Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2: Νέα επική ανατροπή από τους «πράσινους» που αρνούνται να χάσουν

Φώτης Καρακούσης

Νέα επική ανατροπή για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» παρότι έχαναν με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στον Άγιο Θωμά, επικράτησαν με 3-2 στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του League Cup. Ανοικτή η πρόκριση στη ρεβάνς στο Παλατάκι.

Η συνήθεια που έγινε λατρεία όσον αφορά τον φετινό Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» στον πρώτο τους αγώνα με τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του League Cup, βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τους Θεσσαλονικείς, αλλά σε μια ακόμα επική ανατροπή επικράτησε με 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16,15-8) και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά. Στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι θέλει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί, με 3-2 θα υπάρξει χρυσό σετ στο οποίο οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους, ενώ ο Παναθηναϊκός, προκρίνεται με νίκη με οποιαδήποτε διαφορά στα σετ.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ φεύγει με ήττα από τον Άγιο Θωμά σε δεύτερο φετινό παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» έδειχναν να έχουν τη νίκη στα χέρια τους, προηγήθηκαν άνετα με 2-0, είχαν στο 3ο σετ 5 άσους, αλλά μετά το 1-2 ήταν σαν να μην υπήρχαν στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν άνετα και το 4ο και το 5ο και μαζί και τη νίκη.

Πιο άνετο 0-1 από όσο δείχνει το 21-25

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά πιέζοντας σε μεγάλο βαθμό στο σερβίς και κλείνοντας εξαιρετικά στο μπλοκ. Συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-5 και 2-6, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο (8-9). Και πάλι οι «ασπρόμαυροι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα που ανέβασαν στους 4 (11-15). Και πάλι οι «πράσινοι» όμως βρέθηκαν δύο πίσω (14-16), αλλά εκεί ένα 3-0 της ομάδας του Γιόσκο Μιλενκόσκι έκανε το 14-19 και 16-21. Στο 17-22 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-22, αλλά ένα πλασέ του Ουόλς και ένα μπλοκ του Κόστα σε Φράγκο έκαναν το 20-24 και όλα τελείωσαν εκεί.

Ακόμα πιο άνετα το 0-2

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε με ακόμα μεγαλύτερη άνεση το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά με την ίδια πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ και με τον Γιόρνα να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στην Ελλάδα πήραν άμεσα μια διαφορά 5 πόντων (4-9). Και μπορεί οι γηπεδούχοι να μείωσαν στους 2 (7-9 και 9-11), ωστόσο στο 14-16 συνεχόμενοι άσοι και μπλοκ για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι ανέβασαν την διαφορά στους 5 και το 0-2 έγινε με χαρακτηριστική άνεση.

Απίστευτη ανατροπή στο 3ο παρά τους 5 άσους που δέχθηκε

Και έτσι φτάσαμε στο 3ο σετ που ουσιαστικά έκρινε και το ματς. Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στην ίδια τακτική με τα σερβίς και τα μπλοκ και προηγήθηκαν με 3-8, δείχνοντας έτοιμοι για το 0-3 και τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 2 (8-10 και 10-12) και μετά στον 1 (11-12). Στο σημείο εκείνο όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και έκανε το 12-17. Στο 14-18 είχαμε την φάση που ίσως και να έκρινε το ματς. Οι Ρανγκέλ με τον Βουλκίδη είχαν μια αψιμαχία και δέχθηκαν από μία κόκκινη με το σκορ να γίνεται 15-19. Ωστόσο η φάση αυτή αντί να είναι υπέρ του ΠΑΟΚ που έφτασε πιο κοντά στους 25, ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού, καθώς «χάλασε» το μυαλό των φιλοξενούμενων, με τους «πράσινους» στο 20-23 να κάνουν ένα 3-0 και να ισοφαρίζουν σε 23-23. Στο 24-24 όμως μια επίθεση του Ερνάντες και ένας άσος του Πετρέα έκαναν το 1-2 για το «τριφύλλι» που μείωσε παρότι στο συγκεκριμένο σετ δέχθηκε 5 άσους.

Μόνος ο Παναθηναϊκός στα άλλα δύο με ασταμάτητο Ερνάντες

Στα υπόλοιπα δύο σετ μόνο μία ομάδα υπήρχε στον Άγιο Θωμά και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με τον Φράγκο να κλείνει στην υποδοχή και τον Ερνάντες να είναι πραγματικά ασταμάτητος έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 3-2. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από την διαφορά στα σετ, με το 2-2 να το κάνει η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με το άνετο 25-16 και το 3-2 με το επίσης άνετο 15-8.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.