Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Μόνο οι Έλληνες της Γερμανίας βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα, με τους Ιωαννίδη, Διαμαντάκο και Ράπτη...

Τρία γκολ, όλα made in Germany ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτής της εβδομάδας... Ο Θανάσης Ράπτης χάρισε τη νίκη στην δεύτερη ομάδα των Στουγκάρντερ Κικερς, ο Νίκος Ιωαννίδης έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντάκος μπορεί να πέτυχε γκολ, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος η Καρλσρούη...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τορίνο που έληξε 1-1. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και ενώ η Ρόμα ήταν μπροστά στο σκορ, χρεώθηκε με πέναλτι το οποίο όπως φαίνεται και από το ριπλέι ήταν λίγο αυστηρό.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τορίνο που έληξε 1-1, αλλά μπήκε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα με 3-0. Στο πρώτο γκολ που δέχεται η μπάλα έχει αλλάξει πορεία μετά από κόντρα, το δεύτερο είναι με πέναλτι, ενώ στο τρίτο δεν μπορούσε να κάνει κάτι στην κεφαλιά του Ροντρίγκεζ.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Λόγω του τραυματισμού δεν ταξίδεψε στην Φλορεντία, όπου η Ουντινέζε γνώρισε την ήττα με 3-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Ήταν εκτός αποστολής για το ταξίδι στο Μιλάνο όπου η Τζένοα γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ίντερ.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός στη νέα ήττα της Βερόνα από την Έμπολι με 1-0, χωρίς να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σασουόλο με 3-1, όμως στο 60ο λεπτό έγινε αλλαγή.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επιστροφή στην βασική εντεκάδα της Μπολόνια στην μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Νάπολι με 3-2. Στο δεύτερο γκολ της Νάπολι φέρει μερίδιο ευθύνης, καθώς αυτός είναι που έχει αναλάβει την φύλαξη του Ιγκουαΐν.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας νίκη επί της Άσκολι με 3-0.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη επί της Άσκολι με 3-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Δεν ήταν στην αποστολή της Ντόρτμουντ για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ, όπου η ομάδα του κέρδισε 2-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Χέρτα, όπου οι «ασπιρίνες» γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 2-1.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Κολωνίας με 1-0.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρμίνια, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 19ο λεπτό. Ωστόσο η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Άαλεν.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Ήταν η χρυσή αλλαγή της Μπορούσια στο ισόπαλο παιχνίδι με την Ροτ Βέις Έσεν που έληξε 1-1. Μπήκε στο 86ο λεπτό και στο πρώτο των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Βέρντερ στην Βρέμη που έληξε 1-1.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Φρέιμπουργκερ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πριν γίνει αλλαγή στο 60ο λεπτό.
Mti dem 3. Sieg in Folge klettert unsere U23 auf den 11. Tabel...

Mti dem 3. Sieg in Folge klettert unsere U23 auf den 11. Tabellenplatz. Die Ligen hat den 1:0 Siegtreffer durch Athanasios Raptis (2. Min) gegen den Freiburger FC auf Video festgehalten.

Δημοσιεύτηκε από Stuttgarter Kickers στις Δευτέρα, 7 Δεκεμβρίου 2015

Αναστάσιος Κετσεμεριδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Φρέιμπουργκερ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Μάγκντεμπουργκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 86ο λεπτό.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Κάλκουμ Βίτλαερ.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μπούχμπαχ, αλλά μπήκε στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Μπήκε στο 76ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Έρκενσβικ.

Kωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Έρκενσβικ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Τενερίδη, μπήκε στο 73ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς το ματς έληξε 0-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Νόριτς.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίπσουιτς με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη της U-21 με 2-1 επί της Ρέντινγκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Κοΐμπρα, αλλά μπήκε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Κοΐμπρα, αλλά στο 81ο λεπτό έγινε αλλαγή.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού δεν έδωσε το παρών στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Εξέλσιορ.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Καμπούρ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ναϊμέγκεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ U-21): Για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της πρώτης ομάδας για το παιχνίδι με την Τβέντε, η οποία κέρδισε 1-0, χωρίς ωστόσο να πάρει χρόνο συμμετοχής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 2-1 από την Μπριζ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Ήταν βασικός στην ήττα με 3-1 από την Λόκερεν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα. Έγινε αλλαγή στο 70ο λεπτό.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Λόκερεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην επιβλητική νίκη με 5-1 επί της Βέστερλο.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Αντμίρα που έληξε 1-1, έχοντας καλή απόδοση.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Ριντ, όπου η Ραπίντ κέρδισε με 2-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 84ο λεπτό του παιχνιδιού με την Γκρασχόπερς, το οποίο η Λουγκάνο κέρδισε 4-1.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός στη νίκη με 4-1 επί της Αλτινορντού.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας του με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα με 1-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη επί της Χαζέρ με 1-0.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Δεν ήταν στην αποστολή, στη νίκη με 1-0 επί της Χαζέρ.