Ολυμπιακός - Μπούρσα 3-2 σετ (pics & vids)

Δημήτρης Τομαράς

Αυτά τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν το χάνουν! Με θρυλική ανατροπή έκαναν το 0-2 της Μπούρσα, 3-2 υπέρ τους και το Μεγάλο Σάββατο στην Τουρκία σηκώνουν το τρόπαιο του CEV Challenge Cup!
Μεγάλη Εβδομάδα και Μεγάλος Ολυμπιακός! Επική ανατροπή από τα κορίτσια του βόλεϊ και 3-2 σετ από 0-2 στο Ολυμπιακός - Μπούρσα σε... Μαγικό Ρέντη.
Είναι... φίνα λοιπόν τα κορίτσια και κάνουν τις ανατροπές!!! Ένας Ολυμπιακός που βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ από την Μπούρσα στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη, έκανε το 2-2 για να κλείσει το ματς με 3-2 σετ στον 1ο τελικό του CEV Challenge Cup.
Τρομερή προσπάθεια και μεγάλη εμφάνιση από τις ερυθρόλευκες του Κοβάσεβιτς που μείωσαν την συχνότητα των λαθών τους, έκαναν πιο αποτελεσματικές επιθέσεις και με τις Μαλασάι, Λαμπρούση, Χριστοδούλου και Χίπε να είναι σε... ηγετικούς ρόλους πήραν τον πρώτο τελικό και πάνε στον 2ο του Μεγάλου Σαββάτου στην Τουρκία (16.00) για να διεκδικήσουν το τρόπαιο. Ο χαρακτήρας και η ψυχή των κοριτσιών του Ολυμπιακού, σε συνδυασμό με την τεράστια, θερμή συμπαράσταση και την καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο λαός του Ολυμπιακού, ήταν τα στοιχεία που ολοκλήρωσαν την ανεπανάληπτη αυτή ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του αυτή πηγαίνει στη ρεβάνς της Τουρκίας θέλοντας να μην χάσει 3-0 σετ ή 3-1 σετ. Αν η Μπούρσα κερδίσει 3-2, το ματς πηγαίνει στο χρυσό σετ, το οποίο θα κρίνει την κούπα. Νίκη του Ολυμπιακού με οποιοδήποτε σκορ σημαίνει κατάκτηση!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ, ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός όχι απλώς ζορίστηκε αλλά δυσκολεύτηκε πολύ. Κάτι η ποιότητα και το... βάθος της Μπούρσα που έχει παίκτριες σαν την Ντα Σίλβα, κάτι τα αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση έφεραν σε δυσμενή θέση τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς. Παρά την μεγάλη ώθηση του κόσμου το 1ο σετ έληξε 18-25 με τις φιλοξενούμενες να το παίρνουν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το σκορ.

Στο 2ο σετ η βελτίωση σε όλους τους τομείς από τις ερυθρόλευκες υπήρξε αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετή ώστε να είναι όσο ανταγωνιστικές χρειάζεται και πρέπει στο σύνολο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα στο σκορ και άρχισε να κοντράρει για καλά την τουρκική ομάδα. Τελικώς το 2ο σετ έληξε με πιο μεγάλη διαφορά, 15-25 και ενώ ο Ολυμπιακός είχε και παράπονα από την διαιτησία.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ. Σε όλη την διάρκεια του σετ η Μπούρσα οδηγούσε στο σκορ με μεγάλες διαφορές. Ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 σερί πλησίασε στο 16-21 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Λαμπρούση αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έχασε το πρώτο σετ με 18-25. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 με μπλοκ της Χριστοδούλου και με 3-2 μετά από επίθεση της Μαλασάι ωστόσο με ένα σερί η Μπούρσα έφτασε στο 3-6 στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν με διαδοχικούς πόντους της Χίπε σε 6-7, αλλά οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους στο 9-16. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κάλυψε το χαμένο έδαφος και με το 15-25 η Μπούρσα προηγήθηκε με 0-2.

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ 3-2!!!
Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει φανερά σημάδια ανάκαμψης. Έφτιαξε την ψυχολογία του, βελτίωσε το μπλοκ του, την άμυνά του αλλά και το σερβίς και τις επιθέσεις του και παρουσίασε ένα σύνολο ικανό να πάρει το ματς από την Μπούρσα. Μάλιστα ξεκίνησε με προβάδισμα 4-1!!! Εν τέλει ήρθε το 25-20 και μαζί και η... αρχή της πλήρους αντεπίθεσης!!! Ο Ολυμπιακός είχε το momentum και το κράτησε και στο επόμενο σετ με την Ντα Σίλβα να είχε μείνει η μόνη που συνέχιζε να σκοράρει και να απειλεί. Βγάζοντας πολύ καλή ψυχολογία, ψυχή αλλά και ικανότητες οι ερυθρόλευκες πήγαν το ματς στο 2-2 με 25-19. Στο τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός έχτισε μία καλή διαφορά για το 11-6 που πήγε να την χάσει με το 14-10 και ενώ έδειξε να πιέζεται και να κάνει λάθη. Παρόλα αυτά έβγαλε πάλι αντίδραση και σωστή εικόνα για να φτάσει στο 15-10, το τελικό 3-2 και να κάνει ένα καίριο βήμα για την κατάκτηση της ευρωπαϊκής κούπας στον πρώτο τελικό της ιστορίας του!
Στο 3ο σετ όπως αναφέραμε και πιο πάνω, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά προηγήθηκε με 4-1 και πήγε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5, ύστερα από επίθεση σε πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα. Η Μπούρσα πλησίασε δυο φορές σε 11-10 και σε 13-12 όμως οι «ερυθρόλευκες» με νέο σερί διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 15-12 και με αυτό το +3 πήγαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13).
Στην συνέχεια η τούρκικη ομάδα πλησίασε ξανά στον πόντο (16-15) αρχικά για να ισοφαρίσει σε 16-16. Η Σάσκια Χίπε με δυνατή επίθεση έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (17-16) και η Λαζάρεβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 18-16. Ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 19-19 αλλά με νέα επίθεση της Λαζάρεβιτς σημειώθηκε το 20-19 και με μπλοκ της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-19! Από νέο διπλό μπλοκ της Λαμπρούση και της Λαζάρεβιτς σημειώθηκε το 22-19, όμως στη συνέχεια το σερβίς της Χίπε κατέληξε άουτ για το 22-20. Η Άνα Λαζάρεβιτς «έγραψε» το 23-20 και από επίθεση άουτ της Μπούρσα σημειώθηκε το 24-20 ενώ η Χριστοδούλου με μπλοκ διαμόρφωσε το 25-20 με το οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 στα σετ!
ΤΟ 8-0 ΣΕΡΙ!!!
Στο ξεκίνημα του 3ου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 αλλά στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, (7-7, 8-8). Με ένα σερί η Μπούρσα προηγήθηκε με 8-11 αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (11-11) για να ακολουθήσει νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων με +3 (12-15). Με επίθεση της Χίπε και πόντο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 14-15 και παρέμεινε στο -1 (16-17) με νέα επίθεση της ίδιας. Η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο σημείωσε το 17-18 στο συγκλονιστικό σε εξέλιξη σετ. Η Μπούρσα έφτασε στο 17-19, όμως εκεί σείστηκε το Ρέντη από το πανδαιμόνιο που δημιούργησε ο κόσμος του Ολυμπιακού αλλά και ψυχή των κοριτσιών του! Από το 17-19 με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί και μπλοκ πάνω στην Σίλβα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-19 και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρεικ!
Στο τάιμ μπρέικ η Μπρούσα προηγήθηκε με την Χόρβαθ όμως με επίθεση της Λαζάρεβιτς και άσσο της Γιώτα σημειώθηκε το 2-1. Με μπλοκ της Λαμπρούση στην Πρόκοπιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 το οποίο διατήρησε μετά από διπλή μπαλιά της Κιρντάρ (4-2). Από μπλοκ άουτ της Χίπε προήλθε το 5-3 και ακολούθησε με την τρίτη προσπάθεια το 6-3 από την Μαλασάι που ανάγκασε τον τεχνικό της Μπούρσα να καλέσει τάιμ άουτ. Η Λαζάρεβιτς με νέο άσσο σημείωσε το 7-3 και από σερβίς άουτς της Πρόκοπιτς προήλθε το 8-4 στην αλλαγή του τερέν. Από νέα επίθεση της ασταμάτητης Μαλασάι ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 (9-5) και με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε το 10-6! Ξανά η Μαλασάι με κόντρα επίθεση πέτυχε το 11-6 για το δεύτερο τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο τεχνικός της Μπούρσα και η ίδια πέτυχε το 13-7! Ακολούθησε το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε για το 14-7 με όλο τον κόσμο του Ολυμπιακού, όρθιο να βροντοφωνάζει τον ύμνο! Η Μπούρσα μπορεί να μείωσε σε 14-10 αλλά με μπλοκ της Χίπε ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-10 και πήρε την μεγαλύτερη νίκη μέχρι στιγμής στην ιστορία του!
Διαιτητές: Χουσεΐνοβιτς (Βοσνία) - Έντχολμ (Σουηδία)