Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Νίκος Ρόλλας

Για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι ο Νίκος Καρέλης βρήκε δίχτυα, ο Φάνης Γκέκας σκόραρε μετά από δύο μήνες, ενώ γκολ πέτυχε και ο Σωτήρης Νίνης. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Τέσσερα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, με τον Νίκο Καρέλη να κλέβει την παράσταση, καθώς για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι της Γκενκ, κατάφερε να βρει δίχτυα. Από εκεί και πέρα, ο Φάνης Γκέκας χρίστηκε σκόρερ με την Σιόν μετά από δύο μήνες και μάλιστα εις διπλούν, ενώ γκολ πέτυχε και ο Σωτήρης Νίνης με την Σαρλερουά.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Σάλκε, στο οποίο για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη (0-0)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη της Λειψίας με 2-0 επί της Ντάρμσταντ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, όπου η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την ήττα με την Μπάγερν Μονάχου με 3-1.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-1 από την Φράιμπουργκ μέσα στην Βρέμη.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 56ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Στουτγάρδη με 3-1, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να σκοράρει.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας από την Στουτγάρδη με 3-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 56ο λεπτό.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Βασικός στην εκτός έδρας με 3-1 από το Ανόβερο.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για τη νίκη με 2-1 επί της Χέιντενχάιμ.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο χωρίς γκολ, εντός έδρας παιχνίδι με την Ντούισμπουργκ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άλεν): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Τσβικάου, όπου η Άλεν γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς
(Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Έμπολι, όμως η Ρόμα δεν κατάφερε να κερδίσει, καθώς έμεινε στο 0-0.
|

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Λόγω του τραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα με 1-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα με 1-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Προ Βερτσέλι, όπου η Μπάρι πήρε τη νίκη με 2-0 εντός έδρας.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Πίζα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Καταντζάρο εντός έδρας.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας παιχνίδι με την Καταντζάρο που έληξε 2-2.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χαλ, το οποίο η Γουότφορντ κέρδισε 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη επί της Μπόρνμουθ με 2-0.

Мидлсбро - Борнмут (Обзор матча) "MyFootball.ws" от MyFootball.ws - Футбол онлайн на Rutube.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ρέντινγκ με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπιλμπάο, αλλά αντικαταστάθηκε το 76ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ναντ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Βέστερλο και σκόραρε το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα, με το οποίο ουσιαστικά η Γκενκ σφράγισε τη νίκη με 2-1.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Είδε από την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκενκ.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και έγινε αλλαγή στο 72'.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Σιντ Τρούιτεν.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μουσκρόν.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μουσκρόν με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Μουσκρόν με 1-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Χρίστηκε βασικός στη νίκη επί της Γάνδης με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 79'.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Έουπεν, το οποίο έληξε χωρίς νικητή (2-2).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Χρόνινγκεν, εντός έδρας.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 με την Ρόντα, εντός έδρας.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 3-1 επί των Γκο Αχέντ Ιγκλς.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εκτός έδρας νίκη επί της Ντε Χάαγκ με 1-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Πάσος Φερειρα, δεν σκόραρε και έγινε αλλαγή στο 76'.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 82ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Πάσος Φερέιρα.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Νταντί, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μετά από δύο μήνες, βρήκε και πάλι δίχτυα, σκοράροντας δύο φορές στη νίκη της Σιόν με 5-1 επί της Λουγκάνο.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Αούστρια Βιέννης με 2-0.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Ποντμπρεζοβα, εντός έδρας.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Όσιγιεκ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λοκομοτίβ Γκόρνα Οργιαχόβιτσα.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Μπήκε στο 78ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Indy Eleven.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ήταν βασικός στη νίκη με 4-1 επί της Αλ Κχαλέζ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68'.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-1 επί της Αλ Κχαλέζ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Γιούμπιλο Ιβάτα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουράβα.

* Η Ουντινέζε των Καρνέζη, Κονέ, η Κάλιαρι του Ταχτσίδη, η Φιρένσε του Καραμάνου παίζουν σήμερα.