Ούνικς - Μακάμπι 100-101

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ χρειάστηκε την παράταση να κάμψει την αντίσταση της Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη με 100-101. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Μακάμπι νίκησε σε 45’ την Ούνικς με 100-101 και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα μπορούσε να είχε πάρει τη θέση της, αλλά ασυνεννοησία στο τέλος της κανονικής διάρκειας έδωσε τρίποντο στον Μάικλ Ρολ ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη κυρίως στον Στεφάν Λάσμε στην άμυνα και στον Τζαμάρ Σμιθ στην επίθεση (είχε 12π. στην πρώτη περίοδο) βρέθηκε να προηγείται με 26-17 (10’). Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια δέχονταν με ευκολία καλάθι ενώ στην επίθεση το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων ήταν αποτέλεσμα προσωπικών ενεργειών.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε το παραμικρό. Ο Δημήτρης Πρίφτης έβλεπε τους παίκτες του να έχουν διαρκή κίνηση στην επίθεση και με τον Βλάντισλαβ Τρούσκιν να πετυχαίνει 12 πόντους βρισκόμενος μόλις 6’ στο παρκέ η διαφορά πήγε στο +12 (33-21, 13’). Η Μακάμπι αντέδρασε και με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 38-37 (18’). ΟΙ Ρώσοι με άμυνα σε όλο το γήπεδο οδήγησαν σε διαδοχικά λάθη τους αντιπάλους τους κι έτσι κατάφεραν με επιμέρους σκορ 14-2 να κάνουν το 51-39 (20’).

Ο ΝτιΑντρε Κέιν ήταν αυτός που ηγήθηκε της προσπάθειας της Μακάμπι στην τρίτη περίοδο και εκμεταλλευόμενοι τα άσχημα ποσοστά της Ούνικς στο συγκεκριμένο διάστημα, οι Ισραηλινοί όχι μόνο μείωσαν, αλλά προηγήθηκαν με καλάθι του ΝτεΣον Τόμας (57-58, 28’).

Τρία εύστοχα τρίποντα του Αντόν Πονκρασόφ, άλλαξαν την ισορροπία στο σκορ κι έβαλαν την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπροστά στο σκορ με 80-73 (36’). Οι φωνές του Νέβεν Σπάχια ανάγκασαν τους παίκτες του να αντιδράσουν και με 5 σερί πόντους από τον Τζον ΝτιΜπαρτολομέο ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης και ισοφάρισαν (80-80, 34” για τη λήξη). Με το σκορ στο 85-82 υπέρ της Ούνικς και με 8” για τη λήξη ο Δημήτρης Πρίφτης ξελαρυγγιάστηκε να φωνάζει στους παίκτες του να κάνουν φάουλ. Κανείς δεν τον άκουσε και ο Μάικ Ρολ σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε με τρίποντο.

Στην παράταση η Μακάμπι ήταν καλύτερη, είχε και την ψυχολογία με το μέρος της και προηγήθηκε με 91-98 (43’), όμως ακολούθησαν 3/3 τρίποντα από την Ούνικς η οποία προσπέρασε με 100-98 (49” πριν τη λήξη). Ο Κέιν με1/2 βολές και ο Άλεξ Τάιους με επιθετικό ριμπάουντ έβαλαν εκ νέου την ομάδα τους σε θέση οδηγού 100-101.

Στα 22” που έμεναν ο Κολόμ και Σμιθ αστόχησαν και η Μακάμπι πήγε στον τελικό.

Για την Μακάμπι ξεχώρισαν οι ΝτιΆντρε Κέιν (17π.), ΠιέρΤζάκσον (15π.) και Μάικλ Ρόλ(12π.). Για τους ηττημένους ο Τζαμάρ Σμίθ τελείωσε με 28 πόντους κι ο Βλάντεσλαβ Τρούσκιν με 18.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 52-41, 64-63, 85-85, (παρ) 100-101