Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

O ασταμάτητος Μήτρογλου, η γκολάρα του Σταφυλίδη, οι ασίστ των Καρέλη, Δώνη και ο «κέρβερος» Καρνέζης. Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού».

Μόνο ως εξαιρετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, καθώς περιελάμβανε πέντε γκολ, δύο ασίστ και πολλές επεμβάσεις από τον Ορέστη Καρνέζη που ήταν ο πρωταγωνιστής στην εκτός έδρας ισοπαλία που πήρε η Ουντινέζε από την Μίλαν. Αυτός φυσικά που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Κώστας Μήτρογλου που πέτυχε 3 γκολ κόντρα στην Μπελενένσες, ενώ το γκολ του Κώστα Σταφυλίδη στην Ίνγκολσταντ σίγουρα θα μπει στα highlights της Bundesliga για εφέτος. Επίσης ο Θανάσης Ράπτης πέτυχε γκολ νίκης για την U-23 των Στουτγκάρντερ Κίκερς, ενώ μετά τα γκολ ο Νίκος Καρέλης άρχισε να μοιράζει και ασίστ με την φανέλα της Γκενγκ. Ασίστ είχε και ο Τάσος Δώνης στην ήττα της Λουγκάνο από την Βαντούζ με 5-2.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού»...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης επί της Σαμπντόρια με 2-1, έχοντας καλή απόδοση.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Σαμπντόρια.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Ρόμα με 2-1 στο «Ολίμπικο».

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Καταπληκτική εμφάνιση από τον Έλληνα τερματοφύλακα, χάρη στις επεμβάσεις του οποίου η Ουντινέζε κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Μίλαν.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Φιορεντίνα που έληξε 1-1.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπολόνια.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Λάτσιο που έληξε χωρίς γκολ (0-0), όμως μπήκε στο 69ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός στο απίστευτο ματς με την Ίντερ που έληξε 3-3, όμως δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα τέρματα που δέχθηκε η Βερόνα.
:

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Κροτόνε με 3-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Μπάρι από την Κροτόνε με 3-2.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Αρέτσο με 2-0, αλλά μπήκε στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός και με καλή απόδοση στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Χέρτα στο Βερολίνο.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από το πάγκο το παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου στο Λεβερκούζεν, που έληξε 0-0.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Επέστρεψε στην εντεκάδα της Άουγκσμπουργκ, πέτυχε ένα απίστευτο γκολ, αλλά τελικά η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίνγκολσταντ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Φρανκφούρτη.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Βέχεν Βισμπάντεν.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν βασικός στο παιχνίδι με την Άουε, όπου η Άλεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ήταν ο... χρυσός σκόρερ της ομάδας του στη νίκη με 1-0 επί της Φρεϊμπούργκερ. Επειδή όμως στο 40 οι Κίκερς έμειναν με παίκτη λιγότερο, αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό για να διασφαλιστεί η νίκη.

Αναστάσιος Κετσεμανίδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Φρεϊμπούργκερ.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη επί της Έρφουρτ με 2-0.

Γιάννης Καρσανίδης (Βιτζουμπουργκερ Κίκερς ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Στουτγάρδης που έληξε 0-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Πονφεραντίνα.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ήταν στην αποστολή της Έλτσε για το ματς με την Νουμάνθια που έληξε 0-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα από την Τότεναμ με 1-0 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην ισοπαλία με την Μπλάκμπερν στο «Ρίβερσάιντ».

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-21) Μπήκε στο 81ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Μπράιτον.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μπελενένσες εκτός έδρας, όπου η Μπενφίκα επικράτησε 5-0.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Καταπληκτική εμφάνιση από τον Έλληνα επιθετικός, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Μπενφίκα επί της Μπελενένσες με 5-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ο τραυματισμός του δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Χέρενφεν με 3-1.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας παιχνίδι με την Εξέλσιορ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής για το ματς με την Χέρακλες όπου η Τσβόλε γνώρισε την ήττα με 2-0, εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Μετά τα γκολ ήρθαν και η ασίστ για τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος έδωσε την πάσα στον Μπούφελ για να πετύχει το γκολ της νίκης στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Πέρουβελς.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 3-2.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ που έληξε 2-3, αλλά αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 37΄του ισόπαλου 1-1 παιχνιδιού με την Βέστερλο.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 με την Βέστερλο.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Με το... αριστερό ξεκίνησε η θητεία του στην Λιέγη, καθώς η Σταντάρ γνώρισε την ήττα από την Σιντ Τρούιτεν με 2-1, με τον Έλληνα μέσο να ξεκινάει βασικός και να παίζει για 58 λεπτά.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Ρεντ Σατρ Βάασλαντ που έληξε 2-2.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Άλταξ, εκτός έδρας, που έληξε 2-2.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Ντεμπούτο για τον Έλληνα αμυντικό στο εκτός έδρας 2-2 με την Άλταξ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Βόλφσμπεργκερ που έληξε 3-0.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού με την Βαντούζ, όπου η Λουγκάνο γνώρισε την βαριά ήττα με 5-2. Έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στις καθυστερήσεις του εκτός έδρας αγώνα με την Ζυρίχη, τον οποίο η Σιόν κέρδισε 1-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Γκαζιανπέπ Μπουγιουκσεχίρ όπου η ομάδα του έχασε με 2-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπνέι Γιαχούντα.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.