Αντι Μάρεϊ: Επιστροφή με πρώτη νίκη στο γρασίδι έπειτα από τρία χρόνια!

Ο Αντι Μάρεϊ αγωνίστηκε ξανά μετά από 3 μήνες και κέρδισε στο Λονδίνο τον Μπενουά Περ.

Ο Αντι Μάρεϊ επέστρεψε στα γήπεδα του τένις και με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο Λονδίνο και τον πρώτο γύρο του Queen's Championships αντιμετώπισε τον Μπενουά Περ τον οποίο και κέρδισε με… συνοπτικές διαδικασίες. Ο Σκωτσέζος επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε μόλις 65 λεπτά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είναι και το καλύτερό του να παίζει σε γρασίδι…

Όπως και να’ χει, ο 34χρονος Μάρεϊ ξεκίνησε με το δεξί και στον δεύτερο γύρο θα έχει πολύ δύσκολο τεστ καθώς θα αντιμετωπίσει τον Ματέο Μπερετίνι. Αυτή ήταν και η πρώτη του νίκη στο γρασίδι μετά από 3 χρόνια!

Στο πρώτο του ματς πάντως δεν κινδύνεψε καθόλου, σπάζοντας τρεις φορές το σερβίς του αντιπάλου του και στο τέλος του αγώνα δήλωσε: «Το αγαπώ. Αγαπώ να παίζω τένις. Προφανώς για να βρίσκομαι σ' αυτή τη θέση, για να αγωνίζομαι, κάνω όλη αυτή τη σκληρή δουλειά στην προετοιμασία. Τα τελευταία χρόνια δεν το έκανα τόσο όσο θα ήθελα, αλλά είναι εκπληκτικό και μόνο που βρίσκομαι εδώ και μπορώ να αγωνίζομαι».