Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Χατζηδιάκος, Χαρίσης, Τάτος και Σιφναίος, βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Καρέλης έδωσε μία ασίστ στους «Έλληνες του Εξωτερικού» αυτής της εβδομάδας.

Βερόνα – Τζένοα με επιστροφή στοιχήματος*, αν καταλογιστεί κόκκινη κάρτα. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ, ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας στους Έλληνες του Εξωτερικού. Ο Παντελής Χατζηδιάκος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του με την πρώτη ομάδα της Άλκμααρ, ο Μάρκος Σιφναίος έσπασε το... ρόδι στην Ινδία, ο Χρήστος Χαρίσης συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις με την Σιντ Τρούιτεν, ενώ ο Ανδρέας Τάτος άνοιξε το σκορ για την Ελαζίγκσπορ στην Αδάνα.

Τέλος, ο Νίκος Καρέλης μπορεί να μην βρήκε δίχτυα, έδωσε όμως μία ασίστ, στην ήττα της Γκενκ με 3-2 από την Μαλίν.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τότεναμ.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Τότεναμ.

Уотфорд 1-1 Тоттенхэм. Обзор матча от Серёжа Стратий на Rutube.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 2-1 από την Μπρίστολ, εκτός έδρας.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 4-2 από την Ίπσουιτς.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Και στην εκτός έδρας ήττα από την ίπσουιτς με 4-2 ήταν εκτός αποστολής.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Φούλαμ, εντός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λεβερκούζεν, το οποίο έληξε 1-1.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας, 1-1, με την Ντόρτμουντ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός και με πολύ καλή εμφάνιση στην εκτός έδρας ισοπαλίας (0-0) της ομάδας του με την Φράιμπουργκ.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Μάιντς με 3-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-1 στην έδρα της Μάιντς.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μπήκε στο 57ο λεπτό της ήττας με 1-0 από την Βέρντερ Βρέμης, επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Μπήκε στο 78ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Ουνιόν Βερολίνου.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Έπαιξε στα τελευταία 5 λεπτά της εντός έδρας ήττας με 3-1 από την Βιτσμπούργκερ Κίκερς.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εύκολης νίκης επί της Σπαλ με 3-1.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Ρόμα με 3-1.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 1-1 με την Κάλιαρι.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπρέσια.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μαλίν και έδωσε την ασίστ στις καθυστερήσεις, για το γκολ με το οποίο η Γκενκ μείωσε σε 3-2.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο 89ο λεπτό της νίκης με 3-2 επί της Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Οστάνδη, το οποίο έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Ήταν βασικός στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μουσκρόν, πέτυχε το γκολ της ομάδας του και έγινε αλλαγή στο 89'.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μουσκρόν.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μουσκρόν, το οποίο έληξε 1-1.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λιρς.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 4-0 από την Εσκισεχίρ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Εσκισεχίρ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Βασικός και σκόρερ του γκολ με το οποίο άνοιξε η ομάδα του το σκορ στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Αδάνα Ντεμίρσπορ, ενώ στη συνέχεια, στο 70ο λεπτό έγινε αλλαγή.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ανκαραγκούτσου, αλλά έγινε αλλαγή στο 81'.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 65ο λεπτό της ισόπαλο, χωρίς γκολ, ντέρμπι με την Πόρτο στο «Ντραγκάο».

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ρίο Άβε.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Μονπελιέ.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ναντ.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αζαξιό.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λοριάν.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βιγιαρεάλ.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Νουμάνθια.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή για το θεαματικό 3-3 στην έδρα της Τβέντε.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την Ουτρέχτη (1-1).

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και ήταν βασικός στην εύκολη νίκη με 3-1 επί της Χέρακλες.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και σκόρερ του γκολ με το οποίο η Άλκμααρ «σφράγισε» την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Φένλο.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας, 1-1, με την Χαρτς.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το ισόπαλο, 1-1, παιχνίδι με την Χαρτς στο Εδιμβούργο.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ετάρ.

ΙΣΡΑΗΛ
Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας χωρίς γκολ με την Χάποελ Ρα΄Ανανά

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Αλταχ με 2-1.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν εκτός αποστολής για το 0-0 στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ριέκα με 2-1.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα από την Χάιντουκ με 2-1.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Νόρντζελαντ με 3-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας, 1-1, με την Τρέντσιν.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μεζοκόβεσντ Ζσόρι, το οποίο έληξε ισόπαλο 0-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 88ο λεπτό.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Ήταν στο βασικό σχήμα της εκτός έδρας ήττας με 3-1 από την Πάκσι , αλλά έγινε αλλαγή στο 66΄.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Αλ Χιλάλ στο Ριάντο, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 2-0 από την Αλ Ραέντ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Βασίλης Κωνσταντινίδης (Βεντφόρετ Κοφού): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-0 από την Σεντάι, εντός έδρας.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Λόγω της αποβολής του στο προηγούμενο παιχνίδι, δεν είχε δικαίωμα στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γουέστερν Σίντνεϊ Γουόντερερς.

ΙΝΔΙΑ
Μάρκος Σιφναίος (Κεράλα Μπλάστερς): Πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ισόπαλο 1-1 με την Μουμπάι Σίτι.

* Η Αλάνιασπορ των Μανιάτη, Τζαβέλλα, η Μακάμπι Χάιφ του Αθανασιάδη και η Διναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά παίζουν σήμερα.