Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

O Θανάσης Παπάζογλου άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Κορτάικ, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έδωσε το «τρίποντο» στην Τζένοα και ο Γιώργος Μαντατζίδης σκόραρε για δεύτερη φορά εφέτος.

Τρία γκολ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας, των «Ελλήνων του Εξωτερικού». Αυτό που ξεχώρισε σίγουρα ήταν του Παναγιώτη Ταχτσίδη στις καθυστερήσεις, ενώ ο Θανάσης Παπάζογλου πέτυχε το πρώτο από τα δύο της Κορτράικ στον «εμφύλιο» με τον Σέργο Μαρίνο. Ο τρίτος της... παρέας είναι ο Γιώργος Μαντατζίδης, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά εφέτος με την φανέλα της Καπελεν Ερφτ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Έμπολι, στο οποίο η Ρόμα κέρδισε 3-1.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Βασικός σε όλο το ματς με την Έμπολι (3-1), παίζοντας ως δεξί μπακ.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στο ισόπαλο εντός έδρας παιχνίδι με την Βερόνα που έληξε ισόπαλο 1-1. Δεν φέρει ευθύνη στο γκολ, καθώς προήλθε από εκτέλεση πέναλτι.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής στο παιχνίδι με την Βερόνα που έληξε 1-1.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ουντινέζε που έληξε 1-1, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Τζένοα επί της Κιέβο με 3-2. Μπήκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης και στο 93ο πέτυχε με καταπληκτικό σουτ το νικητήριο γκολ της ομάδας του.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ήταν εκτός αποστολής στο παιχνίδι με την Φροζινόνε με 2-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 1-0 από την Παλέρμο.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα από την Τερνάνα με 3-0, εκτός έδρας.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα στην εκτός έδρας ήττα από την Τερνάνα με 3-0 και όταν μπήκε στο 71ο λεπτό δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αλλάξει την ροή του αγώνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μάιντς με 2-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έπαιξε σε ολο το εκτός έδρας παιχνίδι με το Αμβούργο, που έληξε 0-0. Μάλιστα είχε και μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Λεβερκούζεν, όμως ο Άντλερ απέκρουσε καταπληκτικά την κεφαλιά του.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Ντάρμσταντ, με πρόβλημα στον αστράγαλο από το παιχνίδι της Εθνικής.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για την βαριά εκτός έδρας ήττα με 6-2 από την Χαλέσχερ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Δεν έπαιξε στη νίκη με 2-0 επί της Ρεντινγκχάουζεν.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σόνενχοφ, όμως αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Μπήκε στο 87ο λεπτό του ισόπαλου 1-1 παιχνιδιού με την Πφόρζχεϊμ.

Αναστάσιος Κετσεμανίδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας ματς με την Πφόρζχεϊμ που έληξε 1-1.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι με την Όσναμπρεκ που έληξε 0-1.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με την Σβαρτζ Βέις Έσεν που έληξε 1-2.

Γιώργος Μαντατζίδης (Κάπελεν Ερφτ): Ξεκίνησε βασικός στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Κάλκουμ Βίτλερ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το 3ο γκολ της ομάδας του.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Κλόπενμπουργκ που έληξε 1-1.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Χάνσα): Μπήκε στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κλόπενμπουργκ που έληξε 1-1.

Γιάννης Αλεξίου (Ουέρντινγκεν): Δεν ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Τούρου Ντίσελντορφ με 2-0, αλλά μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Άουγκσμπουργκ με 5-1 επί της Σχαλντινγκ Χέινινγκ.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Λόγω ενός τραυματισμού ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας παιχνίδι με την Σβέινφουρτ που έληξε 0-0.

Θεόδωρος Γκανίτης (Ροτ Βέις Έρφουρτ ΙΙ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-1 από την Μάρκανστεντ με 5-1.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα της Αρμίνια στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Πάντερμπορν, αλλά μπήκε στο 86ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα της Λεβάντε από την Ρεάλ Μαδρίτης με 3-0.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Μπήκε αλλαγή στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Αλμερία με 3-2, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Άρσεναλ με 3-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Φούλαμ που έληξε χωρίς γκολ.

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ U-21): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Λίβερπουλ με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης
(Μπενφίκα): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι Κυπέλλου με την Βιανένσε που έληξε 2-1.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Βιανένσε για το Κύπελλο Πορτογαλίας με 2-1.

Τάσος Τσουμάγκας (Βιανένσε): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι Κυπέλλου με την Μπενφίκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς
(Τβέντε): Δεν ήταν στην αποστολή της Τβέντε για την εντός έδρας νίκη επί της Ναϊμένγκεν λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Γκρόνινγκεν όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω τραυματισμού δεν έδωσε το παρών στην εντός έδρας ήττα από την Φίτεσε με 5-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του με 2-0 από την Κορτράι.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Πολύ καλό παιχνίδι από τον Έλληνα επιθετικό, καθώς με το γκολ που πέτυχε στο 28ο λεπτό, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Σαρλερουά.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σαρλερουά.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη της Λέουβεν επί της Λόκερεν με 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 3-1 επί της Άλταχ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βόλφσμπεργκερ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 16ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη επί της Σεντ Γκάλεν με 3-1.

Μάνος Βιτσαράς (Βασιλεία U-19): Βασικός στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Ολντ Μπόις.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας (Εσκισεχίρσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ακχίσαρ, η οποία κέρδισε 1-0.

Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γκοζτέπε που κέρδισε 2-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μακάμπι Νετάνια.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 4-0 από την Μπνέι Σακχίν.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Αλ Νασρ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 4-2 επί της Αλ Νασρ.

ΚΙΝΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Σανγκάι Γκρινλαντ): Δεν ήταν βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Τσανγχτσούν Γατάι, αλλά μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.