Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Τάσος Δώνης, Δημήτρης Διαντάκος και Κώστας Μήτρογλου βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα, ενώ ο Θανάσης Παπάζογλου έβγαλε ασίστ. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

Τρία γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους Έλληνες του Εξωτερικού. Ο Δημήτρης Διαμαντάκος δείχνει να βρίσκεται σε καταπληκτική φόρμα χαρίζοντας τη νίκη στην Καρλσρούη, ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε ένα γκολ για την Μπενφίκα, ενώ με την βοήθεια του αντιπάλου τερματοφύλακα πέτυχε ακόμη ένα, ενώ o Τάσος Δώνης «σφράγισε» την πρόκριση της Λουγκάνο στο Κύπελλο Ελβετίας. Ο Θανάσης Παπάζογλου δεν σκόραρε, αλλά έδωσε ασίστ στην ήττα της Κορτράικ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς
(Ρόμα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Νάπολι, το οποίο έληξε 0-0.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας παιχνίδι με την Νάπολι.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην κακή βραδιά της Ουντινέζε που γνώρισε την ήττα με 4-0 από την Ίντερ στο Φριούλι. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τρία πρώτα γκολ που δέχεται ο Έλληνας τερματοφύλακας, η μπάλα στον σκόρερ των φιλοξενούμενων είχε φτάσει από πόδια παίκτη της Ουντινέζε, ενώ αυτό που πέτυχε ο Μπρόζοβιτς, απλά δεν πιανόταν.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 4-0 από την Ίντερ.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μπολόνια στην Γένοβα, είχε καλή απόδοση, αλλά η ομάδα του έχασε το παιχνίδι με γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Μπολόνια επί της Τζένοα, έχοντας εξαιρετική απόδοση.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Μίλαν, χωρίς να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Περούτζια.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Περούτζια, τον οποίο η Μπάρι κέρδισε 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Μπήκε στο 79ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 5-0 επί της Γκλάντμπαχ στο Λεβερκούζεν.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Σάλκε.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Έχει πάρει... φόρα ο Έλληνας επιθετικός, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της Καρλσρούης στη νίκη με 1-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτθ.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Χάνσα Ρόστοκ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 4-2 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπήκε στις καθυστερήσεις του εκτός έδρας αγώνα με την Τσέμνιτζερ που έληξε 1-1.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Βίλινγκεν που έληξε 1-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 81ο λεπτό.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας 0-0 με την Βέχεν Βίσμπαντεν.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ήταν στην βασική εντεκάδα της Ντούισμπουργκ στη νίκη με 3-1 επί της Μπόχολτ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Γιάννης Αλεξίου (Ουέρντινγκεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Γιαν Χίσφελντ που έληξε 2-2.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Μπήκε στο 76ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 3-2 από την Βεστφάλια Ρίνερν.

Kωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Βεστφάλια Ρίνερν.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Δεν ήταν στην αποστολή της Λεβάντε για την εντός έδρας ήττα από την Γρανάδα με 2-1.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χιρόνα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σάντερλαντ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 με την Μπέρμπιγχαμ στο Ρίβερσαϊντ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Σετουμπαλ.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός, πέτυχε το 0-3 στο 2-4 επί της Σετουμπάλ και έγινε αλλαγή στο 85ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να είναι παρών στη νίκη με 2-1 επί της Ντε Γκράαστσαπ.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ντε Χάαγκ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 2-1 επί της Άλκμααρ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Καθιερώνεται πλέον στην πρώτη ομάδα της Άλκμααρ, καθώς μετά το ντεμπούτο του στο Europa League κόντρα στην Μπιλμπάο, ήρθε και η πρώτη στο ολλανδικό πρωτάθλημα, παίζοντας 40 λεπτά στην ήττα με 2-1 από την Τσβόλε.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέουβεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σαρλερουά.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Πέρουβελς, μπήκε στο 54ο λεπτό και ενώ η ομάδα του έχανε 0-2, έβγαλε την ασίστ για το 1-2, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν 3-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πέρουβελς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Γκρέντινγκ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σάλτσμπουργκ με 2-0.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης
(Λουγκάνο): Δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Κενίζ, αλλά μπήκε στο 60ο λεπτό και στο 116' σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του, κάνοντας το 2-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αδάνα Ντεμίρσπορ, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 2-1.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Δεν αγωνίστηκε στο 0-0 με την Χάποελ Ρα' ανανά.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Μπεϊτάρ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Αλ Χιλάλ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη με 2-1 επί της Αλ Χιλάλ.

*Η Σαμπντόρια του Χριστοδουλόπουλου παίζει την Δευτέρα.