Προκρ. Μουντιάλ 2022: Ανατροπή με Κριστιάνο η Πορτογαλία! (vids)

Η Πορτογαλία τα βρήκε σκούρα, ωστόσο με την υπογραφή του Κριστιάνο επικράτησε 3-1 εκτός έδρας του Λουξεμβούργου! Τρελό πάρτι για Βέλγιο (8-0 τη Λευκορωσία), Ολλανδία (7-0 το Γιβραλτάρ), πρώτη γκέλα για Τουρκία.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Πορτογαλία χρειάστηκε... 45 λεπτά για να βρει τα πατήματά της, να αφήσει πίσω το αποτέλεσμα στη Σερβία (2-2) και να πάρει νίκη κορυφής! Οι Ιβηρες επικράτησαν 3-1 εκτός έδρας του Λουξεμβούργου κι έφτασαν τους 7 βαθμούς μαζί με τους Σέρβους. Κακό α΄ μέρος για την ομάδα του Σάντος, είχε δυο καλές ευκαιρίες με Κριστιάνο και Σάντσες, αλλά όχι τον τρόπο για να σκοράρει. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι στην πρώτη ευκαιρία βρήκαν δίχτυα με κεφαλιά του Ροντρίγκες (30'). Ωστόσο, ο Ζότα κατάφερε στην τελευταία φάση του α' μέρους να ισοφαρίσει, πετυχαίνοντας το 8ο του γκολ σε πέντε ματς ως βασικός. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας στο 50' το 2-1. Παράλληλα, έβαλε τέλος στην... ξηρασία 415 λεπτών χωρίς γκολ με την Εθνική! Ο Ζότα είχε δοκάρι, αλλά ο Παλίνια στο 80' σφράγισε τη νίκη πετυχαίνοντας το 3-1.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Λουκάκου έμεινε στον πάγκο αυτή τη φορά, ξεκουράστηκε, αλλά το Βέλγιο είναι μία τρομερή καλοκουρδισμένη επιθετική μηχανή. Και το επιβεβαίωσε κόντρα στη Λευκορωσία, η οποία χρειάστηκε να μαζέψει οκτώ φορές την μπάλα από την εστία της. Σε αυτό το απίθανο 8-0 γενικότερα έπαιξαν οι αναπληρωματικοί, με τους πρωταγωνιστές να μην είναι οι συνήθεις ύποπτοι, ενώ υπήρξαν έξι διαφορετικοί σκόρερ (14' Μπατσουαγί, 17', 89'Βανάκεν, 38', 76' Τροσάρ, 42' Ντοκού, 49' Πράετ, 70' Μπεντέκε). Οι Βέλγοι βρίσκονται μόνοι στην κορυφή, ενώ μεγάλη μάχη έγινε στο Ουαλία-Τσεχία, τις ομάδες δηλαδή που θεωρητικά θα κυνηγήσουν τους Κόκκινους Διαβόλους. Ο Τζέιμς (82') έδωσε τη νίκη 1-0 στους Ουαλούς, με τις δύο χώρες να παίζουν με 10 παίκτες εξαιτίας αποβολών των Σικ (49') και Ρόμπερτς (77').

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γκέλα για την Τουρκία, η οποία δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη της νίκη στα ισάριθμα πρώτα ματς των προκριματικών του Μουντιάλ 2022. Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας υπέστη την πρώτη της βαθμολογική απώλεια, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3) Κωνσταντινούπολη τη Λετονία. Πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό οι Τούρκοι άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα, ο Τσαλχάνογλου έβγαλε την κάθετη, ο Καραμάν νίκησε τον Στέινμπορς κι άνοιξε το σκορ. Ο μέσος της Μίλαν από ρόλο δημιουργού πέρασε σε εκείνον του εκτελεστή στο 33ο λεπτό. Είδε την μπάλα να του έρχεται από ψηλά και με εξαιρετικό σουτ με το δεξί στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα. Στο 35' οι Λετονοί έβγαλαν εξαιρετική αντεπίθεση και μείωσαν με τον Σαβάλνιεκς. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ στο 52ο λεπτό έφερε το 3-1 με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να πανηγυρίζει, αλλά ο Ούλντρικις στο 58ο μείωσε εκ νέου για τους φιλοξενούμενους.Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο πρώην της ΑΕΛ, Γιάνις Ικάουνιεκς, δίνοντας το βαθμό στη Λετονία και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (3-3).

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Ολλανδία στο «Βικτόρια» του Γιβραλτάρ. Στο 41' ο Μπέρχαους άνοιξε το σκορ για τους «οράνιε». Στο 55' ο Ντε Γιονγκ στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-2, στο 61' ο Ντεπάι με εκτέλεση φάουλ - η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα - το 0-3, στο 62' ο Βαϊνάλντουμ με διπλή προσπάθεια το 0-4 και στο 64' ο Μάλεν σε κενή εστία το 0-5. Το 0-6 διαμόρφωσε ο Φαν ντε Μπέεκ στο 85ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ (0-7) διαμορφώθηκε από τον Ντεπάι στο 88ο λεπτό.

Η Νορβηγία πέρασε από την Ποντγκόριτσα επικρατώντας εκτός έδρας (0-1) του Μαυροβουνίου χωρίς ο Έρλινγκ Χάαλαντ να έχει βρει δίχτυα στα τρία πρώτα ματς της προκριματικής διαδικασίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε από τον Αλεξάντερ Σέρλοτ στο 35ο λεπτό του ματς στο «Ποντ Γκόριτσομ». Η Τουρκία είναι πρώτη με 7 βαθμούς, ενώ γενικά στον όμιλο επικρατεί... χαμός . Ολλανδία, Μαυροβούνιο και Νορβηγία έχουν από 6 βαθμούς.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Νωρίτερα η Κύπρος είχε πανηγυρίσει πρώτη φορά, σε έναν όμιλο που παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς τα αποτελέσματα είναι απρόσμενα. Και μπορεί η Κροατία να ξύπνησε κάπως καθυστερημένα και να πήρε εύκολα με 3-0 την αδύναμη Μάλτα (62' Πέρισιτς, 76' Μόντριτς, 90' Μπρεκάλο) για το δεύτερο τρίποντό της, αλλά το πιο σημαντικό ματς, το Σλοβακία-Ρωσία, το καθάρισε (2-1) ο πρώην του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ (74') και μάλιστα με υπέροχη ατομική ενέργεια. Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με τον Σκρίνιαρ (38') και ο Φερνάντες είχε ισοφαρίσει προσωρινά (71') για τους Ρώσους που γνώρισαν την πρώτη ήττα τους.

Κύπρος – Σλοβενία 1-0
Σλοβακία – Ρωσία 2-1
Κροατία – Μάλτα 3-0

1. Κροατία 6 (4-1)
2. Ρωσία 6 (6-4)
3. Σλοβακία 5 (3-2)
4. Κύπρος 4 (1-1)
5. Σλοβενία 3 (2-3)