Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

To 6o του γκολ σε 8 παιχνίδια με την φανέλα της Σιόν, πέτυχε ο Φάνης Γκέκας και ήταν ο μοναδικός από τους Έλληνες του εξωτερικού που βρήκαν δίχτυα.

Σε on fire κατάσταση είναι στην Σιόν ο Φάνης Γκέκας. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε το 6ο του γκολ σε 8 παιχνίδια με την Ελβετική ομάδα, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, καθώς οι Γιουνγκ Μπόις κέρδισε 3-2.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουντινέζε, όπου η Ρόμα αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1.
Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Ουντινέζε με 2-1.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα τερματοφύλακα, παρά την εντός έδρας ήττα της Ουντινέζε με 2-1 από την Ρόμα.
Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Βερόνα (1-1).

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Βερόνα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Μπήκε στο 76ο λεπτό της νίκης με 3-2 επί της Τορίνο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Παρά το γκολ που πέτυχε την προηγούμενη εβδομάδα, δεν ξείνησε βασικός, αλλά μπήκε αλλαγή στο 78ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Έμπολι.
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπολόνια.
Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν αγωνίστηκε στο επιβλητικό 6-2 της Μπάρι επί της Προ Βερτσέλι.
Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για το 6-2 επί της Προ Βερτσέλι στο Μπάρι.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σαβόνα, την οποία η Πίζα κέρδισε 2-0.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός σε όλο το ματς με την Μάιντς που έληξε με την Ντόρτμουντ νικήτρια με 2-0.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με το Αμβούργο, το οποίο οι «ασπιρίνες» κέρδισαν 1-0.
Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν στο βασικός σχήμα της ομάδας του για το ισόπαλο 2-2 με την Ντάρμσταντ, εκτός έδρας. Έγινε αλλαγή στο 54ο λεπτό και ενώ η Άουγκσμπουργκ έχανε 2-0.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Χεϊντενχάιμ, όμως δεν καράφερε να βρει δίχτυα με αποτέλεσμα το ματς να λήξει 0-0.
Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ήταν στο βασικός σχήμα για την εκτός έδρας ήττα από την Σαντχάουζεν με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.
Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Βασικός στο ματς με την Έρφουρτ στην Βρέμη, όπου η Βέρντερ γνώρισε την ήττα με 1-0.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Δυναμό Δρέσδης, αλλά έγινε αλλαγή στο 85ο λεπτό.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 με την Όσναμπρικ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τσέμνιτσερ, όπου η ομάδα του κέρδισε 1-0.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Μετά το γκολ που πέτυχε μεσοβδόμαδα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του επί της Ζενκτ Πάουλι, ήρθε η ήττα με 1-0 από την Όλντεμπουργκ.

Schickes Törchen, was dem Alexandros Tanidis vom Lüneburger SK Hansa da gestern zum 2:0 gelungen ist.(Merci an Die Ligen)

Δημοσιεύτηκε από Regionalliga Nord στις Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Εφιαλτικό ματς για τον Έλληνα τερματοφύλακα, καθώς η Άουγκσμπουργκ έχασε 6-0 από την Ουντερχάγκινγκ.
Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν έπαιξε στο 2-2 με την Σάλντινγκ Χέινινγκ στο Μόναχο.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδ με την Οβιέδο, αλλά πριν πάρει η ομάδα του τη νίκη με 4-2, έγινε αλλαγή στο ημίχρονο με το σκορ στο 1-3.
Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ήταν στην αποστολή της Έλτσε για την εκτός έδρας νίκη επί της Μιράντες με 2-1.
ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι Κυπέλλου με την Άρσεναλ, στο οποίο η Γουότφορντ έκανε την μεγάλη έκπληξη και κέρδισε 2-1.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήττα σοκ για την «Μπόρο» από την Τσάρλτον με 2-0, με τον Έλληνα τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στη νίκη επί της Τσβόλε με 2-1.
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με 2-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ U-21): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βίλεμ.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί τον κράτησε εκτός του παιχνιδιού με την Τβέντε, όπου η Τσβόλε γνώρισε την ήττα με 2-1.
ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε στο επιβλητικό 4-1 επί της Οστάνδης.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Πέρουβελς.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Πέρουβελς.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άντερλεχτ, όπου η Κορτράικ γνώρισε την ήττα με 3-0.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 3-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το ισόπαλο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σιντ Τρουίτεν (1-1).

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την Μαλίν.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Λόκερεν που έληξε 1-1.
Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μπριζ με 1-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το ματς με την Αούστρια που έληξε 1-1.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Αούστρια που έληξε χωρίς νικητή (1-1).
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Αντμίρα, όπου η Ραπίντ γνώρισε την ήττα με 4-0 μέσα στην Βιέννη.
ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λουκέρνη, όπου η Λουγκάνο γνώρισε την ήττα με 2-1.
Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ντεμπούτο για τον Έλληνα μέσο, που ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λουκέρνη (2-1), αλλά αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Σκόραρε ξανά, αλλά η Σιόν έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Γιουνγκ Μπόις.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Αγωνίστηκε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζλατέ Μοραβτσε που έληξε χωρίς γκολ.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Κουαντισιγα με 2-0, όμως έγινε αλλαγή στο 70.
Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αλ Κουαντισίγα.
ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου (Γκουανζού): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τιανγίν Τέντα, όπου η Γκουανζού κέρδισε 1-0.

*H Mπενφίκα των Σάμαρη, Μήτρογλου και η Ερσίγιερσπορ του Σαρρή παίζουν την Δευτέρα.