Τένις: Αποκλεισμός μετά από 2,5 ώρες για Χριστοφή στην Αυστρία

Το πάλεψε η Ελένη Χριστοφή κόντρα στην Τσέχα Κλιμοβίκοβα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στον τρίτο γύρο του τουρνουά στο Κότιγκμπρουν της Αυστρίας.

Μετά από 2,5 ώρες και τρία σετ, η Ελένη Χριστοφή «λύγισε» στον δεύτερο γύρο του τουρνουά 15.000 δολαρίων στην Αυστρία.

Κόντρα στην Τσέχα Λίντα Κλιμοβίκοβα είχε ευκαιρίες να φτάσει στις «16», αλλά τελικά ηττήθηκε με 6-4, 1-6, 6-4.

Η Χριστοφή θα μπορούσε να πάρει την νίκη αν κρατούσε το προβάδισμα που είχε με 4-2 στο πρώτο σετ. Φεύγει με μία νίκη στον πρώτο γύρο επί της Χάσεθ (7-5, 6-1) από τη Νορβηγία, ενώ στο διπλό μαζί με την Φικέ, έφτασαν ως τα προημιτελικά, όπου σπατάλησαν 4 match points κόντρα στις Κουμπάνοβα και Σεβσίκοβα με 7-5, 4-6, 14-12.