Προκρ. Μουντιάλ 2022: Με οδηγό τον Ιμπραΐμοβιτς, εύκολα οι μεγάλοι (vids)

Ο Ιμπραΐμοβιτς γύρισε με ασίστ και ρεκόρ στο 1-0 της Σουηδίας επί της Γεωργίας για τον όμιλο της Ελλάδας. Πολύ χαλαρά για Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, διπλό η Αλβανία, ματσάρα (3-3) το Ουγγαρία-Πολωνία.

2oς ΟΜΙΛΟΣ

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς επέστρεψε μετά από πέντε χρόνια, έδωσε ασίστ, έγινε ο γηραιότερος διεθνής της χώρας και οδήγησε τη Σουηδία στο καθόλου εύκολο 1-0 επί της Γεωργίας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση για τον 2ο όμιλο, όπου βρίσκεται και η Ελλάδα, το έβαλε ο Κλάεσον με κοντινό πλασέ (35’), στέλνοντας τους Σκανδιναβούς μόνους στην κορυφή του γκρουπ. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν εντυπωσίασαν, ενώ οι Γεωργιανοί είχαν δύο καλές στιγμές, με τον πορτιέρο των Σουηδών,Νόρντφελντ, να έχει μία σημαντική απόκρουση στη βραδιά.

Σουηδία (Γιαν Ολοφ Αντερσον): Νόρντφελντ, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Ελάντερ, Λάρσον, Κλάεσον (74’ Φόρσμπεργκ), Ολσον (68’ Εκνταλ, 73’ Σβάνμπεργκ), Κουλουσέφσκι, Ισάκ, Ιμπραΐμοβιτς

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κάσια, Ντβάλι, Τσαμπράτζε, Γκιορμπελίτζε, Κβεκβεσκίρι (60’ Σενγκέλια), Κανκάβα (60’ Κβίλια), Αμπουρζάνια, Λομπανίτζε (78’ Μπερίτζε), Κβαρατσκέλια (46’ Κιτεϊσβίλι), Κβιλιτάια (84’ Μικαουτάτζε).

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Δεν φόρτσαρε, γιατί απλούστατα δεν χρειάστηκε. Με μια εμφάνιση στο ρελαντί, η Ιταλία νίκησε την Βόρεια Ιρλανδία στην Πάρμα με 2-0 (14' Μπεράρντι, 39' Ιμόμπιλε) και έκανε το πρώτο βήμα προς την κορυφή του τρίτου ομίλου. Σε αυτή, προς το παρόν, βρίσκεται η Ελβετία, η οποία έκανε πολύ πειστικό ποδαρικό, αφού επιβλήθηκε άνετα της Βουλγαρίας στη Σόφια με 3-1 (46' Ντεσπόντοφ - 7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Ζουμπέρ), επιβεβαιώνοντας ότι είναι το φαβορί ώστε να τερματίσει τουλάχιστον δεύτερη, αν και δεδομένα θα παλέψει για να διεκδικήσει την πρωτιά από την Σκουάντρα Ατζούρα.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μια ισοπαλία που δεν άρεσε σε καμία από τις δύο το 2-2 (71' Χάνλεϊ, 85' ΜακΓκίν - 55', 80' Κάλατζιτς) μεταξύ Σκωτίας και Αυστρίας στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκόβης. Στους Σκωτσέζους, επειδή δεν πήραν τη νίκη ως γηπεδούχοι και οι Αυστριακοί, επειδή προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους το πολύτιμο προβάδισμα.

Την πρώτη θέση του 6ου ομίλου, μόνη της μάλιστα, κατέχει καταρχήν η Δανία, η οποία πήρε... δύναμη από τους (έστω και αντίπαλους, αλλά εμβολιασμένους) φιλάθλους που έδωσαν το παρών στο Τελ Αβίβ και νίκησε πειστικά το Ισραήλ με 2-0 (13' Μπρέιθγουεϊτ, 67' Βιντ).

Η Μολδαβία, με βασικό και παρόντα στα 90 λεπτά των Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ του Ολυμπιακού ως αριστερό εξτρέμ, απέτυχε να πάρει τη νίκη στο θεωρητικά πιο εύκολο παιχνίδι της σε αυτή την προκριματική φάση, μένοντας στο εντός έδρας 1-1 (9' Νικολαέσκου – 83' Μ. Όλσεν) με τα αξιόμαχα Νησιά Φερόε.

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Με αρκετούς «νέους» - η δεύτερη φορά που στην ενδεκάδα ξεκίνησαν έξι παίκτες με πέντε ή λιγότερες συμμετοχές - η Αγγλία υποδέχτηκε στο Λονδίνο το Σαν Μαρίνο και δεν δυσκολεύτηκε να το συντρίψει με 5-0.

Ο Γουόρντ-Πράουζ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό κι έγινε ο 10ος παίκτης της Σαουθάμπτον που σκόραρε με τα «τρία λιοντάρια». Ο Κάλβερτ-Λιούιν στο 21ο λεπτό έκανε το 2-0 και ο Στέρλινγκ στο 31ο το 3-0 με το 150ό γκολ στην καριέρα του. Το δεύτερο γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν ήλθε στο 53ο λεπτό για το 4-0, ενώ στο 63'έδωσε τη θέση του στον Ουότκινς, ο οποίος διαμόρφωσε στο 83ο λεπτό το τελικό 5-0.

Απίθανο ματς διεξήχθη στη Βουδαπέστη με έξι γκολ, αλλά δίχως νικητή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο έκτο λεπτό με τον Σάλαϊ και έκαναν το 2-0 στο 53' με τον ίδιον παίκτη.

Ο Πάουλο Σόουζα έκανε τρεις αλλαγές στο 59' και σκόραραν οι δύο εξ αυτών στα επόμενα δύο λεπτά. Ο Πιόντεκ στο 60' μείωσε και ο Γιόζβιακ στο 61ο λεπτό έκανε το 2-2. Ο Όρμπαν στο 78' έδωσε νέο προβάδισμα στους Ούγγρους, αλλά ο Λεβαντόβσκι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

H Αλβανία πέρασε από την Ανδόρα χάρη στο γκολ του Εμίρ Λενιάνι στο 41'. Ο αριστερός φουλ-μπακ της Γκρασχόπερς με ωραία κίνηση από αριστερά και ωραίο τελείωμα με το αριστερό εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Γερμανία υποδέχτηκε στο Ντούισμπουργκ την Ισλανδία και δεν συνάντησε αντίσταση πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0. Οι έντεκα που ξεκίνησαν για τη «μάνσαφτ» έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα προς τους εργαζομένους στα γήπεδα του Κατάρ όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση του Μουντιάλ, πριν από την έναρξη του ματς σχηματίζοντας τις λέξεις human rights (ανθρώπινα δικαιώματα).

Η Γερμανία άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό από συνεργασία τριών παικτών της Μπάγερν. Ο Γιόσουα Κίμιχ έβγαλε εξαιρετική πάσα για τον Σερζ Γκνάμπρι, εκείνος με το στήθος «έσπασε» την μπάλα για τον Λέον Γκορέτσκα, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Χάνες Χάλντορσον.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε πολύ για τη «μάνσαφτ» και ήταν και πάλι προϊόν εξαιρετικής ομαδικής προσπάθειας των γηπεδούχων. Στο έβδομο λεπτό ήταν και πάλι εξαιρετική κάθετη από τον Γιόσουα Κίμιχ, ο Λερόι Σανέ από αριστερά έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Κάι Χάβερτς έκανε το 2-0. Αυτά ήταν τα δύο πιο γρήγορα γκολ της εθνικής Γερμανίας σε επίσημο ματς εδώ και 52 χρόνια. Το ρεκόρ έχουν από το 1969 οι Γκερντ Μιλερ και Βόλφγκανγκ Όβερατ είχαν χρειαστεί πέντε λεπτά για να σκοράρουν κόντρα στην Κύπρο.

Στο 56ο λεπτό ο Ιλκάι Γκιουντογάν με εξαιρετικό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής έκανε το 3-0. Απίθανο ματς στο Πλοϊέστι ανάμεσα στη Ρουμανία και τη Βόρεια Μακεδονία.

Ο Τανάσε με ωραίο πλασέ ύστερα από εξαιρετική κίνηση άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ενώ ο Βαλεντίν Μιχάιλα στο 50ό λεπτό με απίθανο σουτ έκανε το 2-0. Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας, όμως, δεν παρατησε το ματς. O Αντέμι στο 82' μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πάντεφ, ενώ ο Τράικοφσκι στο 83' ολοκλήρωσε τον εξαιρετικό συνδυασμό των φιλοξενούμενων για το 2-2. Η τελευταία λέξη ανήκει στον Ιάνις Χάτζι, ο οποίος μέσα από την περιοχή στο 86ο λεπτό έκανε το 3-2.

Με το δεξί ξεκίνησε και η Αρμενία, η οποία πέρασε από το Βάντουτς επικρατώντας εκτός έδρας (0-1) του Λίχτενσταϊν χάρη στο γκολ του (0-1) του Φρόμελτ στο 84ο λεπτό.

Γερμανία - Ισλανδία 3-0
Ρουμανία - Βόρεια Μακεδονία 3-2
Λίχτενσταϊν - Αρμενία 0-1