Νίκησε αλλά έχασε βαθμό στα Μεσόγεια ο Παναθηναϊκός

Απώλεια βαθμού είχε ο Παναθηναϊκός στα Μεσόγεια, ο οποίος δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου.

Οι «πράσινες» που πέτυχαν την 14η συνεχόμενη νίκη τους και 20η στη φετινή Volley League γυναικών, έχασαν τον πρώτο τους βαθμό από τις 10 Νοεμβρίου, όταν είχαν ηττηθεί με 3-2 σετ από τον Άρη.

Το Μαρκόπουλο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε ένα υπερπολύτιμο βαθμό στη προσπάθειά του για είσοδο στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 14-14 και προηγήθηκε με 17-14 με αιχμή του δόρατος την Γκρόθες. Το Μαρκόπουλο όμως δεν τα παράτησε και με επίθεση της Κούλερκαν ισοφάρισε σε 20-20, για να προηγηθεί με έξυπνο πέρασμα στο κενό χώρο από την Αλαγιάννη. Με άσσο της Ντε Χεσούς, ο ΑΟΜ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (23-21), η Κούλερκαν έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της (24-21) και ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με την Κρος (24-22) για να τελειώσει το σετ η Καλανταρίδου με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-1. Το Μαρκόπουλο μείωσε, με τον Οικονόμου να περνάει στο ματς τις Τσιτσιγιάννη και Κωνσταντίνου. Οι πράσινες στη συνέχεια με σταθερή υποδοχή απέκτησαν ξανά προβάδισμα ασφαλείας (16-12, 17-13) γα να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-18.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το τρίτο σετ για το Μαρκόπουλο, το οποίο προηγήθηκε με 4-1 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ το προβάδισμα. Ο ΑΟΜ είχε πολύ καλό μπλοκ-άμυνα, σταθερή υποδοχή που έδινε την δυνατότητα στην Γιοβάνοβιτς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, κυρίως στις Κούλερκαν και Ντε Χεσούς. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε τη διαφορά, το Μαρκόπουλο έπαιρνε την αλλαγή και έφτασε στο 2-1 σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ μετά τον άσσο της Ντε Χεσούς που έκανε το 2-2 ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι. Με το μπλοκ των πρασίνων να κάνει μεγάλη ζημιά, οι αθλήτριες του Οικονόμου ήταν αποτελεσματικές και στις κόντρα επιθέσεις, για να έρθει εύκολα η ισοφάριση σε 2-2 σετ με 25-13.

Στο πέμπτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 στην αλλαγή τερέν (8-1) και παρά την προσπάθεια του Μαρκόπουλου να επιστρέψει στο σκορ (11-8) οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το τάι μπρέικ με 15-9.

Βράβευση για την Καλανταρίδου

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα βραβεύτηκε η ακραία του Μαρκόπουλου Αλεξία Καλανταρίδου για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 17ης αγωνιστικής. Την απονομή του βραβείου και του δώρου της χορηγού εταιρείας ΚΥΑΝΑ έκανε ο πρόεδρος του ΑΟΜ Πάρης Ευαγγελίου.

Διαιτητές: Μενεσλής, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κολλάρου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 65 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-19, 13-25, 09-15) σε 104'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλαγιάννη 8 (3/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γράβαρη 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Ντε Χεσούς 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Καλανταρίδου 10 (10/34 επ., 33% υπ. -24% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κούλερκαν 24 (24/54 επ.) / Κόττα (λ, 26% υπ. - 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Μερκουριάδη 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3μ πλοκ), Κρος 18 (11/17 επ., 7 μπλοκ), Στεπανένκο 8 (5/24 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 20 (18/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 32% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1μ πλοκ), Χαντάβα 4 (4/13 επ., 29% υπ. - 0% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Ρόγκα (λ, 56% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντίνου 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1/2 επ.), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Σε κάθε παιχνίδι όπως έχουμε πει μπαίνουμε για να κερδίσουμε ότι περισσότερο μπορούμε. Είτε λέγεται Παναθηναϊκός είτε Αμαζόνες θέλαμε από έναν έως τρεις πόντους. Ένα κίνητρο μεγαλύτερο ότι παίζαμε με τον υποψήφιο πρωταθλητή και αυτό μας έδωσε ενέργεια στο να κυνηγήσουμε όλες τις φάσεις. Η ανταμοιβή μας ήταν ένας βαθμός. Αυτός ο βαθμός είναι χρυσός. Είναι πολύ δύσκολο που έπαιζα κότνρα στον Παναθηναϊκό, γιατί έχω περάσει πολλά χρόνια εκεί. Είμαστε όμως επαγγελματίες και παίζουμε για τη νίκη».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο γιατί έπαιξε στα όρια του. Πρέπει βα προβληματιστούμε στο 1ο και 3ο σετ γιατί δεν κρατήσαμε υποδοχή. Δεν πιέσαμε στο σέρβις και δεν κάναμε το μπλοκ-άμυνα που έχουμε ως ομάδα. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα να αντιμετωπίσουμε και την διαγώνια του Μαρκόπουλο. Παρόλα αυτά κρατάω την αντίδραση μετά το τρίτο σετ. Χάσαμε ένα πόντο αλλά είναι σημαντική η αντίδραση. Επίσης είναι σημαντικό ότι φάνηκε ότι σε κάθε ματς πρέπει να παίζουμε στα όριά μας για να κερδίζουμε. Το μυαλό μας πάει στο παιχνίδι με τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη. Θέλουμε τη 1η θέση στη κανονική διάρκεια και για να τα καταφέρουμε πρέπει να είμαστε σοβαροί και αποφασιστικοί απέναντι σε κάθε αντίπαλο».