γαρδέλη.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 16-25, 27-25, 12-25) σε 100'

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 13 (13/54 επ.), Άμποτ 20 (19/51 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 47% άριστες), Βεζυργιαννίδου 1 (1/5 επ.), Κωνσταντινίδου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 13 (13/40 επ., 44% υπ. - 24% άριστες), Αργυρίου 3 (2/10 επ., 1 άσσος) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Δροσοπούλου (λ), Αδαμοπούλου 1 (1/3 επ., 27% υπ. - 9% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Κρος 20 (14/25 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (8/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 20% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 12 (10/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 5% άριστες) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. - 41% άριστες), Κωνσταντίνου 9 (9/16 επ., 80% υπ. - 40% άριστες), Παπαστεργίου.

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Γνωρίζαμε πως θα είναι ένα δύσκολο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός δίκαια βρίσκεται στην κορυφή αυτή τη στιγμή. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήμασταν ανταγωνιστικοί, ακόμη και όταν βρεθήκαμε με 2-0 πίσω, αντιδράσαμε και μειώσαμε σε 2-1, αλλά στο 4ο σετ ο αντίπαλός μας ξέφυγε και μετά ήταν δύσκολο να ανταπεξέλθουμε. Ωστόσο, είδα πολλά πράγματα που θα μας φανούν χρήσιμα στη συνέχεια και φυσικά και ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης στις «8» του Κυπέλλου, που σε αυτό το διάστημα είναι και ο μεγαλύτερός μας στόχος».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): Το καμπανάκι που χτύπησε την Τετάρτη με την εμφάνιση μας στο Μαρκόπουλο, το ακούσαμε και σήμερα που ήμασταν μια διαφορετική ομάδα, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί τελειώσαμε αυτόν τον αγωνιστικό μαραθώνιο, με μία πολύ καλή εμφάνιση και ένα καλό αποτέλεσμα. Κρατήσαμε την τακτική μας, με το σερβις μας και κυριαρχήσαμε στο φιλέ στα 2 πρώτα σετ και παρόλο που μας πίεσε η Σαντορίνη στο 3ο σετ, δείξαμε πολύ καλή αντίδράση και αγωνιστικό χαρακτήρα στο 4ο σετ, όπου το κατακτήσαμε εύκολα. Το ξεχνάμε και πάμε στο επόμενο ντέρμπι με την ομάδα της ΑΕΚ».

Ολυμπιακός

Ολυμπιακός – Μαρκόπουλο 3-0: Ακόμα ένα περίπατος για «ερυθρόλευκες»

Το αήττητο σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν με σχετική άνεση του ΑΟ Μαρκοπούλου.

Οι φιλοξενούμενες μόνο στο β' σετ (μέχρι το 16-14) ήταν ανταγωνιστικές, με τον Ολυμπιακό έχοντας ως δίδυμο ακραίων τις Άγκοστ, Γενιτσαρίδη και εκτός αποστολής την Σάλας να κυριαρχεί εύκολα.

Διαιτητές: Μενεσλής, Μεταξά, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Μουζακίτη, Γραμματεία: Καστάνη.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-16 σε 69'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 10% άριστες), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (13/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες) / Κονόμι (λ, 86% υπ. - 45% άριστες), Κελεσίδη, Συριστατίδη 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Γιοβάνοβιτς 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Αλλαγιάννη 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Γράβαρη 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Καλανταρίδου 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ντε Τζέσους 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-21% άριστες), Κούλερκαν 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 50% υπ. - 33% άριστες).

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση μας, γιατί για άλλη μία βδομάδα δουλέψαμε στην ενέργεια και οι αθλήτριες μου ήταν καλές και δούλεψαν αρκετά αυτή την εβδομάδα. Το Μαρκόπουλο είναι καλή ομάδα, έχουμε δει πολλούς αγώνες και παίζουν καλά. Ήταν ένα καλό ματς σήμερα. Βλέπω τη βελτίωση της ομάδας παιχνίδι με παιχνίδι και δεν μπορώ να μην εκφράσω τη χαρά μου για αυτό. Συνεχίζουμε».

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Ο Ολυμπιακός μας πίεσε από το ξεκίνημα και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Αν και προσπαθήσαμε φάνηκε η ανωτερότητα του. Θα συγκεντρωθούμε στα επόμενα παιχνίδια για να φτάσουμε στο στόχο μας».

Άρης

ΑΕΚ – Άρης 2-3: Μεγάλο διπλό μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια

Ο Άρης έφυγε με τη νίκη από τη Νέα Φιλαδέλφεια κάνοντας τεράστιο βήμα για μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Ο αγώνας ήταν μια πραγματική μάχη, ειδικά μετά το 1-1 που ήρθε με σχετική ευκολία και ήταν σίγουρα ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πήρε το τρίτο σετ με 28-26 με διπλή μπαλιά της Μερκάδο, με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει σε 2-2 κατακτώντας το 4ο σετ με 23-25 για να κορυφωθεί το δράμα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, όμως στην αλλαγή γηπέδων η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 8-7 για να έχουμε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 12-12 που έγινε 12-14. Η Μπράουν έσβησε το πρώτο ματς μπολ του Άρη, όμως η Μερκάδο τελείωσε την επόμενη επίθεση χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Χατζηθωμά, Σπίγγου, Γραμματεία: Κρανιά.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 28-26, 23-25, 13-15 σε 131'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (7/29 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. - 44% άριστες), Λίντσεϊ 15 (15/52 επ., 60% υπ.-47% άριστες), Βεργίδου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Τερέλ 20 (18/52 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 19 (16/24 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 50% υπ.-40% άριστες), Διώτη 1 ((0/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Τσοχατζή.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Μυλωνά 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 24 (20/68 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3/3 επ.), Σουάν 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 26% άριστες), Έβανς 23 (20/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής ΑΕΚ): «Υπάρχει προβληματισμός γιατί ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να πάρουμε. Ο Άρης ήταν λίγο καλύτερος και γι' αυτό κέρδισε σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αναγνωρίζουμε ότι η σημερινή είναι μια κακή ήττα, αλλά θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια που έχουμε για να βελτιώθουμε για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Θα το παλέψουμε μέχρι τέλους».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Είναι μια πολύ καλή νίκη που δείχνει ότι αξίζουμε να είμαστε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που έκαναν κατάθεση ψυχής και έδειχναν αποφασισμένες να μη χάσουν στην έδρα μιας πολύ καλής ομάδας. Σήμερα πανηγυρίζουμε κι από αύριο συνεχίζουμε τη δουλειά γιατί έχουμε μπροστά μας ένα ακόμη μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό»

Πορφύρας

Αίαντας – Πορφύρας 1-3: Νίκησε και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση

Τρίποντο μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πανηγύρισε στον Εύοσμο ο Πορφύρας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα.

Η ομάδα του Πειραιά με τους τρεις βαθμούς της νίκης ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με 7 βαθμούς άφησε στο -2 τον 14ο πλέον Αίαντα.

Η ομάδα του Ευόσμου πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά ο Πορφύρας απάντησε ανάλογα στο δεύτερο και τρίτο σετ και πήρε κεφάλι στο σκορ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ, με τον Αίαντα να έχει τον έλεγχό του. Ο Εύοσμος είχε 4 ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως ο Πορφύρας έβρισκε πάντα τη λύση και στο δεύτερο δικό του ματς μπολ έκαν ε το 30-28 παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Μούζουλας, Παρατηρητής: Σιδηράς, Επόπτες: Φλώρου, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Ιωαννίδου.

Τα σετ: ΑΠΣ Αίας - ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 (25-12, 16-25, 13-25, 28-30)

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Νταντούλα, Παπαδοπούλου, Θεοδοσίου Λ., Χαντζή, Πήττα, Χαμαλίδου / Θεοδοσίου Β., Μότσιανου (λ), Πιτσιγκώνη.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Αλισάνοβα, Παβλένκο, Ροντρίγκες, Ποντικάκη, Θαλασσινού, Σάντε / Μπουτσελάκου (λ), Αφεντάκη (λ), Αλμπάνη.

*Τα στατιστικά του αγώνα θα είναι διαθέσιμα την Κυριακή 20/2...

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Αίαντα): «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι σήμερα και για τις δυο ομάδες, παρότι προηγηθήκαμε δεν μπορέσαμε να μετουσιώσουμε το προβάδισμα σε μια νίκη. Δεχθήκαμε εύκολα την ανατροπή και ενώ στο τέταρτο σετ είχαμε το προβάδισμα τελικά δεν μπορέσαμε να πάμε στο 5ο σετ και να παίξουμε τη νίκη εκεί. Τα πράγματα είναι δύσκολα για εμάς πλέον αλλά θα κυνηγήσουμε οποίες ελπίδες έχουμε».

Πόπη Καλλή (Προπονήτρια Πορφύρα): «Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη. Αυτό μας δίνει την δύναμη για να συνεχίσουμε την προσπάθεια της παραμονής. Πιστεύω ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε».

Θέτιδα

Ηλυσιακός – Θέτιδα 0-3: Άνετα στου Ζωγράφου

Με όπλο του μπλοκ, η Θέτιδα έφυγε νικήτρια από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Η ομάδα της Βούλας, λίγες ημέρες μετά την πρόκρισή της στα ημιτελικά του κυπέλλου, συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και στο πρωτάθλημα. Η Θέτιδα με το τρίποντο που πήρε έφτασε τους 44 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -5 από την 5η ΑΕΚ και στο +6 από την έβδομη Σαντορίνη.

Ο Ηλυσιακός έφτασε κοντά στη κατάκτηση του τρίτου σετ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως η Θέτιδα έσωσε το ματς μπολ της ομάδας των Ιλισίων και με σερί 3-0 στο φινάλε πήρε το σετ με 26-24 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Λιάκου, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 15-25, 24-26) σε 79'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 10 (8/30 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. - 32% άριστες), Κογεράκη 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 2 (2/5 επ.), Ζίγκα 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίβερς 12 (12/37 επ., 50% υπ. - 21% άριστες), Μορένο 4 (4/19 επ.) / Λεωνίδου (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Παυλέα (λ), Μπλιάτσου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Μερκούρη.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 8 (2/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες), Ανθούλη 19 (17/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ακτάς 12 (8/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 14% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 10% άριστες), Οικονόμου (λ), Περάλτα 2 (1/9 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Παναγοπούλου 1 (1 άσσος).

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ, τα άλλα τα παλέψαμε και ειδικά το τρίτο που είχαμε σετ μπολ. Νομίζω δικαιούμασταν το ένα σετ αλλά κρατάω ότι δείξαμε θετικά δείγματα στο παιχνίδι μας».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «στο μεγαλύτερο διάστημα ήμασταν υποτονικοί, όμως πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Είναι λογικό το τελευταίο διάστημα έχουμε μεγάλη ένταση λόγω διαφόρων καταστάσεων και των κρίσιμων αγώνων που δώσαμε. Πρέπει να ηρεμήσουμε, είμαστε μέσα σε όλους του στόχους μας και να συνεχίσουμε το καλό πρόσωπο που έχουμε όλη τη σεζόν».

Πανναξιακός

Αμαζόνες – Πανναξιακός 0-3: Άλμα παραμονής οι νησιώτισσες

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη στη προσπάθειά του για τη παραμονή στη κατηγορία πέτυχε ο Πανναξιακός.

Η ομάδα της Νάξου επικράτησε των Αμαζόνων στη Νέα Ερυθραία με 3-0 σετ και με τους 11 βαθμούς που έφτασε, πάτησε γερά στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι Αμαζόνες έχασαν πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της 8ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Πανναξιακός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και έκανε εύκολα το 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 23-19, οι Αμαζόνες όμως με τα σερβίς της Χριστοδούλου ισοφάρισαν σε 23-23, ενώ είχαν και σετ μπολ (25-24). Η ομάδα της Νάξου όμως έμεινε ζωντανή στο σετ και με επίθεση της Λιάγκη έγινε το 25-25, η Γουάτκινς έκανε υπέρβαση για το 26-25 και το παιχνίδι τελείωσε με άουτ επίθεση της Σάντος.

Διαιτητές: Νικάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Τάλαρου.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 15-25, 25-27)

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Γουάτκινς, Αρβανιτοπούλου, Καραγκούνη, Σάντος, Χριστοδούλουμ Μαστοράκη / Σαμπάτη (λ), Κασδοβασίλη, Μορέιρα, Γκρέκα.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Φόγκελ): Καραφουλίδου, Βλάσιτς, Μανάι, Ένις, Λιάγκη, Νικολογιάννη / Αντωνακάκη (λ), Μητακίδου, Βαλληνδρά.

Λεωνίδας Γαϊτανάκης (Προπονητής Αμαζόνων): «Συγχαρητήρια στο Πανναξιακό για τη δίκαιη νίκη του. Εμείς έχουμε πρόβλημα αγωνιστικής ταυτότητας. Πρέπει άμεσα να το ξεκαθαρίσουμε για τα επόμενα παιχνίδια. Πρέπει να αποκτήσουμε διάθεση ως ομάδα και αγωνιστικότητα».

Ασημίνα Νικολογιάννη (Ακραία Πανναξιακού): «Παίξαμε πολύ καλά. Από τα καλύτερά μας φέτος και το ευχαριστηθήκαμε. Ακολουθήσαμε τη τακτική του προπονητή μας. Σε περίπτωση που το ΑΣΕΑΔ μας δικαιώσει και πάρουμε τους 7 βαθμούς πίσω, η σημερινή νίκη είναι πολύτιμη έτσι ώστε να μην είμαστε στα πλέι άουτ. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και στην ομάδα. Έχουμε σημαντικούς αγώνες μπροστά μας και προτεραιότητά μας τώρα είναι το κύπελλο τη Τετάρτη που θα κυνηγήσουμε τη νίκη για να πάμε σε άλλο ένα φάιναλ-4 μαζί με το κόσμο στο πλευρό μας».