Επιστροφή με δύσκολη νίκη για Φέντερερ στο Χάλε

Ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε με 2-0 σετ, αλλά δύσκολα, του Ιλια Ιβάνσκα.

Ο Ρότζερ Φέντερερ επέστρεψε στους αγώνες και το γρασίδι με νίκη, στο τουρνουά του Χάλε.

Ο Ελβετός τενίστας που αποφάσισε να αποσυρθεί στα μισά του Roland Garros κι ενώ είχε φτάσει ως τον τρίτο γύρο, έκανε τον πρώτο του φετινό αγώνα στο γρασίδι, κερδίζοντας έστω και δύσκολα του Ιλια Ιβάνσκα με 2-0 σετ (7-6, 7-5), σε μία ώρα και 35 λεπτά.

Στο πρώτο σετ οι δύο αντίπαλοι πήγαν στο τάι μπρέικ, με τον Φέντερερ να το κερδίζει με 7-4, ενώ στο δεύτερο σετ χρειάστηκε ένα μπρέικ στο 6-5 για να πάρει το σετ (7-5) απέναντι στο Νο90 της παγκόσμιας κατάταξης και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτός ήταν ο πρώτος του αγώνας στο γρασίδι από το 2019 κι εκείνο το εκπληκτικό παιχνίδι με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό Wimbledon του 2019 όταν έχασε στα πέντε σετ κι ενώ είχε δικά του match points, με το πέμπτο σετ να τελειώνει 13-12 υπέρ του Σέρβου έπειτα από 4 ώρες και 57 λεπτά.