Τίτλος στο διπλό στην Τσεχία για την Γραμματικοπούλου (pic)

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου μαζι με την Ρίτσελ Χόγκενκαμπ κέρδισαν τον τίλο στο Stare Splavy της Τσεχίας.

Τον πιο σημαντικό τίτλο της καριέρας της κατέκτησε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.

Η Ελληνίδα τενίστρια μαζί με την Ολλανδέζα Ρίτσελ Χόγκενκαμπ κατέκτησαν την 1η θέση στο τουρνουά Stare Splavy της Τσεχίας το οποίο είναι της κατηγορίας των 60.000 δολαρίων.

Ο τελικός στην Τσεχία

Στον τελικό επικράτησαν με 6-3,6-4 των Αμίνα Άνσμπα (Ρωσία)/ Αναστασία Ντέτιουτς (Τσεχία) και έγραψαν ιστορία.

Στον ημιτελικό απέκλεισαν με 7-5, 5-7, 10-4 των Χαβλίτσκοβα/ Νοσκόβα.

Η άνοδος στην κατάταξη

Μ' αυτόν τον τίτλο η Βαλεντίνη έφτασε στους 22 στην καριέρα της στα διπλά και την επόμενη εβδομάδα θα "ανέβει" 36 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη (Νο164) και εάν η Ρους δεν κερδίσει στο Νότιγχαμ θα είναι στο Νο163.

Συνολικά η Γραμματικοπούλου έχει 33 τίτλους σε απλό και διπλό.