Σβάρτσμαν - Τσιτσιπάς 0-3: Eμφατική πρόκριση στον 4ο γύρο του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με επιβλητική εμφάνιση νίκησε τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με επιβλητική εμφάνιση νίκησε τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 6-2, 6-2, 6-3 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Roland Garros.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Σεμπάστιαν Όφνερ από την Αυστρία (Νο.118), που νίκησε τον Φάμπιο Φονίνι με 5-7, 6-3, 7-5, 1-6, 6-4. Ο Τσιτσιπάς έχοντας υπομονή στο παιχνίδι του κυριάρχησε απέναντι στον βραχύσωμο Αργεντινό, συνεχίζοντας απτότητος την πορεία του.

Ο 24χρονος Έλληνας ήταν συντριπτικά καλύτερος σε όλα τα σημεία, 103-68 οι πόντοι, με έξι break σε 18 ευκαιρίες, είχε 34 winners και 26 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Σβάρτσμαν τελείωσε τον αγώνα με 41 αβίαστα λάθη και 19 winners.

Απόλυτη κυριαρχία στο 1ο σετ

Ο Τσιτσιπάς μπήκε φουριόζος στον αγώνα, προηγήθηκε 1-0, και 0-40 πέτυχε το break και σε συνοπτικές διαδικασίες πήγε στο 3-0 σε 10 λεπτά. Ακολούθησε ένα αμφίρροπο game, με τον Αργεντινό να προηγείται 40-0, όμως μετά να κάνει τρία διπλά λάθη, άλλα τόσα αβίαστα λάθη, παρόλα αυτά έσβησε τις δύο ευκαιρίες για break που είχε ο Τσιτσιπάς για να μειώσει σε 3-1. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με love game (4-1), με το δεύτερο break στο παιχνίδι πήγε στο 5-1, όμως δεν έκλεισε εκεί το σετ.
Ο Σβάρτσμαν εκεμεταλλεύτηκε τα λάθη του, με το πρώτο το δικό του break μείωσε 5-2, αλλά μέχρι εκεί. Ο Τσιτσιπάς πήγε στο 0-40 και δεν είχε πρόβλημα να φθάσει στο 6-2 σε 35 λεπτά, με τον Σβάρτσμαν να μετρά 16 αβίαστα λάθη.

Ένα break έφερε σετ καρμπόν για το 2-0

Ο Τσιτσιπάς με το 2ο love game στο παιχνίδι έκανε το 1-0 στο β' σετ, είχε δύο ευκαιρίες για break στο 15-40, όμως ο Αργεντινός με τέσσερις σερί πόντους ισοφάρισε 1-1.
Παρόμοιο σενάριο και στα δύο επόμενα game, με τον Τσιτσιπά να βρίσκεται στο 30-40, αλλά να κρατά το σερβίς το 2-1 και το Σβάρτσμαν να επιστρέφει επίσης από το 30-40 για το 2-2.

Με τον πρώτο του άσο ο Τσιτσιπάς έκλεισε το 5ο game για το 3-2 και ακολούθησε το καθοριστικό «χτύπημα», break με love game για το 4-2. Κράτησε το σερβίς του για το 5-2 και δημιουργώντας διπλό break point ο Τσιτσιπάς έφθασε στο 6-2 σε 35 λεπτά.

Με άσους «σφράγισε» την πρόκριση

O Τσιτσιπάς κατέκτησε το εναρκτήριο game και στο 3ο σετ, με τον Σβάρτσμαν να κλείνει με τον πρώτο του άσο τo 2o game για το 1-1.
Το 3ο game είχε διάρκεια 13 λεπτών, με τον Τσιτσιπά να έχει έξι winners, πέντε αβίαστα λάθη, να γλιτώνει σε τρεις περιπτώσεις και τελικά με άσο να κάνει το 2-1. Με νέο break o Τσιτσιπάς έκανε το 3-1, έφθασε στο 5-2 και έκλεισε το σετ στο 9o game, βγάζοντας τρεις άσους.