Παλιά ήταν ντέρμπι...

Το Παναθηναϊκός-ΑΕΚ ήταν ντέρμπι τα προηγούμενα χρόνια, καθώς φέτος η διαφορά είναι τεράστια κάτι που φάνηκε και στο 3-0 των... πράσινων. Στον Πανναξιακό το ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας (3-1), άνετη νίκη για Ολυμπιακό επί των Μακεδόνων.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς για τη 16η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ αιφνιδίασε (4-7) με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμό και να πιέζει τις φιλοξενούμενες για το 12-9. Με τρεις άσους της Φιλντ και επιθετική πολυφωνία το σκορ άνοιξε για το 17-10 και το 1-0 με 25-15 έγραψε με μπλοκ στην Αργυροπούλου η Μερτέκη.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μετά το 7-7 δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει διαφορά ασφαλείας 22-8 για το 25-10 και το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ πήρε και πάλι διαφορά (8-2) που έφτασε στο +11 (16-5), αλλά η ΑΕΚ ροκάνισε και με κόντρα επιθέσεις μείωσε σε 18-14. Οι «πράσινες» ωστόσο έφτασαν πρώτες στο 25-20 και πήραν ακόμα ένα «τρίποντο» στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η γνώμη του πάγκου

Παναθηναϊκός (Καζάζης): «Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε στα γενέθλια του συλλόγου είναι να χαρίσουμε μιανίκη και το καταφέραμε. Σίγουρα είναι μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας. Η προσπάθεια της ΑΕΚ είναι φιλότιμη αλλά η διαφορα ήταν πασιφανής. Συνεχίζουμε με ένα δύσκολο πρόγραμμα και επικεντρωνόμαστε στη συνέχεια».

ΑΕΚ (Σαμαράς): «Από τοτε που ανέλαβα την ομάδα είπα μια κουβέντα ότι η ΑΕΚ παιχνίδι με παιχνίδι θα παίζει καλύτερα και σήμερα έπαιξε καλά αλλά ο ΠΑΟ είναι πολύ ανώτερος. Ξεκινήσαμε καλά το πρώτο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός σαν καλύτερη ομάδα και πιο έμπειρη έκανε το 1-0, στο δεύτερο σετ κάναμε κοιλιά και στο τρίτο προσπαθήσαμε. Αυτή είναι η ΑΕΚ. Απλά θέλω να πω κάτι άλλο, μπορεί να είναι τελευταία στη βαθμολογία η ΑΕΚ αλλά οι διαιτητές πρέπει να τη σέβονται».

Τα σετ: 25-15, 25-10, 25-21

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Καρπουζά, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ / Λαγουδάκη, Παπαδοπούλου

ΑΕΚ (Σαμαράς): Νούσια, Καλαφατάκη, Κουτρουμπή, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά –λ / Βενέτη, Αργυροπούλου, Βάθη

Μακεδόνες-Ολυμπιακός 0-3

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από τα Κύμινα όπου κέρδισε με 3-0 τους Μακεδόνες.

Τα δύο πρώτα σετ κύλησαν με τον ίδιο τρόπο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μεγάλες διαφορές από την αρχή και να τα καθαρίζει με χαρακτηριστική ευκολία.

Οι Μακεδόνες μόνο στην αρχή του τρίτου σετ έβαλαν δύσκολα στις ερυθρόλευκες όταν προηγήθηκαν με 8-5 και 9-6, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι ταχύτητα και έφτασε άνετα στη νίκη.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Σήμερα παίξαμε με την καλύτερη ομάδα και με διαφορά από τις υπόλοιπες του πρωταθλήματος. Ήταν ένα τεστ για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας και ήταν σημαντικό το ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε με το βασικό του σχήμα. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια για να πετύχουμε τους στόχους μας και εύχομαι στον Ολυμπιακό να πάρει την πρόκριση στην Ευρώπη».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι είναι ντροπή να παίζουμε σε ένα γήπεδο χωρίς νερό και να μην μπορούμε να κάνουμε μπάνιο μετά από το ματς και ενώ έχουμε να ταξιδέψουμε! Είναι πραγματικά ντροπή για αγώνα 1ης Εθνικής κατηγορίας. Από κει και πέρα σήμερα παίξαμε πολύ σοβάρα και κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Κερδίσαμε πιο εύκολα από ότι περιμάναμε και αυτό σημαίνει ότι είμαστε έτοιμοι για το δεύτερο ματς με την Τσανάκαλε. Θέλουμε να αφιερώσουμε αυτή τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7 και στις οικογένειές τους».

Τα σετ: 12-25, 10-25, 19-25

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Σκουλικιάρης) Στεφανίδου 10 (7/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 3 (2/19 επ., 1 άσο, 30% υπ. - 21% αρ.), Σαγκάρντια 1 (1/4 επ.), Τοάζι 5 (4/18 επ., 1 μπλοκ, 18% υπ. - 09% αρ.), Καραφουλίδου 1 (1/12 επ.), Μυρίδου-λ (14%υπ. - 14% αρ.) / Τζαγκαράκη -λ (50% υπ. - 33% αρ.), Ευθυμιάδου, Παπαδοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (5/10 επ., 1 άσο), Λαζάρεβιτς 12 (10/14 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 67% αρ.), Μαλασάϊ 6 (5/18 επ., 1 άσο, 44% υπ. - 33% αρ.), Λαμπρούση 9 (6/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χίπε 15 (11/25 επ., 4 άσοι), Κονόμη-λ (50%υπ. - 50%αρ.)

Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας 3-1

Ο Πανναξιακός ήταν ο νικητής στο Κυκλαδίτικο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 3-1 του Α.Ο Θήρας με την ομάδα της Νάξου να εδραιώνεται στην 3η θέση (39βαθμούς) και την ομάδα της Σαντορίνης να ακολουθεί στην 4η (30βαθμούς).

Στο πρώτο σετ, καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 20-16 αλλά με την Τέρζιτς να δυσκολεύει την υποδοχή των γηπεδούχων, ο ΑΟΘ ισοφάρισε σε 20-20 και η Μεταξά έκανε το 20-21. Η Τοτσίδου ισοφάρισε 21-21 και οι δυο ομάδες έκαναν από ένα λάθος για το 22-22 και στο σημείο εκείνο η Φρέσκο έγραψε το 23-22, η Ζακχαίου σε πρώτο χρόνο το 24-22 και με άουτ επίθεση της Ζντοβιτς ο ΠΑΟΝ έκανε το 1-0 (25-22).

Στο δεύτερο σετ και πάλι οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Α.Ο Θήρας να έχει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενες με πίεση από τη θέση του σερβίς δυσκόλεψαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού του Πανναξιακού. Η Γεωργιάδου με άσο έκανε το +4 (16-20) ενώ στο 18-23 η Τοτσίδου τραυματίστηκε και στη θέση της πέρασε η Αναγνώστου για τον Πανναξιακό. Ο ΑΟΘ ισοφάρισε σε 1-1 (20-25).

Ο Πανναξιακός δεν επηρεάστηκε από τον τραυματισμό της αρχηγού του, που όπως φάνηκε στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν ήταν σοβαρός καθώς επανήλθε και με όπλο το σερβί πήρε διαφορά +5 (11-6) με άσο της Ζακχαίου. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 16-13 αλλά η Φρέσκο είχε ανεβάσει την απόδοσή της (20-15, 23-17) και μαζί με την Πότοκαρ που από την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα διαμορφώθηκε το 25-17 και το 2-1σετ.

Ο Α.Ο Θήρας προσπαθούσε να επιστρέψει αλλά δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, Η Τοτσίδου που έπέστρεψε στο ματς έκανε το 13-10 ενώ η Φρέσκο έστειλε με +3 τον ΠΑΟΝ στο β΄τεχνικό τάιμ άου. Η Τέρζιτς μειωσε σε 16-14 αλλά από εκείνο το σημείο η ομάδα της Νάξου έχοντας πολυφωνία στην επίθεση με τις Φρέσκο, Πότοκαρ, Τοτσίδου) κατάφερε να επικρατήσει 25-19 και να πάρει ένα ακόμα σημαντικό «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα.

Γιώργος Ρούσης: «Σίγουρα ήταν από τα πιο τρελά παιχνίδια με τρεις τραυματισμούς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Τα κορίτσια παίξανε με αυταπάρνηση και πήραν μια μεγάλη ψυχολογική και βαθμολογική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας».

Απόστολος Οικονόμου: «Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Πανναξιακό για τη νίκη. Όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι ήταν ένα ματς άγριας ομορφιάς. Στα δυο πρώτα σετ και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εμείς είχαμε καλό ρυθμό. Στο τρίτο και τέταρτο σετ, ο τραυματισμός της Τοτσίδου αποσυντόνισε εμάς και όχι τον Πανναξιακό, κάναμε πολά λάθη ειδικά στην υποδοχή δεχθήκαμε εννέα άσους και είχαμε κακά ποσοστά στην επίθεση. Εκ μέρους όλης της ομάδας, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο της Σαντορίνης που ταξίδεψε και ήρθε να μας συμπαρασταθεί εκτός έδρας».

Τα σετ: 25-22,20-25,25-17,25-19

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 11 (10/31 επ., 1 άσο), Πότοκαρ 23 (18/42 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Δρακουλίδου 6 (4/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (5/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 39% υπ. – 32% άριστες), Ζακχαίου 12 (7/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου –λ (40% υπ. – 33% άριστες) / Μαυρομάτη –λ, Σεφεριάδου 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αναγνώστου , Ξαγοράρακη.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ζντόβτς 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 35% άριστες), Μεταξά 15 (11/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μουντάκη 4 (4/17 επ., 30% υπ. – 19% άριστες), Βεργίδου 3 (1/6 επ., 2 άσοι), Τερζιτς 20 (16/40 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (39% υπ. – 32% άριστες) / Τσβετκόβα, Τσοχατζή, Παναγιωτίδου.

Θέτιδα-Άρης 1-3

Ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Θέτιδας για το πλαίσιο της 16ης αγωνσιτικής και με το «τρίποντο» αυτό έφτασε τους 26 βαθμούς (5η θέση) στο βαθμολογικό πίνακα με την ομάδα της Βούλας να μη καταφέρνει να κερδίσει βαθμό/ούς παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη με 7βαθμούς (11η θέση).

Ο Άρης κατάφερε να προηγήθει με 2-0 σετ, κατακτώντας τα με το ίδιο σκορ 22-25, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις και εκμεταλλευόμενος σε μεγάλο βαθμό τα λάθη της Θέτιδας σε υποδοχή και άμυνα.

Η Θέτιδα με την Εσντέλ να είναι η αιχμή του δόρατος επιθετικά μείωσε σε 1-2 σετ ενώ στο τέταρτο αν και βρέθηκε μπροστά με 20-16 δεν κατάφερε να στείλει την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ, καθώς ο Άρης ισοφάρισε και πέρασε μπροστά 20-21 για να τελειώσει το σετ 23-25 (1-3).

Σούλης Τουρσούγκας: «Άλλο ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε κάλλιστα αλλά με τα πάρα πολλά λάθη που κάνουμε δεν μπορούσαμε να το γυρίσουμε και κατά συνέπεια να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Δημήτρης Σολκίδης: «Είναι μια πολύ σημαντική νίκη που μας κρατά ζωντανούς για τις όποιες ελπίδες έχουμε. Έγινε ένα καλό παιχνίδι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια και κυρίως στην Πεσόα και την Κις που έκαναν μια υπέρβαση λόγω προβλήματος υγείας. Θα συνεχίσουμε όσο μπορούμε πιο δυνατά για να πάμε όσο ψηλότερα γίνεται».

Τα σετ: 22-25, 22-25, 25-23, 23-25

Θέτις (Τουρσούγκας): Κιουτσούκη, Φρέντς, Τοντάϊ, Βαρουδάκη, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Μελετιάδη, Χριστινίδου, Λεωνίδο, Αργυροπούλου

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Κις, Καραφουλίδου, Κελεσίδου (λ), Χίτζιου (λ), Πήττα

Ελπίδα-Μαρκόπουλο 3-2

Την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του σημείωσε η Ελπίδα με 3-2 επί του Μαρκόπουλου, εξακολουθεί να μαζεύει βαθμούς στη μάχη για την παραμονή, ωστόσο έμεινε με την πίκρα ότι θα μπορούσε να έχει πάρει το τρίποντο, αφού είχε τέσσερα χαμένα ματς μπολ στο τέταρτο σετ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα τραυματισμό της Καλανταρίδου, που γύρισε το πόδι της στους πρώτους πόντους. Η απώλεια της διεθνούς ακραίας δεν επηρέασε τις γηπεδούχες, αφού η Δροσοπούλου την αντικατέστησε επάξια και η Ελπίδα κυριάρχησε στο πρώτο σετ με κορυφαία την Κατερίνα Μπολέτου. Στο δεύτερο οι δύο ομάδες συμβάδισαν μέχρι το τέλος και το Μαρκόπουλο έφτασε στην ισοφάριση παίρνοντας έξι συνεχόμενους πόντους με την Κλάιν στο σέρβις.

Καταιγιστική ήταν η Ελπίδα και στο τρίτο σετ, όταν επέστρεψε η Καλανταρίδου και ανέλαβαν δράση η Καλαντάτζε με την Γεροβασιλείου, που οδήγησαν την ομάδα της στο 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν το πιο δραματικό, καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά (7-6, 9-12, 17-16, 21-17).

Η Ελπίδα έφτασε σε διπλό ματς μπολ (24-22) με χαμένο σερβίς της Κλάιν αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι και το ράλι που ακολούθησε, κρίθηκε με μπλοκ της Ροντρίγκεζ και μία κόκκινη κάρτα στον πάγκο των γηπεδούχων για... καθυστέρηση. Στο τάι μπρέικ, όμως η Ελπίδα ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 και 6-2 και δεν άφησε την αντίπαλό της να πλησιάσει στο σκορ.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Πετύχαμε άλλη μία μεγάλη νίκη, που μας κρατά ζωντανούς στη μάχη της σωτηρίας. Το Μαρκόπουλο, λόγω και του αγώνα κυπέλλου, δεν είχε φρεσκάδα και το εκμεταλλευτήκαμε».

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στην Ελπίδα που νίκησε δίκαια. Η ομάδα μου ήταν κουρασμένη λόγω του αγώνα κυπέλλου και αυτό φάνηκε».

Tα σετ: 25-17, 21-25, 25-20, 26-28, 15-10

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Νώτη, Καραμούτσα, Kαλαϊτζάκη.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Νικολάκης): Δικαιούλια, Ρόντριγκεζ, Μερκάδο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου (λ) – Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκα, Πατεράκη.