Πέρασε από Ηλιούπολη η ΑΕΚ

Φώτης Καρακούσης

Τους πολύτιμους τρεις βαθμούς πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας μέσα στην Ηλιούπολη με 3-1 σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών. Στην Ηλιούπολη η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την ΑΕΚ με τις «κιτρινόμαυρες» να παίρνουν την σημαντική νίκη επικρατώντας με 3-1 (23-35, 23-25, 25-17, 21-25).

Ο αγώνας όπως φαίνεται και από τα σετ, ήταν ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παλεύουν τον κάθε πόντο. Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που κέρδισαν στις λεπτομέρειες, ενώ στο τρίτο τα κορίτσια της Δήμητρας Λυκογιάννη έφτασαν με άνεση στο να μειώσουν σε 2-1.

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο, όταν η ΑΕΚ πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα 13-19, δείχνοντας πως θα έφτανε με άνεση στη νίκη. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, μείωσαν αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.

Η Κωνσταντινίδου με 18 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες και την ακολούθησαν οι Ιβάνοβα με 17, Λαμπρινίδου με 13 και Κοσμά με 10. Για τις ηττημένες η Μαλουσάρη είχε 15 και η Βούκοβιτς 13.

Τα σετ: 23-35, 23-25, 25-17, 21-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 3 (3/8 επ.), Μαρκοπούλου 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 3 (3/18 επ., 25% υπ. - 20% άριστες), Μαλουσάρη 15 (8/11 επ., 7 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Αργυροπούλου -λ (60% υπ. - 33% άριστες) / Μπανίκα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 00% άριστες), Ευθυμιοπούλου

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Κωνσταντινίδου 18 (16/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (14/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 10 (5/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τοντάι 4 (3/8 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (51% υπ. - 43% άριστες) / Μπελιά -λ, Σπανού 2 (2/3 επ.), Κουνάδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Πατέλη.

Η γνώμη του πάγκου

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ξεκινήσαμε καλά αλλά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας κυρίως στην υποδοχή. Αυτό μας στοίχησε στο πρώτο σετ, όταν το διορθώσαμε μειώσαμε ενώ στο τέλος προσπαθήσαμε για την ανατροπή. Πρέπει να διορθώσουμε τα ατομικά λάθη και να βελτιώσουμε την επίθεσή μας».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα σε ορισμένες φάσεις χάναμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και γι’ αυτό και έγινε και η διαφορά στο δεύτερο σετ. Έχουμε κάποια προβληματάκια, προσπαθούμε να επιστρέψουμε και να μείνουμε κοντά στην κορυφή. Θα τα διορθώσουμε όλα».