Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Ο Καρέλης σκόραρε για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι, Χολέμπας έριξε... οβίδα, ο Βέργος έσπασε το... ρόδι στην Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ Βέλλιος πέτυχε το 5ο γκολ του με την Νότιγχαμ.

Πέντε γκολ από τέσσερις παίκτες ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Νίκος Καρέλης βρήκε δίχτυα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι με την Γκενκ, συμπεριλαμβανομένου και αυτό με την Σασουόλο για το Europa League, ο Χοσέ Χολέμπας με μία απίστευτη οβίδα χάρισε τη νίκη στην Γουότφορντ, ο Νίκος Βέργος έσπασε το... ρόδι με την Ρεάλ Μαδρίτς, ενώ ο Απόστολος Βέλλιος που έχει βρει πλέον ρυθμό σκόραρε το 5ο του τέρμα.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Λόγω του τραυματισμού από τις υποχρεώσεις του με την Εθνική ομάδα, δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Χέρτα.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 1-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σάλκε που έληξε 1-1, αλλά ήταν πρωταγωνιστής στην φάση με τον σοβαρό τραυματισμό του Εμπολό.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 1-1 με την Σάλκε.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Λεβερκούζεν στην Βρέμη.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας παιχνίδι με την Νυρεμβέργη και η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Νυρεμβέργη, αλλά αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σπορτφρέουντε Λότε που έληξε 1-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα αμυντικό στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Ρόμα με 3-1

Oρέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλή εμφάνιση του Έλληνα τερματοφύλακα, παρά την εκτός έδρας ήττα της Ουντινέζε με 2-1 από την Γιουβέντους.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του στον ώμο, έχασε το παιχνίδι με την Γιουβέντους όπου η Ουντινέζε γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ο τραυματισμός του στην Εσθονία με την Εθνική ομάδα, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Λάτσιο (1-1).

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Λάτσιο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην θεαματική εκτός έδρας νίκη της Κάλιαρι επί της Ίντερ με 2-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Φροζινόνε με 3-1.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Βιτσέντζα με 1-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Σαρλερνιτάνα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Μεσίνα.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Μεσίνα με 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Με ένα δικό του καταπληκτικό γκολ, η Γουότφορντ πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Μίντλεσμπρο με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Γουότφορντ με 1-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 57ο λεπτό της νίκης επί της Μπέρμπιγχαμ με 3-1 και σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Σοκουεγιάμος και πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ρεάλ.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Λιόν.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Με δύο δικά του γκολ, η Γκενκ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Πέρουβελς.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά) Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Μπριζ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Μπριζ.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο του ισόπαλου 2-2 παιχνιδιού με την Σιντ Τρούιτεν.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 3-3 παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στο εντυπωσιακό 3-3 με την Σταντάρ Λιέγης.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο το 3-3 με την Σταντάρ Λιέγης, εντός έδρας.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο 72ο λεπτό εντός έδρας ήττας από την Οστανδη με 3-2.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 1-0, αλλά αποβλήθηκε στο 80ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Σπάρτα Ρότερνταμ (2-2).

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Τσβόλε.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 76ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (2-2) με την Τβέντε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για το 2-2 με την Φίτεσε, εντός έδρας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Φιρένσε, αλλά αντικαταστάθηκε στο 78' χωρίς να έχει βρει δίχτυα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είναι τραυματίας και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη με 4-0 επί της Φιρένσε.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπενφίκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας 2-2 με την Πάτρικ Θιστλ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-2 επί της Γκρασχόπερς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στη νίκη με 1-0 επί της Ριντ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή στη νίκη με 2-0 επί της Σένιτσα, στην Μπραντισλάβα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της ΜΤΚ με 3-2.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Σπλιτ με 2-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 80'.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Νεφτοχίμικ.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Ottawa Fury, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68'.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Αλ Κουαντισίγια και έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Αλ Κουαντισίγια.

* Η Ίντερ Τούρκου του Πέτρου Κανακούδη παίζει σήμερα...