Ούνικς Καζάν - Ζιελόνα Γκόρα 54-71

Η Ζιελόνα Γκόρα κάλυψε την διαφορά της ήττας της πρώτης αναμέτρησης κι άφησε εκτός προημιτελικών την Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου (54-71)!

Η Ούνικς Καζάν έκανε δικό της το πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού, ωστόσο απόψε πραγματοποίησε άσχημο δεύτερο ημίχρονο και χάρισε νίκη-πρόκριση στη Ζιελόνα Γκόρα!

Οι Πολωνοί μπορεί να έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -4 (33-29 στο 20') και 10μελή αποστολή, ωστόσο το δεύτερο μέρος τους άνηκε ολοκληρωτικά. Με επιμέρους σκορ 2-10 πέρασαν μπροστά (35-39), επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και κάλυψαν και με το παραπάνω τη διαφορά της ήττας στην έδρα τους.

Στην τελευταία του ευρωπαϊκή φετινή εμφάνιση ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 12 πόντους (3/3δίπ., 2/5τρίπ.), 5 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη σε 31:21.

Η Ζιελόνα Γκόρα που είχε πρώτο σκόρερ τον Ματέους Πονίτκα (18π.) θ' αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Γκραν Κανάρια-Λιμόζ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-29, 43-52, 54-71