Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Συνολικά 5 γκολ πέτυχαν οι «Έλληνες του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, όμως αυτό του Γιάννη Παπαδόπουλου ξεχωρίζει...

Πέντε γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, όμως αυτό που πέτυχε ο Γιάννη Παποδόπουλος (έδωσε και μία ασίστ) στο Ισραήλ έκλεψε την παράσταση. Από εκεί και πέρα ο Τάσος Δώνης κράτησε ζωντανή την Λουγκάνο στην μάχη της παραμονής, ο Νίκος Καρέλης εξακολουθεί να βρίσκει δίχτυα, ενώ στην Σουηδία, Δημήτρης Σιαλμάς και Κώστας Σταυροθανασόπουλος χρίστηκαν σκόρερ με την Ακρόπολις.

ΙΤΑΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Εφιαλτικό απόγευμα για τον Έλληνα τερματοφύλακα, καθώς η Ουντινέζε έχασε 5-1 από την Τορίνο μέσα στο Φρίουλι.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κιέβο.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα της Βερόνα με 1-0 από την Σασουόλο, με την φάση του γκολ των γηπεδούχων να ξεκινάει από το δικό του λάθος έξω από την περιοχή της Βερόνα.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από την Παλέρμο με 2-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 54ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Έμπολι, έχοντας καλή απόδοση.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Περούτζια.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Περούτζια που έληξε χωρίς γκολ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 5-1 επί της Βόλφσμπουργκ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Χέρτα με 2-1 στο Λεβερκούζεν.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας παιχνίδι με την Κολωνία που έληξε 0-0.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Μπήκε αλλαγή στο 59ο λεπτό της ήττας από την Ντούισμπουργκ με 2-1, δίνοντας την ασίστ για το μοναδικό τέρμα της ομάδας του.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Όσναμπρικ με 3-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 35ο λεπτό.

Σιμων Σκαρλατίδης (Άουε): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Διναμό Δρέσδης, όμως έγινε αλλαγή στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-1 επί της δεύτερης ομάδας της Μάιντς.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για το βαρύ 4-0 από το Μαγδεμβούργο.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Χρίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Κότμπους με 2-1, αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκατσε στον πάγκο.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ισοπαλία με την Λούγκο.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ισοπαλία με την Αλμπαθέτε (1-1).

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή της Γουότφορντ για την εντός έδρας νίκη επί της Άστον Βίλα με 3-2.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας με την Μπέρμπιγχαμ 2-2, που ενδεχομένως να ρίξει την Μίντλεσμπρο από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Champioship.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 85ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Βικτόρια Γκιμαράες.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκινησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Γκιμαράες, όμως έγινε αλλαγή στο 68ο λεπτό, χωρίς να βρει δίχτυα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ήττα από τον Άγιαξ με 4-1.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα που γνώρισε η Βίλεμ από την Φέγενορντ με 1-0, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του στην φάση του γκολ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί από την αρχή της σεζόν, ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Εξέλσιορ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 4-1 επί της Ντε Γκράαφστσαπ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Μπήκε αλλαγή στο 61ο λεπτό του παιχνιδιού με την Μπριζ, όμως το γκολ που πέτυχε στο 89' απλά βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 3-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 2-2 με την Λόκερεν.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Λόκερεν που έληξε 2-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σαρλερουά που τελείωσε χωρίς νικητή (2-2).

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό της νίκης επί της Σταντάρ Λιέγης με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη με 1-0 επί της Σταντάρ Λιέγης.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα από την Κορτράικ με 1-0.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ Τρούιτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν που έληξε 1-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Ριντ που έληξε χωρίς γκολ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο 0-0 ματς με την Ριντ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ο τραυματισμός του θα τον κρατήσει εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν και φυσικά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στην εκτός έδρας ήττα από την Γκρένινγκ με 2-0.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Το γκολ που πέτυχε στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού με την Λουκέρνη, δεν στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Λουγκάνο, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με την Λουκέρνη.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Βασιλεία, δεν βρήκε δίχτυα αυτή τη φορά και αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Ήταν εκτός αποστολής στο παιχνίδι με την Αδάνα Ντεμίσπορ που έληξε 2-2.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Μπέροε.

OΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΜΤΚ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Σένιτσα.

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-1 επί της Σένιτσα.

Νίκος Παντίδος (Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα): Βασικός στην ήττα με 1-0 που γνώρισε η ομάδα του από την Σπάρτα Τρνάβα ΙΙ.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): MVP στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα, καθώς πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ, ενώ έδωσε την ασίστ για το δεύτερο.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Δεν ήταν στην αποστολή για το θεαματικό 3-3 με την Χάποελ Χάιφα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στον ημιτελικό του Champions Cup με την Αλ Χιλάλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 27 λεπτό της παράτασης και αφού η ομάδα του είχε προηγηθεί 3-2.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την πρόκριση στον τελικό του Champions Cup επί της Αλ Χιλάλ με 3-2.

ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου: Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Σαντόνγκ Λούνενγκ Ταϊσάν με 3-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 88ο λεπτό.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Δημήτρης Σιαλμάς (Ακρόπολις): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Σλέιπνερ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Παύλος Μητρόπουλος (Ακρόπολις): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Σλέιπνερ.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Ήταν στο βασικό σχήμα και πέτυχε το πρώτο από τα τρία γκολ της ομάδας του κόντρα στην Σλέιπνερ.

HΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Ράγιο Οκλαχόμα): Μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο της ήττα με 2-1 από την Ίντι Ιλέβεν.

Βασίλης Αποστολόπουλος (Ρότσεστερ): Bασικός στη νίκη της ομάδας με 2-1 επί της Χάρσιμπουργκ Σίτι.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Tσάρλεστον Μπάτερι): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 με την Πίτσμπουργκ Ρίβερχάουντς.

H Ρόμα των Μανωλά, Τοροσίδη, η Τζένοα του Ταχτσίδη, η Καρλσρούη του Διαμαντάκου και η Σλόβαν Μπρατισλάβας του Πλιάτσικα, παίζουν την Δευτέρα.