Διαφήμιση του βόλεϊ και ανατροπή πρωταθλητή από Ολυμπιακό

Μετά από παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ και αφού χρειάστηκαν να περάσουν 2,5 ώρες, ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Σαντορίνης και με το 3-2 σετ επί του ΑΟ Θήρας ανέβηκε στη κορυφή της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν αήττητες για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι και έβαλαν στοπ στο σερί νικών του ΑΟΘ (είχε 7). Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 21 βαθμούς, όμως ο Ολυμπιακός υπερτερεί λόγω της νίκης του.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τις αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς να παίρνουν ώθηση από τον κόσμο που γέμισε το κλειστό της Σαντορίνης και με κορυφαία την Ανίκα Μπρίνκμαν σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκαν με 2-0 σετ. Οι νταμπλούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν και κάθε φορά που ξέφευγαν στο σκορ στο τρίτο και τέταρτο σετ ο ΑΟ Θήρας έβρισκε λύσεις. Με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 σετ με 25-23, ενώ στο τέταρτο σετ παρότι είχε 3 ευκαιρίες να το κατακτήσει (24-21) χρειάστηκε ένα μπλοκ της Τζίνας Λαμπρούση για να διαμορφωθεί το 26-24 και το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Θήρας είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει το δίποντο (14-11, 14-12, 14-13), όμως ο Ολυμπιακός με δύο επιθέσεις της Ελίζαμπεθ Χουντ (14-12, 14-14) και ένα λάθος της Εύας Μερτέκη (14-13) έφερε το πέμπτο σετ στα ίσια. Το σετ και το παιχνίδι τελείωσε με μπλοκ της Σάσκια Χίπε στην Εύα Μερτέκη για το τελικό 18-16.

Η Άνα Ζιβογίνοβιτς με τους 23 πόντους που πέτυχε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού και η παρτενέρ της στα άκρα Ελίζαμπεθ Σκοτ σταμάτησε στους 18. Οι 30 πόντοι της Ανίκα Μπρίνκμαν με 5 άσσους ήταν οι περισσότεροι στην αναμέτρηση, ενώ η Γιάρεμις Μεντάρο είχε 19.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ράντσιου.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 25-22, 23-25, 24-26, 16-18)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 19 (17/43 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 30 (24/49 επ., 5 άσοσι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 29% άριστες), Νογκουέρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μερτέκη 13 (7/24 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκι, 42% υπ. - 25% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 13 (10/14 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 23 (19/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Χουντ 18 (14/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και πραγματικό ντέρμπι. Είναι οι δυο ομάδες που μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχουν παίξει το καλύτερο βόλεϊ. Στο τέλος πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Στα δυο πρώτα σετ είχαμε πολλά προβλήματα στην άμυνα μας. Η Σαντορίνη ρίσκαρε πολύ στο σερβίς της και δεν ήταν εύκολο, αλλά είναι απίθανο να συνεχίσεις έτσι με τέτοιο σερβίς σε όλο το παιχνίδι. Αρχίσαμε να έχουμε καλύτερη υποδοχή και οργάνωση και κάναμε τη μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη που τόσο θέλαμε»

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Είχαμε πολλές ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Ήμασταν 2-0 μπροστά, μπορούσαμε να πάρουμε και το 3ο και 4ο σετ και αποκορύφωμα ήταν τα τρία χαμένα ματς μπολ στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έχει αθλήτριες που έχουν παίξει πάρα πολλά παιχνίδια με τέτοιες συνθήκες και έχει περισσότερη εμπειρία. Πρέπει να μάθουμε πολλά από αυτό το παιχνίδι. Έχουμε ποιότητα, αλλά πιστεύω πως σεβόμαστε περισσότερο τους αντιπάλους μας και φοβόμαστε να τελειώσουμε τις φάσεις. Κοιτάμε μπροστά τώρα, να μάθουμε από τα λάθη μας, να κρατήσουμε τα θετικά τα οποία ήταν πολλά και να προχωρήσουμε».