Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Γκέκας, Νίνης, Παπάζογλου και Μανιάτης βρήκαν δίχτυα και ξεχώρισαν από τους Έλληνες του Εξωτερικού αυτής της εβδομάδας...

Έξι γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τον Φάνη Γκέκα να κλέβει την παράσταση με το χατ-τρικ που πέτυχε κόντρα στην Σιόν. Από εκεί και πέρα, πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Θανάση Παπάζογλου ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ στη νίκη της Κορτράικ επί της Μπέβερν, ενώ δίχτυα βρήκαν τόσο ο Σωτήρης Νίνης, όσο και ο Γιάννης Μανιάτης.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΙΤΑΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Έλληνας τερματοφύλακας στην ήττα με 3-1 από την Ίντερ, καθώς φέρει ευθύνη στα δύο πρώτα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Μπολόνια με 2-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη με 2-0 από την Τζένοα.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 1-1 με την Μόντενα.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Μόντενα, εντός έδρας.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 με την Ματσερατέσε, εκτός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στην εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Στουτγάρδης με 3-0, έχοντας καλή απόδοση.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σάλκε.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ξεκίνησε στην αρχική εντεκάδα κόντρα στην Mπόχουμ, εκτός έδρας, αλλά μπήκε στο 60ο λεπτό και έδωσε επιθετικό... αέρα στην ομάδα του, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 87'.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 ματς με την Ζενκτ Πάουλι στο Ντίσελντορφ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-1 από την Φορτούνα Κολωνίας με 3-1, στην Βρέμη.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Έρφουρτ με 2-0.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Χόλστεϊν Κίελ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 επί της Χάνσα Ρόστοκ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Οσασούνα με 1-0.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Και πάλι εκτός αποστολής, αυτή την φορά στο παιχνίδι με την Αλαβές που έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για τον ημιτελικό του Κυπέλλου, όπου η Γουότφορντ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κρίσταλ Πάλας.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Ίπσουιτς που έληξε 0-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην βασική εντεκάδα της Μπενφίκα για την εκτός έδρας νίκη επί της Ρίο Άβε με 1-0, αλλά μπήκε στο 86ο λεπτό.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρίο Άβε, αλλά αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-0 επί της Εξέλσιορ, λόγω του σοβαρού τραυματισμού του.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Κάμπουρ, εκτός έδρας.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ναϊμένγκεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ντε Χάαγκ με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Οστάνδη με 2-1, μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την Γκενγκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-0 επί της Μαλιν.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι βρήκε δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη νίκη επί της Μαλίν (4-0), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Και βασικός και σκόρερ στη νίκη με 5-0 επί της Μπέβερεν, δίνοντας μάλιστα και την ασίστ για το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ η Κορτράικ.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στη νίκη επί με 5-0 επί της Μπέβερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν που έληξε 2-2.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Λόκερεν.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 4-1 επί της Μουσκρόν, πετυχαίνοντας μάλιστα και το γκολ με το οποίο η Σταντάρ πήρε προβάδισμα με 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ραπίντ, όπου η Στουρμ γνώρισε την ήττα με 2-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Ραπίντ με 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη με 2-0 επί της Στουρμ Γκρατς.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σιόν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα στην ήττα με 3-1.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-1 από την Σιόν.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπορεί η Σιόν να έμεινε πίσω στο σκορ από την Λουγκάνο, αλλά με τρία γκολ του Έλληνα επιθετικού κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλτινορντού, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-2.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Τσέρνο Μόρε.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν αγωνίστηκε στην νίκη επί της Σκάλιτσα με 2-0, εντός έδρας.

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Ρουζόμπεροκ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-1 επί της Αλ Χιλάλ

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Αλ Χιλάλ.

HΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Ράγιο Οκλαχόμα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 επι της Μαϊάμι.

Βασίλης Αποστολόπουλος (Ρότσεστερ): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Μόντρεαλ.

* Η Ρόμα των Μανωλά, Τοροσίδη και η Βερόνα του Μόρα, παίζουν την Δευτέρα.