Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στο Final-4 της Ιεράπετρας

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στο Final-4 Κυπέλλου της Ιεράπετρας.

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος που θα διεξαχθεί στην Ιεράπετρα στις 20-21/4 εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στον προημιτελικό που διεηξήχθη την Τετάρτη (20.2) στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ που έχει κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδος το 2015 και το 2018 θα έχει την ευκαιρία να σηκώσει και την 3η του κούπα στην πόλη της Κρήτης!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 3-0 και 6-3, 10-6 στο 1ο σετ και από το 14-11 και έπειτα έφτασε τη διαφορά στο +7 (18-11) κερδίζοντας με άνεση το σετ.

Στο 2ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9, οπότε και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +5 (16-11) και (19-14). Αν και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-21 ο ΠΑΟΚ πάτησε... γκάζι και πήρε το σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 5-2, το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε σε +5 πόντους, 9-4. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε όμως και ισοφάρισε σε 10-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο 16-12 και εν συνεχεία στη νίκη. Στο γήπεδο βρέθηκαν και τα κορίτσια της ομάδας χάντμπολ που κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στην Άρτα και φυσικά αποθεώθηκαν.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας είπε: «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους αθλητές μου για τον τρόπο που αντέδρασαν σε έναν αγώνα νοκ άουτ. Όλος ο σχεδιασμός που κάναμε αυτόν τον καιρό ήταν πάνω στο να κερδίσουμε τη σημερινή αναμέτρηση. Είμαστε μία ομάδα καινούρια, με νέο προπονητή και αθλητές, προσπαθούμε να βρούμε μία χημεία.

Εγώ ακόμη μαθαίνω την ομάδα και η ομάδα μαθαίνει εμένα. Βρισκόμαστε σε ένα πολύ καλό στάδιο και ξεκινάει μία νέα περίοδος, δεύτερη θα έλεγα. Απομένουν ακόμη πέντε παιχνίδια στην κανονική περίοδο και θέλουμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα ενόψει των πλέι-οφς».

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος σημείωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι που γνωρίζουμε πως υπάρχει μια διάφορα ανάμεσα στις δυο ομάδες, προσπαθήσαμε να ρισκάρουμε σε μερικά στοιχειά περισσότερο από όσο έπρεπε, αυτό δεν μας βγήκε, πήγαμε σε μεγαλύτερο αριθμό λαθών και από την άλλη ο ΠΑΟΚ με στοιχειά όπως το σέρβις και σταθερότητα στην υποδοχή είχε το πλεονέκτημα στο ματς και δικαία πήρε τη νίκη σήμερα».

Η κλήρωση για το Final-4 θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (22/2) στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-20

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 19 (15/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/7 επ., 44% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Γιορντάνοφ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/13 επ., 23% υπ. - 13% άριστες), Πανταλέων 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/5 επ.) / Ζήσης (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Πεντείδης, Γαλιώτος.