Καλή αρχή για την εθνική, δεύτερος ο Φραντζεσκάκης στη σφυροβολία

Κώστας Ευθυμιάδης

Με βολή στα 73,46μ. ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ήταν δεύτερος στην σφυροβολία, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων.

Με βολή στα 73,46μ. ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ξεκίνησε ιδανικά την παρουσία της εθνικής ομάδας στίβου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων και την 1η κατηγορία στο Κλουζ της Ρουμανίας.

Ο πρωταθλητής από την Κρήτη με βολή στα 73,46μ. στην σφυροβολία (ξεκίνησε μία ώρα νωρίτερα από τα υπόλοιπα αγωνίσματα) κατέκτησε την δεύτερη θέση και πρόσφερε 11 πόντους που περίμενε από αυτόν η ελληνική ομάδα.

Το 73,46μ. ήρθε στην πρώτη βολή, ενώ άκυρες ήταν οι επόμενες δύο. Πήγε και για την 4η βολή όπου δικαίωμα είχε μόνο η πρώτη 4αδα στις προηγούμενες τρεις βολές, αλλά κι εκεί δεν άλλαξε κάτι, καθώς ήταν και πάλι άκυρος.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Τούρκος Απάκ με βολή στα 77,10μ., ενώ τρίτος ήταν ο Λευκορώσος Μπασάν με βολή στα 73,37μ.