Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Η ατυχία χτύπησε πάλι την... πόρτα του Κυριάκου Παπαδόπουλου με το νέο τραυματισμό, ενώ ο Γιάννης Παπαδόπουλος οδηγεί στην σωτηρία την Χάποελ Άκρα. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

Οι δύο από τους τρεις Παπαδόπουλος που παίζουν στο εξωτερικό, ξεχώρισαν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε... Ωστόσο δεν ήταν και οι δύο για καλό λόγο, καθώς ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είναι αναγκασμένος να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν λόγω του νέου τραυματισμού στον ώμο. Από την άλλη όμως, ο Γιάννης Παπαδόπουλος έχει πάρει από το... χέρι την Χάποελ Άκρα και την οδηγεί στην παραμονή. Από εκεί και πέρα αξίζει να σταθεί κανείς στον Πέτρο Κανακούδη, ο οποίος έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Ίντερ Τούρκου κόντρα στην Ροβανιέμι.

Διαβάστε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά στην εκτός έδρας ήττα από την Ίντερ με 2-1, καθώς τα πολλά προβλήματα τα είχε ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας Γιανγκά-Εμπιβά. Στο 88' λεπτό όμως δεν μάρκαρε καλά Ικάρντι, με αποτέλεσμα αυτός να πετύχει το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την ήττα της ομάδας του στο «Τζουζέπε Μεάτσα» με 2-1 από την Ίντερ.

Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίντερ, έχοντας ευθύνη στο γκολ του Ερνάντες.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Eίδε από τον πάγκο τη νίκη της Βερόνα με 3-2 επί της Σασουόλο.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός, άτυχος, αλλά ευτυχώς χωρίς να στοιχίσει στην Βερόνα. Ο Έλληνας αμυντικός ήταν βασικός στο παιχνίδι με την Σασουόλο και με δικό του αυτογκόλ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Στη συνέχεια όμως ο Λούκα Τόνι πήρε το... όπλο του και καθάρισε το ματς, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 3-2.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη της Βερόνα με 3-2 επί της Σασουόλο.

Τάσος Δώνης (Σασουόλο): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 3-2 από την Βερόνα, στο Κιέβο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Είχε εύκολο απόγευμα στη νίκη επί της Μίλαν με 2-1, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στο γκολ που δέχθηκε στο 88ο λεπτό δεν φέρει μερίδιο ευθύνης, καθώς ο Πατσίνι πήρε μόνος του την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά η είσοδός του στο 54ο λεπτό, βοήθησε την Ουντινέζε να γίνει πιο επιθετική και να πάρει την εντός έδρας νίκη επί της Μίλαν με 2-1.

Γιάννης Φετφατζίδης (Κιέβο): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λάτσιο, αλλά μπήκε στο 75ο λεπτό.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 της Μπολόνια κόντρα στην Μπάρι.

Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Δεν ήταν στην αποστολή της Ρετζίνα για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Φότζια που έληξε 3-2.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Bασικός στην σημαντική εκτός έδρας νίκη της Λεβάντε με 1-0 επί της Χεταφε.

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Και στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Χετάφε (0-1) δεν ήταν στην αποστολή της Λεβάντε.

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Φούλαμ): Ήταν εκτός αποστολής στη μεγάλη νίκη της ομάδας του με 4-3 επί της Μίντλεσμπρο.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα κόντρα στην Φούλαμ, καθώς η «Μπόρο» έχασε με 4-3 εκτός έδρας.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 3-1.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 3-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρντμουντ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Άιντραχτ με 2-0, έχοντας καλή απόδοση.

Κυργιάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Κολωνία (1-1), ωστόσο η ατυχία του χτύπησε την πόρτα με τον σοβαρό τραυματισμό του στον ώμο, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 64ο λεπτό.

Στέφανος Καπίνο (Μάιντζ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Σάλκε.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ U-23): Mε αυτόν κάτω από τα δοκάρια, η Άουγκσμπουργκ επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Μπούχμπαχ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Γκρόιτερ Φιρτ ΙΙ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου που έληξε χωρίς γκολ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Χάνσα Ρόστοκ, όπου η Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα με 3-2. Μάλιστα το πρώτο γκολ της ομάδας ήρθε με απευθείας εκτέλεση ενός φάουλ που κέρδισε ο Έλληνας επιθετικός.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Φλένσμπουργκ, αλλά μπήκε στο 60ο λεπτό και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη με 2-0.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Χίλμπεν.

Γιώργος Μαντατζίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Χίλμπεν, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να μην χάσει με 3-2.

Αλέξανδρος Τανίδης (Βικτόρια Αμβούργου): Επιστροφή στην βασική εντεκάδα της Βικτόρια, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Παλόμα.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Βικτόρια Αμβούργου): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με την Παλόμα (0-1).

Άγγελος Τεπελίδης (Τουρού Ντίσελντορφ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα που γνώρισε η ομάδα με 2-1 από την Μπόχλοτ.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Bασικός στο ισόπαλο 0-0 με την Γκρόιτερ Φιρτ, εκτός έδρας.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Βασικός στη νίκη επί της Βεστφάλια Χέρνε με 3-1, βάζοντας μάλιστα και το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κρετέιγ με 1-0. Μπήκε στο 60ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-0, ωστόσο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός σε όλο το ισόπαλο 0-0 ντέρμπι με την Πόρτο, που επέτρεψε στην Μπενφίκα να διατηρήσει το +3 από την δεύτερη θέση.

Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετούμπαλ): Δεν ήταν στην βασική εντεκάδα της Σετούμπαλ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μποαβίστα. Μπήκε όμως στο 77ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη (0-0).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Χέρενφεν, εκτός έδρας.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν έχει επανέλθει ακόμη από τον τραυματισμό του, προκειμένου να μπορεί να υπολογίζεται.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ U-19): Bασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Τβέντε, το οποίο η Άλκμααρ κέρδισε 3-2.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άγιαξ Α1): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας του για την νίκη με 3-0 επί της Ντε Χάαγκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Πέρουβελς, το οποίο η Λόκερεν κέρδισε 2-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Κορτράικ, το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1.

Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Δεν ήταν στην αποστολή της Μπριζ για το εκτός έδρας 2-2 με την Γάνδη.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας (Ακχίσαρ): Συνεχίζεται ο αποκλεισμός του από τον Ρομπέρτο Κάρλος και φυσικά δεν έδωσε το παρών στην ήττα με 2-1 από την Κόνιασπορ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιάννης Αραμπταζής (Άστρα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκαζ Μετάν Μεντίας.

Λεωνίδας Παναγόπουλος (Ουνιβερσιτατέα Κλουζ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Στεάουα με 3-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιαλμάς (Tσεαλούλ Πιατρ Νεμτ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με την Πετρολούλ, όμως έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Αντμίρα, αλλά αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Λέχια Γκντανσκ): Δεν ήταν στην αποστολή της Λέχια για τη νίκη με 2-0 επί της Γκόρνικ Λέσζνα.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Ακρα): Βασικός για 85 λεπτά στην μεγάλη νίκη επί της Χάποελ Πετάχ Τίκβα. Μάλιστα η τύχη του γύρισε την μπάλα, καθώς σε μία προσπάθειά του, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι αντί να πάει στα δίχτυα, όμως η Άκρα κέρδισε 2-0 και κατάφερε να είναι πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Κάτι που σύμφωνα με το «sports.walla» οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Έλληνα μέσο, ο οποίος αποκτήθηκε στα μέσα της σεζόν.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Κωνσταντίνος Οικονόμου (ΜΤΚ Βουδαπέστης U-21): Βασικός και με καλή απόδοση στο εκτός έδρας 1-1 με την Χόβεντ.

ΔΑΝΙΑ
Απόστολος Βέλλιος (Βέστσελαντ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μπρόντμπι με 4-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 57ο λεπτό.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Μέταλουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Τσορνομόρετς.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιώργος Σαμαράς (Αλ Χιλάλ): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας του Γιώργου Δώνη για το ισόπαλο 1-1 με την Αλ Ραέντ, εκτός έδρας.

ΚΙΝΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Σανγκάι Γκρίνλαντ): Δεν ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Γκριντάουν, αλλά μπήκε αλλαγή στο 84ο λεπτό.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ροβανιέμι, βγάζοντας μάλιστα την ασίστ για το πρώτο γκολ.

*Η Αλ Αχλί του Αμίρ Κούρντι παίζει την Τρίτη.