Roland Garros: Μαραθώνιος 6.05' με νικητή τον Τζιουστίνο (vids)

Αντώνης Πατσούρας
Ο Ιταλός Λορέντζο Τζιουστίνο επικράτησε μετά από 6 ώρες και 5 λεπτά του Γάλλου Κορεντίν Μουτέ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Roland Garros.

Το δεύτερο μεγαλύτερο ρεκόρ διάρκειας αγώνας σημειώθηκε στην 2η ημέρα του Roland Garros 2020.

Μετά από 6 ώρες και 5 λεπτά ο Ιταλός Λορέντζο Τζιουστίνο επικράτησε με 0-6, 7-6 (9), 7-6 (3), 6-2, 18-16 του Γάλλου Κορεντίν Μουτέ ο οποίος είχε γίνει γνωστός στη χώρα μας για τις δηλώσεις του εις βάρος του Απόστολου Τσιτσιπά.

Ο αγώνας ξεκίνησε την Κυριακή (27/9) αλλά η βροχή και η νύχτα το διέκοψε και συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε από τα μέσα του 3ου σετ (0-6, 7-6(9), 4-3) την Δευτέρα.

Το μεγαλύτερο σε διάρκεια παιχνίδι στην ιστορία του τουρνουά παραμένει αυτό ανάμεσα στον Σαντορό και στον Κλεμάν το 2004 το οποίο ολοκληρώθηκε μετά από 6 ώρες και 33 λεπτά.

Ο 29χρονος Ιταλός που είναι στο Νο159 και ξεκίνησε από τα προκριματικά πέτυχε την 1η νίκη του σε Grand Slam. Συνολικά παίχτηκαν 459 πόντοι με τον Γάλλο να παίρνει 242 και τον Ιταλό 217.

Τα μπρέικ πόιντ ήταν 13/25 και 9/14 για τον Γάλλο ο οποίος είχε 88 winners και 88 αβίαστα και ο αντίπαλος του 57-96.