Roland Garros: Πρόκριση σε 31 λεπτά η Σβιόντεκ, με Γκοφ στα προημιτελικά

Οι Ίγκα Σβιόντεκ και Κόκο Γκοφ πέρυσι έπαιξαν στον τελικό τού Roland Garros, τώρα θα συναντηθούν για μια θέση στα ημιτελικά.

Η Ίγκα Σβιόντεκ ελάχιστα κόπιασε για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Roland Garros.

Η κάτοχος του τίτλου στον αγώνα της με τη Λέσια Τσουρένκο, είδε την Ουκρανή να αποχωρεί μετά το 6ο game του 1ου σετ, εξ αιτίας προβλήματος τραυματισμού, με το σκορ να είναι στο 5-1 υπέρ της Σβιόντεκ, έπειτα από 31 λεπτά αγώνα.

Η 21χρονη από την Πολωνία και πρωταθλήτρια στο Παρίσι έφθασε έτσι στην 11η διαδοχική της νίκη στο Roland Garros, διευρύνοντας το ρεκόρ της στο 25-2 στο Παρίσι.

Αντίπαλός της στο δρόμο για τα ημιτελικά θα είναο η Κόκο Γκοφ, την οποία νίκησε στον περσινό τελικό.
Η 18χρονη Γκοφ νίκησε τη Σλοβάκα, Άννα Καρολίνα Σμιέντλοβα με 7-5, 6-2 πέρασε στα προημιτελικά και ταυτόχρονα προσπέρασε τη Μαρία Σάκκαρη στο No.7 της παγκόσμιας κατάταξης.