Ολυμπιακός: Από τον παράδεισο στην κόλαση της Ευρώπης (vids)

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε κόντρα στην Τότεναμ αλλά ηττήθηκε από την ομάδα του Μουρίνιο. Πότε έχει συμβεί ξανά αυτό στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις; Τo gazzetta.gr έχει την απάντηση!

Μπαρτσελόνα - Ντόρτμουντ με σούπερ προσφορά* & Novi Specials (21+) | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Από τα 12 ματς που θα δείτε τα τρία είναι επί Μαρτίνς! Η Μίλαν, ο Ερυθρός Αστέρας κι η Τότεναμ.

Πιο παλιά η Μόλντε, η Βαλένθια, η Λιόν, η Γιουβέντους...

Ο Ολυμπιακός έχει πληγώσει θηρία αλλά τελικά δεν κατάφερε να τα σκοτώσει!

20/10/1999: Μόλντε-Ολυμπιακός 3-2

Στο 36' ο Μαυρογενίδης ανοίγει το σκορ, ο Ζάχοβιτς τέσσερς λεπτά αργότερα κάνει το 0-2 αλλά το δεύτερο μέρος είναι καταστροφή. Ο Αντρέας Λουντ στο 54' και στο 59' ισοφαρίζει και ο Χέσταντ δίνει τη νίκη στην ομάδα του στο 72'

25/11/1999: Ολυμπιακός-Γιουβέντους 1-3

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη «βέκια σινιόρα» για το UEFA Cup. Ο Γιαννακόπουλος ανοίγει το σκορ στο 15', αλλάο Τούντορ ισοφαρίζει στο 28' και οι Κοβάσεβιτς Ιντζάγκι δίνουν τη νίκη στην ιταλική ομάδα.

30/9/2003: Ολυμπιακός-Γιουβέντους 1-2

Πάλι κόντρα στη Γιουβέντους, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδεατά το ματς. Ο Στολτίδης στο 11' ανοίγει το σκορ, αλλά ο Νέντβεντ 11' αργότερα ισοφαρίζει κι ο Τσέχος στο 79' διαμορφώνει το τελικό 1-2.

8/12/2004: Λίβερπουλ-Ολυμπιακός 3-1

Ο Ριβάλντο σκοράρει και στέλνει τους φίλους της ομάδας του στα... ουράνια. Μόνο ήττα με 3-1 δεν ήθελε η ομάδα του Μπάγεβιτς. Ο Τζέραρντ φροντισε να συμβεί αυτό όμως στο 86'. Πονγκόλ και Μέλορ είχαν βάλει τις βάσεις πρόκρισης των «reds» στο 47' και στο 80'.

13/9/2005: Ολυμπιακός-Ρόζενμποργκ 1-3

Ο Λάγο ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό με αυτογκόλ. Οι Νορβηγοί επικρατούν τελικά 1-3 με τον Μαυρογενίδη να πετυχαίνει αυτογκόλ για τ 1-2.

1/11/2005: Ολμπιακός-Λιόν 1-4

Ο Μπαμπαγκίντα κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Τελικά, οι Γάλλοι επικρατούν με 1-4, έχοντας πετύχει δύ6ο γκολ στο 41' και στο 44' κι άλλα δύο στο 55' και το 57'.

12/9/2006: Ολυμπιακός-Βαλένθια 2-4

Ο Κωνσταντίνου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κανιθάρες στο 28'. Ο Μοριέντες, όμως, στο 34' και στο 39 βάζει μπροστά τις νυχτερίδες και παρά την ισοφάριση του Καστίγιο, η Βαλένθια νικάει 2-4.

15/3/2012: Ολυμπιακός-Μέταλιστ 1-2

Ο Μαρκάνο ανοίγει το σκορ στο 15' και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς (0-1) κανείς δεν πίστευε ότι ο Ολυμπιακός θα χάσει αυτήν την πρόκριση. Τα γκολ του Βιγιάγκρα και του Ντέβιτς στο 81' και στο 86' στέρησαν από την ελληνική ομάδα το εισιτήριο για τους 8 του Europa League.

25/2/2016: Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 1-2 (παρ.)

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Άντερλεχτ σε ματς όπου ήθελε νίκη με πάνω από 1-0 για να πάρει την πρόκριση για τους «16». Ο Φορτούνης ισοφάρισε το σκορ στο 29' και στέλνει το ματς παράταση. Εκεί, ο Ατσεαμπόνγκ χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στους Βέλγους με γκολ στο 103' και στο 111'.

4/10/2018: Μίλαν-Ολυμπιακός 3-1

Ο Γκερέρο... βάζει φωτιά στο «Σαν Σίρο» με γκολ στο 14'. Ενα 10λεπτο ήταν αρκετό για τη Μίλαν όμως που από το 70' μέχρι το 79' πετυχαίνει τρία γκολ και... διαλύει τον Ολυμπιακό.

1/10/2019: Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1

Ο Σεμέδο ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό, σ' ένα ματς όπου θα έκανε την ελληνική ομάδα φαβορί για την 3η θέση. Από το 62' και μετά όμως η ομάδα του Μαρτίνς κατέρρευσε, δέχτηκε τρία γκολ και γνώρισε την ήττα με 3-1. Φυσικά, ρόλο έπαιξε κι η αποβολή του Μπενζιά στο 58'.

26/11/2019: Τότεναμ-Ολυμπιακός 4-2