Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Σκόνδρας, Βλαχοδήμος, Φετφατζίδης, Χαντζόπουλος και Κατίδης βρήκαν δίχτυα, ο Μαρίνος έβαλε ένα αυτογκόλ και ο Παπαδόπουλος έκανε τρομερό... θέατρο.

Λάρισα – Αστέρας Τρίπολης με επιστροφή στοιχήματος*, αν καταλογιστεί πέναλτι. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Πέντε γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τους Σκόνδρα, Βλαχοδήμο, Φετφατζίδη, Χαντζόπουλο και Κατίδη να βρίσκουν δίχτυα για τις ομάδες τους. Το αυτογκόλ που πέτυχε ο Μαρίνος ευτυχώς δεν στοίχισε στην Σαρλερουά, ενώ το θέατρο του Παπαδόπουλου επισκίασε την καλή εμφάνισή του.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας του για το εντός έδρας παιχνίδι με την Μπράιτον, το οποίο έληξε 0-0, καθώς ήταν τιμωρημένος λόγω της κόκκινης κάρτας που είχε αντικρύσει στο ματς με την Μπρίστολ.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο εντός έδρας παιχνίδι (0-0) με την Πρέστον.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Λιντς με 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 51' και ενώ το σκορ ήταν στο 0-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Λιντς με 2-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 40ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Χέρτα με 2-0, αλλά ευτυχώς δεν έχει κάτι σοβαρό και θα είναι κανονικά στην διάθεση του Μίκαελ Σκίμπε για το ματς με το Βέλγιο.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Κολωνίας με 3-1, μόνο που τα... χάλασε όλα με το «θέατρο» που έκανε στις καθυστερήσεις.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστoλή της Άουγκσμπουργκ για την εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκλάντμπαχ.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μάιντς.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 επί της Δυναμό Δρέσδης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας ντέρμπι με την Ίντερ όπου η Ρόμα γνώρισε την ήττα με 3-1, χωρίς να βρεθεί σε καλή μέρα, καθώς φέρει ευθύνη στο 1ο και στο 3ο γκολ των φιλοξενούμενων όπου έχασε τους Ικάρντι και Βεσίνο αντίστοιχα.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αποχώρησε τραυματίας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπενεβέντο με 1-0.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ουντινέζε.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα από την Σπαλ στο «Ρενάτο Νταλ' Άρα».

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 στην έδρα της Βενέτσια.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Μαλίν με 1-0.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Γκενκ.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 από την Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ, πετυχαίνοντας όμως ένα αυτογκόλ, το οποίο ευτυχώς δεν στοίχισε στην ομάδα του.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι επί της Μπέβερεν, το οποίο η ομάδα του κέρδισε με 1-0 χάρη σε δική του ασίστ.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης επί της Μπέβερεν με 1-0.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Μπέβερεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 46' λεπτό του εντός έδρας 1-1 με την Καραμπούκσπορ, στην θέση του Γιάννη Μανιάτη.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Καραμπούκσπορ, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης άφησε την θέση του στον Γιώργο Τζαβέλλα.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Αδάνα Ντεμιρσπόρ, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αδάνα Ντεμιρσπόρ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ανκαραγκούτσου, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 2-0.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 2-1 από την Αδάνασπορ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Λόγω τραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Ρίο Άβε.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ρίο Άβε.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας με την Ρίο Άβε.

ΓΑΛΛΙΑ
Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Πέτυχε στο 42ο λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με την Χάβρη, το οποίο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εσπανιόλ.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της δεύτερης ομάδας της Σεβίλλης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή του Άγιαξ για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φένλο.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Τβέντε.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Φέγενορντ, όπου η Βίλεμ γνώρισε την βαριά ήττα με 5-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φίτεσε.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός και σκόρερ του γκολ με το οποίο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Χάμιλτον για να πάρει την ισοπαλία τελικά (2-2) από την Κιλμάρνοκ, εκτός έδρας.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κιλμάρνοκ που έληξε 2-2.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Λέφσκι, στο ντέρμπι της Σόφιας.

Θοδωρής Παπουτσογιαννόπουλος (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Λέφσκι με 4-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη με 1-0 επί της Σάλτσμπουργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Ίστρα.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ίντερ Ζάμπρετς με 3-1.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βλασίμ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Ροβανιέμι, όμως έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό.

Χαράλαμπος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Bασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ στην εκτός έδρας νίκη επί της Εκένας με 2-1.

Νίκος Κουσίδης (Γιάρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Εκένας με 2-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός στην επιβλητική νίκη με 4-1 επί της Ποντμπρέζοβα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Τσέλιε.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βολουντάρι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε στο 63ο λεπτό της εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μεζοκόβεστ Ζσόρι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Πέτυχε το 3ο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 4-0 επί της Αλ Φατέχ.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Αγωνίστηκε και στην 90ο λεπτό της βαριάς ήττα με 5-2 από την Αλ Ιτιχάντ εντός έδρας.