Προκρ. Μουντιάλ 2022: Αδιανόητη νίκη η Βόρεια Μακεδονία στη Γερμανία (vids)

Αυτή κι αν ήταν... βόμβα! Η Βόρεια Μακεδονία ήταν εντυπωσιακή και επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Γερμανίας! Διπλά για Γαλλία, Ιταλία και Αλβανία. Δύσκολα η Αγγλία την Πολωνία.Τεσσάρες για Σκωτία, Δανία, Ισλανδία, Ουγγαρία.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ιταλία συνέχισε ακάθεκτη, επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Λιθουανίας, έκανε το 3 στα 3 και είναι χαλαρά στην κορυφή του 3ου ομίλου! Οι «Ατζούρι» μπορεί να μην έπεισαν με την εικόνα τουw, ωστόσο δε συνάντησαν προβλήματα από τους Λιθουανούς, που είχαν σε τρομερή βραδιά τον Σβεντκάουσκας. Κακό α' μέρος, με τον Ιμόμπιλε να έχει ευκαιρίες, αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Λιθουανό γκολκίπερ. Τη λύση έδωσε στο 48' ο Στέφανο Σένσι! Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έχασν ευκαιρίες με Κιέζα, Ιμόμπιλ, Λοκατέλι, αλλά στις καθυστερήσεις, ο αρχηγός της Λάτσιο πέτυχε το 2-0 με πέναλτι! Στο Μπέλφαστ, Βόρεια Ιρλανδία και Βουλγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, μένοντας έτσι χωρίς νίκη στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν την υπεροχή, αλλά όχι και τον τρόπο για να σκοράρουν. Βέβαια, τη μεγάλη ευκαιρία για το τρίποντο είχαν οι Βούλγαροι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Πίκοκ- Φάρελ έβγαλε υπέροχα την κεφαλιά του Ιλιεφ!

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε αρκετά στο Σαράγεβο, κατάφερε όμως να φύγει από τη Βοσνία με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της. Τους «μπλε» λύτρωσε ο Αντουάν Γκριεζμάν στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης. Σε μία φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Ραμπιό έκανε τη σέντρα και ο «Γκριζού» με γυριστή ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Σέχιτς. Στο «Ολιμπίσκι» η Ουκρανία άνοιξε το σκορ με τον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος στο 20ό λεπτό υποδέχτηκε την εξαιρετική κάθετη του Ζιντσένκο και πλάσαρε από αριστερά με το δεξί τον Ποκατίλοβ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 59'! Εξεδήλωσαν φοβερή αντεπίθεση «κρύβοντας» την μπάλα και με τον Μουζίκοβ να πλασάρει ιδανικά και να διαμορφώνει το τελικό 1-1 στο Κίεβο. Η Γαλλία φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς. Ακόμη μία βαθμολογική απώλεια για τους Ουκρανούς, πρώτος βαθμός στην τρέχουσα προκριματική διαδικασία για το Καζακστάν.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Σε απίθανη κατάσταση η Δανία, διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας την Αυστρία, διατήρησε το απόλυτο νικών και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή με εννέα βαθμούς. Οι Δανοί ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Αυστριακούς πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ. Στο 58' ο Ολσεν πέτυχε το 1-0 και στο 63' ο Πέντερσεν πέτυχε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χόιμπιεργκ βρήκε δίχτυα, ενώ ο Ολσεν στο 73' διαμόρφωσε το 4-0.

Τεσσάρα η Σκωτία, η οποία πέτυχε την πρώτη νίκη της στον όμιλο επικρατώντας των Νήσων Φερόε (4-0). Ετσι, έφτασε τους πέντε βαθμούς και πέρασε στη 2η θέση. Ο ΜακΓκιν ήταν πρωταγωνιστής, πετυχαίνοντας γκολ στο 7' και στο 53'. Ο Ανταμς στο 60' σφράγισε τη νίκη και ο Φρέιζερ στο 70' διαμόρφωσε το 4-0.

Η Μολδαβία του Ρέαμπτσουκ (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) έβαλε δύσκολα για 50 λεπτά στο Ισραήλ, αλλά η αποβολή του Νικολαέσκου έφερε τα πάνω - κάτω και τη βαριά εντός έδρας ήττα με 4-1. Οι Μολδαβοί προηγήθηκαν με τον Καρπ, ωστόσο, ο Ζάχαβι στο 45' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Νικολαέσκου αποβλήθηκε στο 50ο λεπτό και οι Ισραηλινοί άρχισαν το... πάρτι. Στο 57΄ο Σόλομον πέτυχε το 2-1, ο Νταμπούρ σημείωσε το 3-1 και ο Νάτχο στο 66΄ διαμόρφωσε το 4-1.

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Το απόλυτο τρέχει με 3x3 η Αγγλία, που επιβεβαιώνει ποιος είναι το αφεντικό στον όμιλο, καθώς βρίσκεται μόνη στην κορυφή. Η αλήθεια είναι ότι το δύσκολο ματς με την Πολωνία (χωρίς τον τραυματία Λεβαντόφσκι), το πήρε 2-1 χάρη στον Μαγκουάιρ στο φινάλε (85'). Τα Λιοντάρια είχαν ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Κέιν, αλλά ο Στόουνς έκανε τρομερό λάθος και χάρισε την προσωρινή ισοφάριση στον Μόντερ (58'). Τελικά το τρίποντο πήγε στους γηπεδούχους και οι ηττημένοι έχουν ήδη χάσει έδαφος. Η Αλβανία έκανε αυτό που έπρεπε με το 0-2 στο Σαν Μαρίνο που είναι η πιο αδύναμη χώρα του γκρουπ και γι' αυτό φρόντισαν οι Μανάι (62') και Ουζούνι (85'). Στη 2η θέση βρίσκεται πάντως η Ουγγαρία, η οποία επίσης είχε πανεύκολο βράδυ, καθώς πέρασε με 1-4 από την Ανδόρα που στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Πουγιόλ έβαλε το πρώτο της γκολ στον όμιλο. Φιόλα (45'+2)', Γκάζνταγκ (51'), Κλάινχαϊσλερ (58') και Νέγκο (90') σφράγισαν την τεσσάρα τω Μαγυάρων.

10ος ΟΜΙΛΟΣ

Βόμβα μεγατόνων από τη Βόρεια Μακεδονία, η οποία έφυγε με τη νίκη (1-2) από το Ντούισμπουργκ κόντρα στη Γερμανία! H εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου μέρους με τον Γκόραν Πάντεφ. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και ο 37χρονος αρχηγός τους νίκησε από κοντά τον Τερ Στέγκεν. Στο 62ο λεπτό ο Λερόι Σανέ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και ανετράπη. Ο Ιλκάι Γκιουντογάν ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε κι έκανε το 1-1. Κι όμως η Βόρεια Μακεδονία ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη. Ο Ελίφ Ελμάς από το κέντρο της γερμανικής άμυνας μετά τη σέντρα του Άριαν Αντέμι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-2)! Η Ισλανδία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά για το Μουντιάλ 2022 καθώςεπικράτησε (1-4) στο Βάντουτς του Λίχτενσταϊν. Ο Σέβαρσον άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες στο 12', ενώ ο Μπιάρνασον στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διεύρυνε το προβάδισμα. Το τρίτο γκολ των Ισλανδών ήρθε από τον Πάλσον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Φρίτσκ, αλλά το τελικό σκορ (1-4) διαμόρφωσε ο Σιγκούριονσον με εκτέλεση πέναλτι στο 90+3'. Η Αρμενία έχει τρεις νίκες (επικράτησε εντός έδρας νωρίτερα της Ρουμανίας με σκορ 3-2) στα ισάριθμα πρώτα ματς και φιγουράρει στην πρώτη θέση του ομίλου με εννιά βαθμούς. Η Βόρεια Μακεδονία έπιασε τη Γερμανία στους 6, Ρουμανία και Ισλανδία από 3.

Αρμενία - Ρουμανία 3-2
Γερμανία - Βορ. Μακεδονία 1-2
Λίχτενσταϊν - Ισλανδία 1-4