Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Γκέκας και Καρέλης συνέχισαν να ανεβάζουν τα ποσοστά τους στο σκοράρισμα, ενώ Φετφατζίδης και Δώνης «έγραψαν» δύο ασίστ. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Δύο γκολ και δύο ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Φάνης Γκέκας και ο Νίκος Καρέλης συνέχισαν να γράφουν γκολ με τις φανέλες της Σιόν και της Γκενγκ αντίστοιχα, ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης και ο Τάσος Δώνης πρόσθεσαν από μία ασίστ στα στατιστικά τους.

Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Έμπολι με 3-1, αλλά μπήκε στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Ρόμα με 3-1.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας νίκη επί της Βερόνα με 2-0.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Ήταν τιμωρημένος και δεν ήταν στην αποστολή της Βερόνα για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουντινέζε που έληξε 2-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Αγωνίστηκε στα 30 τελευταία λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 1-0 από την Κιέβο.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Φροζινόνε με 2-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αρχική εντεκάδα για το παιχνίδι με την Βίρτους Λαντσιάνο όπου η Μπάρι γνώρισε την ήττα με 1-0, όμως μπήκε στο 62'.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Βίρτους Λαντσιάνο, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χόφενχάιμ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού για την ήττα με 3-1 από την Μάιντζ.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 εντός έδρας παιχνίδι με την Γκλάντμπαχ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός, αλλά χωρίς να βρει δίχτυα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουνιόν Βερολίνου όπου η Καρλσρούη γνώρισε την ήττα με 2-1, αν και προηγήθηκε.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μόναχο 1860 με 3-2, όμως αντικαταστάθηκε στο 70ο λεπτό.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Σόνενχοφ Γκροσάμπαχ με 1-0.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκροσάμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την δεύτερη ομάδα της Βέρντερ Βρέμης με 1-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άλεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Χόλστεϊκ Κίελ όπου η Άλεν γνώρισε την ήττα με 1-0.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Φρέιμπεργκ με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 3-2 από την Γιαν Χίσφελντ, όμως αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-0 επί της Ρέχντεν.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με 3-1 επί της Ράιν.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 με την Ταραγόνα.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα με 3-0 από την Οβιέδο.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Μπόρνμουθ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Φούλαμ με 2-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Χρόνινγκεν.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Φίτεσε με 1-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην ήττα με 1-0 από την Κάμπουρ, εκτός έδρας.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Βασικός στη νίκη επί της Μπριζ με 3-2, πετυχαίνοντας μάλιστα ακόμη ένα γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπέβερεν με 3-2.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή της Σαρλερουά για την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπέβερεν.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν, το οποίο η Κορτράικ κέρδισε με 2-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μαλίν με 2-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γάνδη, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 3-3 με την Άντερλεχτ.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη με 4-1 από την Οστάνδη.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης επί της Ριντ με 1-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στη νίκη επί της Ριντ με 1-0, εκτός έδρας.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Γκρέντινγκ, το οποίο η Ραπίντ κέρδισε 3-2.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας 3-3 με την Σεντ Γκάλεν και έβγαλε την ασίστ για το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Σεντ Γκάλεν που έληξε 3-3.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μετά τα δύο γκολ επί της Μπράγκα, ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε άλλα δύο κόντρα στην Λουκέρνη για το 3-1 της Σιόν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ελαζίγκσπορ που έληξε 1-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Τρέντσιν με 2-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με την Χάποελ Μπεερ Σεβά.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Έβγαλε την ασίστ για το γκολ της ομάδας του επί της Ναζράν, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να τις δώσει τη νίκη, καθώς η Αλ Αχλί γνώρισε την ήττα με 2-1.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα από την Ναζράν με 2-1.

* Η Φιορεντίνα του Παναγιώτη Κονέ, η Πίζα του Γιώργου Μακρή, η Μπενφίκα των Μήτρογλου, Σάμαρη και η Χάποελ Τελ Αβίβ του Βύντρα παίζουν την Δευτέρα το βράδυ.