Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Δύο γκολ, δύο ασίστ και μία… άνοδος ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα.

Η Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ήταν το πρόσωπο της εβδομάδας για τους «Έλληνες του Εξωτερικού», καθώς η Μίντλεσμπρο εξασφάλισε την άνοδό της στην Premier League. Παράλληλα ο Κώστας Μήτρογλου με τα γκολ του οδηγεί την Μπενφίκα στην κατάκτηση του τίτλου, ενώ ο Γιώργος Γκαλίτσιος βρήκε δίχτυα στην επιβλητική νίκη της Λόκερεν με 5-1 επί της Μαλίν. Ασίστ για τον Σωτήρη Νίνη και τον Αμίρ Κούρντι.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Κιέβο, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Κιέβο στο «Ολύμπικο».

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αταλάντα.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο σε ακόμη ένα παιχνίδι της Φιορεντίνα, αυτή την φορά κόντρα στην Παλέρμο, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα από την Τζένοα με 3-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Μπήκε στο 54ο λεπτό του τοπικού ντέρμπι με την Σαμπντόρια, στο οποίο η ομάδα του πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-0.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Γιουβέντους με 2-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μίλαν με 1-0, έχοντας καλή απόδοση, καθώς η ομάδα του έπαιζε για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Κάλιαρι με 3-0.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι, στο οποίο η Μπάρι γνώρισε την ήττα με 3-0.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Πιστογιέζε με 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος
(Μπορούσια Ντόρτμουντ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εκτός έδρας ήττα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Γκλάντμπαχ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 70ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Σάλκε (1-1).

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λειψία, χωρίς όμως να σκοράρει με αποτέλεσμα η ομάδα του να γνωρίσει την ήττα με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της νίκης με 1-0 επί της Φρανκφούρτης.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τους Κίκερς Στουτγκάρδης.

Σιμων Σκαρλατίδης (Άουε): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας με την Φορτούνα Κολωνίας, στο οποίο η Άουε κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Χάλεσερ.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Βέχεν Βισμπάντεν με 1-0.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Χόλστεν Κίελ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Αλαβές με 2-1.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Τενερίφη.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 2-0 από την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπράιτον, με την οποία η «Μπόρο» εξασφάλισε την επιστροφή της στην Premier League.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Μαρίτιμο με 2-0.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μαρίτιμο με 2-0, άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα και έγινε αλλαγή στο 86ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς
(Τβέντε): Εξαιτίας του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί από την αρχή της σεζόν, δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την Φίτεσε (2-2).

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ρόντα με 3-2.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εντός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν με 3-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ουτρέχτης με 3-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ):
Μπήκε στο 75ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σιντ Τρούιτεν.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σιντ Τρούιτεν, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ και αντικαταστάθηκε στο 63'.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ Τρούιτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Σαρλερουά με 3-0.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μουσκρόν με 3-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μουσκρόν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το θρίαμβο με 5-1 επί της Μαλίν, πετυχαίνοντας μάλιστα και το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπέβερεν.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο 1-1, εκτός έδρας παιχνίδι με την Σάτσμπουργκ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σάλτσμπουργκ (1-1) που έληξε χωρίς νικητή.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Μάτερσμπουργκ με 2-0 λόγω του τραυματισμού του.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρασχόπερ.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ηταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρασχόπερ.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 79ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Γιουνγκ Μπόις και ενώ όλα τα γκολ είχαν μπει.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Καρσίγιακα με 3-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 1-0 επί της Μπότεφ Πλόβντιβ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Τρέντσιν με 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Σπάρτακ Τρνάβα.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-0 από την Σπάρτα Τρνάβα.

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σένετς.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος
(Χάποελ Κφαρ): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Χάποελ Άκρε που έληξε 0-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μπνέι Γιαχούντα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ήταν στην αρχική εντεκάδα για την εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Ρεντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 78'.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Ρεντ, βγάζοντας μάλιστα και την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Ράγιο Οκλαχόμα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τζάκσονβιλα Αρμάντα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό από τον παίκτη που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Βασίλης Αποστολόπουλος (Ρότσεστερ): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 3-2 επί της Τσάρλεστον Μπάτερι.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Τσάρλεστον Μπάτερι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ρότσεστερ.