Παναθηναϊκός - Θέτις 3-2: Πολύτιμη νίκη για τις "πράσινες"

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ χρειάστηκε και 5ο σετ για να πάρει τη νίκη.

Για την 19η ημέρα της Volley League ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ της Θέτιδας στο κλειστό του Αγίου Κοσμά.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη προηγήθηκε με 2-0 σετ σετ αλλά χρειάστηκε και 5ο για να πάρει μια πολύτιμη νίκη η οποία την σταθεροποιεί στην 3η θέση.

Η διαφορά της με την Θέτιδα που έχει κερδίσει πλέον 2 φορές είναι πλέον στο +5 και απομένουν 3 αγωνιστικές έως το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το τάι μπρέικ ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στην αρχή του με 5-5 όμως οι φιλοξενούμενες σε αυτό το διάστημα πήραν προβάδισμα με 5-8. Τελικά ο ΠΑΟ κατάφερε να γυρίσει το ματς από το 9-13 και να κατακτήσει το σετ με 15-13.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 22-25, 24-26, 15-13

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Καμπερίδης): Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κοσμά 14 (7/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντέλλου 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 26 (24/65 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (12/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 25% άριστες) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 31% άριστες), Διώτη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη 2 (2/2 επ.), Φακοπουλίδου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (15/48 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γεωργιάδου 13 (10/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριντ 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Δρακουλίδου 10 (4/6 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 11 (11/37 επ.), Γκουντιμένκο 1 (1/4 επ.) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ. - 48% άριστες), Σιρίνινα 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης ανέφερε «Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς το σημερινό. Σίγουρα η νίκη είναι αυτή που μετράει για εμάς απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί με αξιώσεις την τέταρτη θέση. Δεν δώσαμε σωστές απαντήσεις σε κάποια από τα προβλήματα που μας έβαλε ο αντίπαλος με αποτέλεσμα το ματς να πάει στο τάι μπρέικ. Από κει και πέρα κρατάμε το γεγονός ότι η ομάδα επανερχόταν συνεχώς στο παιχνίδι σε σημεία που το ματς έδειχνε χαμένο».