Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Στα... ρηχά οι εμφανίσεις των Ελλήνων του εξωτερικού αυτής της εβδομάδας, με εξαίρεση του Γκαλίτσιο, Τανίδη και Ιωαννίδη. Άτυχος ο Αβραάμ που πέτυχε αυτογκόλ.

Χωρίς ιδιαίτερες... συγκινήσεις πέρασε η αγωνιστική για τους περισσότερους από τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Εξαίρεση αποτέλεσε ο Γιώργος Γκαλίτσιος που έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Λόκερεν, ο Αλέξανδρος Τανίδης της Βικτόρια Αμβούργου που έδωσε έτοιμο το 5-0 σε συμπαίκτη, αλλά και ο Γερμανός Ιωαννίδης σκόραρε και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ντούισμπουργκ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μίλαν, έχοντας μάλιστα και ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Σε γενικές γραμμές έκανε μία μέτρια εμφάνιση.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Παίζοντας στο αριστερό άκρο κόντρα στην Μίλαν, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Χόντα, ο οποίος ήταν ο παίκτης που έβγαλε τις ασίστ για τα δύο γκολ των «ροσονέρι» στη νίκη τους με 2-1.

Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την ήττα της Ρόμα με 2-1 από την Μίλαν στο «Σαν Σίρο».

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας ντέρμπι με την Κιέβο.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κιέβο που έληξε 2-2, έχοντας μερίδιο ευθύνης για το πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, καθώς έχασε τον Παλοσί.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Βασικός με σχετικά καλή απόδοση στο εκτός έδρας 2-2 με την Κιέβο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δύσκολη βραδιά για τον Έλληνα τερματοφύλακα κόντρα στην Σαμπντόρια, καθώς η αμυντική λειτουργία της ομάδας του ήταν τραγική, με αποτέλεσμα να δεχθεί 4 γκολ (1-4). Μάλιστα σε κανένα από αυτά ο «Όρε» δεν είχε μερίδιο ευθύνης.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ξεκίνησε βασικός στην βαριά ήττα από την Σαμπντόρια με 4-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 56'.

Γιάννης Φετφατζίδης (Κιέβο): Eίδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 ντέρμπι με την Ελλάδας Βερόνα.

Τάσος Δώνης (Σασουόλο): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 3-2 επί της Τσεζένα λόγω τραυματισμού.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Bασικός στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας του με την Αβελίνο, χωρίς ωστόσο να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η Μπολόνια.

Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Δεν ήταν στην αποστολή της Ρετζίνα για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μαρτίνα.

Άλμπερτ Ρούσος (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-1 επί της Μόντενα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Ατλέτικο, έχοντας σχετικά καλή απόδοση. Στην φάση του γκολ του Τόρες είναι μέσα στην φάση, αλλά δεν είχε αυτός το μαρκάρισμά του.

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Και στο ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν εκτός αποστολής.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπρέντφορντ με 2-1, ωστόσο το γκολ που δέχθηκε προήλθε από δικό του τραγικό λάθος.

Ηλίας Πολίμος (Νότιχαμ Φόρεστ U-21): Άδοξο τέλος είχε η εφετινή σεζόν του στην Νότιγχαμ Φόρεστ, καθώς στον ημιτελικό του πρωταθλήματος αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Σουόνσι. Μάλιστα η ομάδα του Έλληνα αμυντικού, ο οποίος πρόσθεσε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του, προηγήθηκε με 2-0 αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο τέλος του αγώνα.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Φούλαμ, όμως οι «κανονιέριδες» γνώρισαν την βαριά ήττα με 5-1.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-18): Βασικός στο εκτός έδρας 5-1 από την Φούλαμ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρντμουντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Χέρτα.

Κυργιάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στην ήττα με 3-0 από την Γκλάντμπαχ.

Στέφανος Καπίνο (Μάιντζ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του με 2-0 από την Στουτγάρδη.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Μόναχο 1860.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Γκρόιτερ Φιρτ ΙΙ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κολωνία με 3-0.

Θανάσης Ράπτης (Στουτγκάρτερ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Καρλσρούη με 1-0.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Ντόρτμουντ επί της Κότμπους με 3-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν αγωνίστηκε στο ισόπαλο 2-2 ματς με την Χάνσα Λένεμποργκερ.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό του παιχνιδιού με την Μπεσινχόβεν και κατάφερε να πετύχει το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Γιώργος Μαντατζίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 της Ντούισμπουργκ με την Μπεσινχόβεν.

Αλέξανδρος Τανίδης (Βικτόρια Αμβούργου): Bασικός στη νίκη με 5-0 επί της Τους Γκερμάνια και λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, καθώς το σουτ του από τα 30 μέτρα σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Ωστόσο έβγαλε ακόμη μία ασίστ, προκειμένου να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Βικτόρια Αμβούργου): Μπήκε αλλαγή στο 65ο λεπτό της νίκης με 5-0 επί της Τους Γκερμάνια.

Άγγελος Τεπελίδης (Τουρού Ντίσελντορφ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σόνσεμπεκ, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στην Μέμινγκεν, αλλά μπήκε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Χρήστος Αλμπάνης (Φράιμπουργκ ΙΙ): Μπήκε αλλαγή στο 70ο λεπτό της νίκης με 5-0 επί της Ζβεϊνμπρούκεν.

Παναγιώτης Αρναούτογλου (Καρλσρούη Β'): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-0 επί της Άουγκσμπουργκ.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Ήταν βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Τους Ενέπεταλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 72ο λεπτό.

Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Παίζοντας με την U-23 αυτή τη φορά και όχι με την U-19, δεν ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Τους Ενέπεταλ, όμως μπήκε στο 68ο λεπτό της ισόπαλης 2-2 αναμέτρησης.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Ήταν βασικός στο εκτός 1-1 με την Ορλεάν, αλλά έγινε αλλαγή στο 65ο λεπτό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Πενιαφέλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 75ο λεπτό.

Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετούμπαλ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μορεϊρένσε, όμως αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ντε Χάαγκ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν έχει μπει σε φουλ ρυθμούς από τον σοβαρό τραυματισμό του, με αποτέλεσμα να μην ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς με την Χρόνινγκεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ U-19): Ήταν βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ντε Χάαγκ, αλλά έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στη νίκη με 6-1 επί της Οστάνδης, βγάζοντας μάλιστα την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γάνδη, στο οποίο η Σαρλερουά πήρε την ισοπαλία (1-1).

Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Δεν ήταν στην αποστολή της Μπριζ για το παιχνίδι στις Βρυξέλλες με την Άντερλεχτ που έληξε 3-1.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Λεωνίδας Παναγόπουλος (Ουνιβερσιτατέα Κλουζ): Ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Βιτορούλ.

Δημήτρης Σιαλμάς (Τσεαλούλ Πετρ Νεμτ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 1-0 από την Ραπίντ.

Γιάννης Αραμπατζής (Άστρα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-1 επί της Οτελούλ Γκαλάτι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Δεν ήταν στην αποστολή της Ραπίντ για την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αλτάχ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Λέχια Γκντανσκ): Δεν ήταν στην αποστολή της Λέχια για την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πογκόν.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλο
ς (Χάποελ Άκρε): Συνεχίζει να αποτελεί τον μεγάλο πρωταγωνιστή της ομάδας, πετυχαίνοντας το γκολ που της έδωσε την νίκη με 2-1 επί της Μακάμπι Νετάνια.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Κωνσταντίνος Οικονόμου (ΜΤΚ Βουδαπέστης U-21): Bασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Φερεντσβάρος που έληξε 2-2.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας
(Μέταλουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με το βαρύ 6-0 από την Ντιναμό Κιέβου.

ΔΑΝΙΑ
Απόστολος Βέλλιος
(Βέστσιελαντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Κοπεγχάγη με 1-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιώργος Σαμαράς (Αλ Χιλάλ): Δεν έχει επιστρέψει ακόμη στην διάθεσή του Γιώργου Δώνη μετά τον σοβαρό τραυματισμό του και έτσι δεν ήταν στην αποστολή για το ματς με την Αλ Νασρ που έληξε 0-1.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 της ομάδας με την Αλ Τααβόν.

ΚΙΝΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Σανγκάι Γκρινλαντ): Έπαιξε βασικός στην βαριά ήττα που γνώρισε η ομάδα από την Σανγκάι με 5-0, όπου με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την HIFK.

*Η Τσεαλούλ του Σιαλμά, η Άστρα του Αραμπατζή, η Χάποελ του Παπαδόπουλου, η Βέστσιελαντ του Βέλλιου παίζουν την Δευτέρα.