Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Σάμαρης και Παπάζογλου βρήκαν δίχτυα για τις Μπενφίκα και Ντιναμό Βουκουρεστίου αντίστοιχα, ενώ ο Λυκογιάννης έδωσε ασίστ για την Κάλιαρι και ο Ταχτσίδης για την Λέτσε.

Δύο γκολ και δύο ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Ανδρέας Σάμαρης βρήκε δίχτυα στη νίκη της Μπενφίκα επί της Μορεϊρένσε, ενώ το γκολ του Παπάζογλου δεν στάθηκε αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην Ντιναμό Βουκουρεστίου. Ο Λυκογιάννης με το φάουλ του έδωσε ασίστ στην Κάλιαρι και ο Ταχτσίδης στην Λέτε.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 για το Κύπελλο, όμως αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την ήττα στην έδρα της Άστον Βίλα με 3-0.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα στην έδρα της Σπαλ με 2-1.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-2 επί της Ουντινέζε, καθώς μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Οσπίνα προτιμήθηκε ο Μέρετ.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Φροζινόνε.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην βασική εντεκάδα της Κάλιαρι στη νίκη με 2-1 επί της Φιορεντίνα και με δική του ασίστ, έγινε το 2-0 στο 66'.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Κροτόνε, δίνοντας την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Βέρντερ με 3-1.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Λεβερκούζεν.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Λόγω τραυματισμού δεν έδωσε το παρών στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αμβούργου.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με την Χόφενχαϊμ, εντός έδρας.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Είναι τραυματίας και δεν έδωσε το παρών στην εντός έδρας ήττα από την Ντάρμσταντ με 3-2.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σεντ Πάουλι): Μπήκε στο 52ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την Σεντ Χάουζεν

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χιρόνα με 2-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-2 με το Στρασβούργο, εντός έδρας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί του Άγιαξ, εντός έδρας.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με 1-0.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Βασικός στην μεγάλη νίκη με 3-2 στην έδρα της Φέγενορντ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της Βόλεμ στην εκτός έδρας νίκη επί της Φέγενορντ με 3-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 63'.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκη επί της Έμεν με 3-1, έχοντας καλή απόδοση.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Μπήκε στο 77ο λεπτό της νίκης με 2-1 στην έδρα της Μπριζ.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Σταντάρ Λιέγης με 4-3.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Έουπεν με 2-1.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Αντβέρπ με 2-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μορεϊρένσε.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 4-0 στην έδρα της Μορεϊρένσε.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-0 στην έδρα της Πόρτο.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαραι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Μπούρσασπορ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκιούτσου): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Μαλάτιασπορ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην ήττα με 3-0 επί της Αντάλιασπορ.

Γιώργος Γεωργιάδης (Ελάζιγκσπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την Αδάνα Ντεμίρσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Αλτάι): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 4-0 επί της Καραμπούκσπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγερσπορ): Μπήκε στο 61ο λεπτό της εντός έδρας ήττας με 2-1 απ΄την Γκαζιανπέπ Μπουγιουκσεχίρ

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Χόμπρο εντός έδρας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Αούστρια Βιέννης, στο Γκρατς.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Μάτερσμπουργκ, εντός έδρας.

Μάκης Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Βασικός στο 2-2 στην έδρα της Βάκερ Ίνσμπουργκ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Θανάσης Παπάζογλου (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Με δικό του γκολ η Ντιναμό προηγήθηκε στην έδρα της Γκαζ Μετάν, αλλά τελικά έχασε με 2-1.

ΣΕΡΒΙΑ
Νεμάνια Μιλόγεβιτς (Βοϊβοντίνα): Βασικός στο 0-0 με την Τσουκαρίσκι.

Λευτέρης Ματσούκας (Ντιναμό Βράνιε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 5-1 στην έδρα της Μπάκα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Λέχια Γκντάνσκ, εντός έδρας.

Γιάννη Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη στην έδρα της Λεχ Πόζναν με 3-0, όμως αντικαταστάθηκε στο 56'.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 1-0 από την Ουίπεστ, στην Βουδαπέστη.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουίπεστ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 4-0 στην έδρα της Ζίλινα.

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στην ήττα με 4-0 στην έδρα της Ζίλινα.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Σλάβια Πράγας με 2-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ετάρ με 1-0.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Λέφσκι Σόφιας.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ισοπαλία με την Γιουνγκ Μπόις με 2-2.