Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

O Tάσος Δώνης έκανε... σεφτέ στην Ελβετία με την Λουγκάνο, ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος απέκρουσε πέναλτι, ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης έβγαλε ασίστ με την Αλ Αχλί. Διαβάστε τις επιδόσεις στους Έλληνες του εξωτερικού.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης και ο Τάσος Δώνης ξεχώρισαν αυτή την εβδομάδα από τους Έλληνες του εξωτερικού... Ο πρώτος, αν και μπήκε στο 86' του αγώνα της Αλ Αχλί με την Αλ Βαχντά «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, με την ασίστ που έδωσε, ενώ ο νεαρός μέσος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ελβετία με την φανέλα της Λουγκάνο...

Διαβάστε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σασουόλο που έληξε ισόπαλο 2-2. Μάλιστα στο πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων έχει μερίδιο ευθύνης, καθώς αυτός μαρκάρει τον Ντεφρέλ.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Για ακόμη ένα ματς αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ, έχοντας σχετικά καλή απόδοση.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Έμπολι με 2-1. Είχε κάποιες καλές επεμβάσεις, αλλά από το σημείο που η Ουντινέζε έμεινε με παίκτη λιγότερο, άρχισε να παρουσιάζει αμυντικά κενά, τα οποία πλήρωσε με τα δύο γκολ που δέχθηκε.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Έμπολι με 2-1, όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό, η οποία ήταν πολύ αυστηρή.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Δεν ήταν στο βασικός στο σχήμα της Τζένοα στην εντός έδρας ήττα με 2-0, αλλά μπήκε στο 64ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του να κάνει την ανατροπή.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αταλάντα που έληξε 1-1, χωρίς ωστόσο να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τορίνο, αλλά μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Για ακόμη ένα παιχνίδι αγωνίστηκε ως βασικός, στη νίκη με 1-0 επί της Φροζινόνε.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πεσκάρα.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Πεσκάρα που έληξε 0-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Λεβερκούζεν, έχοντας καλή απόδοση.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Μπορούσια που έληξε 3-0, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στη νίκη της Άουγκσμπουργκ με 2-0 επί του Ανόβερο.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Πάντερμπορν με 2-0.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή της Βέρντερ για την εκτός έδρας ισοπαλία με την δεύτερη ομάδα της Στουτγάρδης (1-1).

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Κράι εκτός έδρας, το οποίο η Ντόρτμουντ το κέρδισε με 1-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα της Μάγκντεμπουργκ, αλλά μπήκε στο 67ο λεπτό και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη στο 88'.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Φρίντριχσταλ.

Αναστάσιος Κετσεμανίδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Φρίντριχσταλ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Χάλεσερ, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Δεν ήταν στο αρχικό σχήμα, αλλά μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Νιεντερμέρμτερ.

Γιώργος Μαντατζίδης (Κάπελεν Ερφτ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί της Σόνεμπεκ, βοηθώντας την ομάδα του να γίνει πιο επιθετική και να πετύχει τα γκολ της νίκης.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Μπορούσια Χίλντεσεϊμ, αλλά έγινε αλλαγή στο 86ο λεπτό.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα της Μπάγερν από την Νυρεμβέργη με 2-1.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Eίδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία της ομάδας του από την Τους Ενέπεταλ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Έλτσε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Ουέσκα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Γουότφορντ με 2-1.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Μάλιστα απέκρουσε και πέναλτι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης
(Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στο ντέρμπι με την Πόρτο, αλλά έγινε αλλαγή στο 88ο λεπτό της ήττα με 1-0.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Πόρτο, χάνοντας μάλιστα και δύο ευκαιρίες που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα. Τελικά η Πόρτο με ένα γκολ στο 86ο λεπτό κέρδισε με 1-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ήταν εκτός αποστολή στην ισοπαλία με την Κάμπουρ λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Ουτρέχτης, εντός έδρας.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή λόγω του τραυματισμού του, στη νίκη με 2-1 επί της Ντε Χάαγκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Άντερλεχτ που έληξε 1-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο παιχνίδι με την Οστάνδη, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Οστάνδη.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ στο οποίο η Λέουβεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2.

Άλμπερτ Ρούσος (Σερκλ Μπριζ): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάτρο Εϊσντεν Μαασχμέχελ, όπου η Σερκλ Μπριζ κέρδισε με 1-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Αούστρια Βιέννης, το οποίο η Στουρμ κέρδισε 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Δεν ήταν παρών στη νίκη επί της Αντμίρα με 2-0 λόγω του τραυματισμού του.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνη
ς (Λουγκάνο): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Μπελιντσόνα και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, στη νίκη της Λουγκάνο με 3-2 στην παράταση.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας (Εσκισεχίρσπορ): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Κασίμπασα με 3-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος
(Χάποελ Κφαρ): Βασικός σε όλο το ματς με την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα, όπου η Χάποελ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Χαποελ Χάιφα, όπου η ομάδα του κέρδισε με 1-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα στο παιχνίδι με την Αλ Βαχντά, αλλά μπήκε στο 86' και λίγο αργότερα έβγαλε ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 2-0.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό του παιχνιδιού με την Αλ Βαχντά, το οποίο η Αλ Αχλί κέρδισε με 2-0.

*Η Ίντερ Τούρκου του Κανακούδη αγωνίζεται την Δευτέρα το βράδυ.