Paris Masters: Ο Ζβέρεφ μετά από θρίλερ 3 ωρών απέκλεισε τον Μαναρινό (vid)

Αντώνης Πατσούρας
Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ χρειάστηκε 3 ώρες για να κάμψει με 7-6 (11), 6-7 (7), 6-4 την αντίσταση του Αντριάν Μαναρινό και να προκριθεί στους "8" στο Paris Masters.

Μετά από παιχνίδι θρίλερ διάρκειας 3 ωρών και 1' ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ απέκλεισε τον Αντριάν Μαναρινό και προκρίθηκε στους "8" στο Paris Masters.

O Γερμανός επικράτησε με 7-6 (11), 6-7 (7), 6-4 του Γάλλου και θα παίξει την Παρασκευή (21:00, Cosmote Sport 6) με τον νικητή του αγώνα του Βαβρίνκα με τον Ρούμπλεφ.

O Zβέρεφ είχε 47 winners (19 άσους), 43 αβίαστα λάθη και ο Μαναρινό 46 αβίαστα και 40 winners.

Πτώση για τον Τσιτσιπά

Η πρόκριση του Αλεξάντερ Ζβέρεφ τον ανέβασε στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης στο live raking και ο Στέφανος Τσιτσιπάς θ' αλλάξει θέση την Δευτέρα.

Εάν ο Ρούμπλεφ δεν κερδίσει το Paris Masters θα είναι στο Νο7 και εάν το κερδίσει θα είναι στο Νο8.

Όλα αυτά γίνονται όχι γιατί αποκλείστηκε μονάχα νωρίς από το Paris Masters αλλά γιατί την Δευτέρα (9/11) θα του αφαιρεθούν οι 1300 βαθμοί από την νίκη του στο ATP Finals 2019.

Θρίλερ στο τάι μπρέικ!

Στο 1ο σετ, ο Ζβέρεφ θα προηγηθεί με μπρέικ με 4-3 αλλά ο Μαναρινό θα το πάρει αμέσως πίσω για ισοφαρίσει σε 4-4. Στο 11ο γκέιμ ο Γάλλος θα σβήσει μπρέικ πόιντ για να φτάσει στο 6-5 και εν συνεχεία θα οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ θα έχει διάρκεια 16'! Ο Ζβέρεφ θα φτάσει σε διπλό σετ πόιντ (6-4) αλλά ο Μαναρινό θα το σβήσει για το 6-6. Ο Γερμανός σβήνει με τη σειρά του σετ πόιντ (7-7) και θα φτάσει και σε 3ο.

Το σβήνει ο Γάλλος για το 8-8 αλλά ο Ζβέρεφ θα σβήσει το επόμενο (9-9). Το 4ο σετ πόιντ (10-9) είναι γεγονός για τον Ζβέρεφ αλλά πάλι ο Μαναρινό είναι εκεί και δεν του επιτρέπει να τελειώσει το σετ.

Ο Γερμανός σβήνει και 3ο σετ πόιντ και θα εκμεταλλευτεί το 5ο του για να επικρατήσει με 7-6 (11).

Ισοφάριση στο τάι μπρέικ!

Στο 2ο, ο Μαναρινό αρχίζει με μπρέικ (1-0), θα φτάσει στο 2-0 αλλά ο Ζβέρεφ με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Γάλλος θα κάνει νέο μπρέικ (3-2) αλλά ο Γερμανός θα το πάρει πίσω και θα ισοφαρίσει σε 4-4.

Ο Ζβέρεφ θα προηγηθεί με 5-4 και 6-5 αλλά ο Μαναρινό θα στείλει και το 2ο σετ στο τάι μπρέικ.

Αρχίζει με μίνι μπρέικ (1-0) ο Γάλλος για να φτάσει στο 4-0. Ο Ζβέρεφ θα πάρει πίσω το ένα από τα δυο μίνι μπρέικ (4-2) και θα ισοφαρίσει σε 4-4. Με το 5ο σερί πόντο ο Γερμανός θα φτάσει στο 5-4 αλλά δεν θα βγάλει επιστροφή (5-5).

Ο Μαναρινό θα έχει σετ πόιντ (6-5) και θα το σβήσει με άσο ο Ζβέρεφ. Με άσο θα φτάσει σε ματς πόιντ (7-6) αλλά θα το σβήσει ο Μαναρινό (7-7). Νέο σετ πόιντ (8-7) για τον Γάλλο και θα κλείσει το σετ στο 7-6 (7) για να ισοφαρίσει (1-1).

Στο τέλος κερδίζει ο Γερμανός

Στο 3ο σετ και στο 5ο γκέιμ ο Μαναρινό θα σβήσει μπρέικ πόιντ και με πολύ κόπο θα φτάσει στο 3-2. Ο Ζβέρεφ με υπομονή ισοφαρίζει σε 4-4 και θα έχει τριπλό μπρέικ πόιντ στο 9ο γκέιμ.

O Μαναρινό θα σβήσει τα 2 αλλά ο Γερμανός θα φτάσει σε μπρέικ, μετά από βολέ στο φιλέ του Γάλλου, και στο 5-4! Από το 30-0 ο Μαναρινό θα έχει ευκαιρία για μπρέικ (30-40) αλλά ο Ζβέρεφ θα το σβήσει.

Με άσο ο Γερμανός θα φτάσει σε ματς πόιντ και με νέο άσο θα επικρατήσει με 6-4!