Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

O Φάνης Γκέκας άνοιξε λογαριασμό για φέτος με την Σιόν, ενώ ο Αλέξανδρος Μουζακίτης στο πρώτο του παιχνίδι με την Μονόπολι βρήκε δίχτυα. Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού».

Δύο γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Φάνης Γκέκας πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα για φέτος με την Σιόν άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με 3-1 επί της Βαντούζ, ενώ ο Αλέξανδρος Μουζακίτης στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι με την Μονόπολι βρήκε δίχτυα, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Λέτσε.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι της πρεμιέρας με την Μάινς, όπου η Μπορούσια κέρδισε 2-1. Μπορεί να φέρει ευθύνη στο γκολ του Μούτο, καθώς έχασε το μαρκάρισμα του, αλλά μπήκε στο 92' και έτσι οι γηπεδούχοι δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερν Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα της Λεβερκούζεν με 2-1 από την Γκλάντμπαχ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Βόλφσμπουργκ με 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα με 6-0 από την Μπάγερν Μονάχου στο «Αllianz Arena».

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στο 0-0 με το Αμβούργο, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέιντενχαϊμ με 2-1.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με το Ανόβερο.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-0 επί της Χάλεσερ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρέγκενσμπουργκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 63'.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κάλιαρι, έχοντας μερίδιο ευθύνης στα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Σήμερα είναι πιθανό να ολοκληρωθεί η απόκτηση του από την Μπολόνια.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός, χωρίς να δεχθεί γκολ στην εκτός έδρας νίκη επί της Έμπολι με 2-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 80ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Έμπολι.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το εφιαλτικό βράδυ της Μπολόνια στο Τορίνο όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 5-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τορίνο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της Τορίνο με 5-1 επί της Μπολόνια.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Τσιταντέλα, όπου η Μπάρι γνώρισε την ήττα με 2-1.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τερνάνα αναβλήθηκε.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 με την Σπέτσια.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Λέτσε, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Με γκολ συνδύασε το ντεμπούτο του στην Μονόπολι, όμως δεν κατάφερε να την βοηθήσει να πάρει τη νίκη, καθώς η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας νίκη με 2-1 από την Λέτσε. Μπήκε στο 68ο λεπτό και σκόραρε στο 84'.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Άρσεναλ με 3-1.

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με την Σαουθάμπτον στο St. Mary's Staduim.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας 0-0 με την Γουέστ Μπρομ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Λιντς, αλλά αντικαταστάθηκε στο 84', χωρίς να βρει δίχτυα.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Λιλ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 71ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Ζούλτε Βάρεγκεμ, όπου η Γκενγκ επικράτησε 1-0.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 63ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Έουπεν και ενώ όλα τα γκολ του παιχνιδιού είχαν επιτευχθεί.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-0 επί της Έουπεν.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μαλίν με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι επί της Βέστερλο, όπου η Μαλίν πήρε τη νίκη με 2-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σιντ Τρούιτεν.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-1 επί της Σιντ Τρούιτεν, εκτός έδρας.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σιντ Τρούιτεν με 2-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 επί της Μουσκρόν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και με καλή απόδοση στο 0-0 με την Ρόντα του Γιάννη Αναστασίου.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 3-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Χέρενφεν με 1-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Ναϊμένγκεν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Νασιονάλ Μαδέιρα με 3-1.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Νασιονάλ Μαδέιρα με 3-1.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Μπήκε στο 64ο λεπτό της εκτός έδρας ήττα από την Ρίο Άβε με 1-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ρος Κάουντι.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Το πρώτο του για φέτος πέτυχε ο Έλληνας επιθετικός στη νίκη της Σιόν με 3-1 επί της Βαντούζ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Αλταχ, όπου η Στουρμ ανέτρεψε το 0-1 και κέρδισε με 3-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 0-0 με την Σπαρτάκ Τρνάβα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
Δημήτρης Τόσκας (Ζελέζνιτσαρ)

ΣΕΡΒΙΑ
Ανδρέας Βλαχομήτρος (Γιαβορ Μάτις)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Μοντάνα με 2-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 1-0 από την Τάμπερεν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Ήταν βασικός, χωρίς να σκοράρει όμως, στην ήττα με 2-0 από τους Tampa Bay Rowdies

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Charlotte Independence.