Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Μόνο ως θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, καθώς μετρήσαμε τέσσερα γκολ και δύο ασίστ. Φάνης Γκέκας, Θανάσης Παπάζογλου, Αλέξανδρος Καρτάλης και Μάνος Βιτσαράς σκόραραν για τις ομάδες του, ενώ ο Γερμανός Ιωαννίδης έδωσε δύο ασίστ.

Διαβάστε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Κάλινιτς, όμως η Ρόμα κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Φιορεντίνα με 2-1.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Φιορεντίνα με 2-1 και βοήθησε την ομάδα του να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Αρτέμιο Φράνκι.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στη νίκη της Ουντινέζε επί της Φροζινόνε με 1-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας ματς με την Φροζινόνε που έληξε 1-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Αν και πέτυχε το γκολ της νίκης για την Τζένοα την προηγούμενη εβδομάδα, είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Έμπολι με 2-0.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Εφιαλτικό μεσημέρι για τον Έλληνα αμυντικό που ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα της Βερόνα από την Σαμπντόρια με 4-1.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Βερόνα με 4-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Μπολόνια με 2-1 επί της Κάρπι, χωρίς ωστόσο να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Βίρτους Εντέλα.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Βίρτους Εντέλα που έληξε 0-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ που έληξε 5-1, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 5-1 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπορεί να μην ήταν βασικός στο απίστευτο ματς με την Στουτγάρδη, αλλά μπήκε στο 67ο λεπτό όταν και η ομάδα του έχανε 1-3 και έκτοτε ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπάγερ που τελικά κέρδισε 4-3.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 69ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Καϊζερσλάουτερν με 2-0.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Ερζγκεμπιργκε Άουε, αλλά μπήκε στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπορεί να μην ξεκίνησε βασικός, αλλά η είσοδός του στο παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Στουτγάρδης έκρινε τον αγώνα, καθώς στο γκολ του στο 74' χάρισε τη νίκη στην Άαλεν με 1-0.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα κόντρα στην Ράβενσμπουργκ, αλλά μπήκε στο 87ο λεπτό της νίκης με 3-2.

Αναστάσιος Κετσεμανίδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Μπήκε στο 90ο λεπτό της νίκης με 3-2 επί της Ράβενσμπουργκ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Στουτγκάρτερ Κίκερς.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Μπορεί να μην σκόραρε, αλλά έβγαλε δύο ασίστ στη νίκη της Ντούισμπουργκ εκτός έδρας με 4-1 επί της Ροτ-Βάις Ομπερχάουζεν ΙΙ.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Βέιχε Φλένσμπουργκ.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Χάνσα): Δεν αγωνίστηκε στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Βέιχε Φλένσμπουργκ.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη, εκτός έδρας, επί της δεύτερης ομάδας της Άουγκσμπουργκ με 1-4.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Eίδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την 09 Ντόρτμουντ με 4-1.

Kωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την 09 Ντόρτμουντ με 4-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 4-0 από την Σοσιεδάδ.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της Λεγκανιές, όμως μπήκε στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν κατάφερε να βοηθησει την ομάδα του να πάρει τη νίκη, καθώς το ματς έμεινε στο 0-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή της Γουότφορντ στην εκτός έδρας νίκη επί της Στόουκ με 2-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Μίντλεσμπρο με 3-1 κόντρα στην Γουλβς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης
(Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Σπόρτινγκ, όπου η ομάδα της Λισαβόνας κέρδισε 3-0, χωρίς ωστόσο να βοηθήσει με την απόδοσή του.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Μπήκε στο 77ο λεπτό του ντέρμπι με την Σπόρτινγκ, αλλά πλέον ήταν αργά για να κάνει κάτι, καθώς η Μπενφίκα έχανε 3-0 από το 36'΄.

Τάσος Τσουμάγκας (Βιενένσε): Μετά την εξαιρετική του εμφάνιση κόντρα στην Μπενφίκα, ακόμη μία καλή παρουσία για τον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Καμάτσα. Μάλιστα από δική του μπαλιά, η Βιενένσε κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αϊντχόφεν.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με την Χέρενφεεν (2-2).

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής στο παιχνίδι από το παιχνίδι με την Ουτρέχτ, στο οποίο η Τσβόλε γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Πέτυχε το 3ο του γκολ με την Κορτράικ, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του, καθώς η Σεντ Τρούιτεν έκανε την ανατροπή και κέρδισε 2-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από την Σεντ Τρούιτεν με 2-1.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ρεντ Σταρ Βάασλαντ με 2-0.

Άλμπερτ Ρούσος (Σερκλ Μπριζ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα της Σερκλ Μπριζ με 2-1 από την Εξέλσιορ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπεργκερ με 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Αούστρια, όμως η Ραπίντ γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής λόγο τραυματισμού για το παιχνίδι με την Τουν, όπου η Λουγκάνο γνώρισε την ήττα με 2-1.

Μάνος Βιτσαράς (Βασιλεία U-19): Μπήκε στο 43ο λεπτό του παιχνιδιού με την Βόλεν και ενώ η Βασιλεία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0. Στο 84 κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας
(Εσκισεχίρσπορ):Ήταν βασικός, σκόραρε στο 13ο λεπτό, όμως η Εσκισεχίρσπορ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Καϊσέρισπορ.

Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκιρεσούνσπορ.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος
(Χάποελ Κφαρ): Επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και μπήκε στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης με την Χάποελ Χάιφα που έληξε 2-2.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στην ήττα της ομάδας του με 3-1 με την Χάποελ Μπιρ Σεβά.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι Κυπέλλου με την Αλ Ιτιφάκ, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 1-0.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Αλ Ιτιφάκ για το Κύπελλο.

ΚΙΝΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Σανγκάι Γκρινλαντ): Ήταν βασικό στην ήττα της ομάδας του με 1-0 από την Λιάνονινγκ.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης
(Ίντερ Τούρκου): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ελσίνκι, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.