Ουγγαρία-Ολλανδία 13-12: Κόντρα στις ΗΠΑ στον τελικό των γυναικών στο παγκόσμιο

Η Ουγγαρία με τη δύναμη της έδρας νίκησε την Ολλανδία 13-12 και θα είναι η αντίπαλος των ΗΠΑ στο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Η Ουγγαρία με γκολ από την Ντόρα Λεϊμέτερ 3:50 πριν από το τέλος νίκησε την Ολλανδία με 13-12 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Εκεί το Σάββατο (2/7) θα τεθεί αντιμέτωπες με τις πανίσχυρες ΗΠΑ, που είναι το φαβορί για την κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου παγκόσμιου τίτλου.

Η Ουγγαρία εμφανίζεται έπειτα από 17 χρόνια σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ήτα το 2005 στο Μόντρεαλ όταν νικούσε τις ΗΠΑ με 10-7 στην παράταση για το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της.

Η Ολλανδία, του Ευάγγελου Δουδέση, διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη στο κατάμεστο «Άλφρεν Χάγιος». Ακόμα και όταν η Ουγγαρία δημιούργησε διαφορές δύο γκολ στην 3η περίοδο (8-6, 10-8, 11-9) και 12-10 με γκολ της Πάρκες, 6:52 πριν από το τέλος, είχαν απάντηση.

Η Σιμόνε φαν ντε Κρατς (5 γκολ σε 7 σουτ) μείωσε σε 12-11 (6:25) και ισοφάρισε 12-12 στα 4:17, πριν η Λεϊμέτερ πετύχει το νικητήριο γκολ.

ουγγαρια

Ουγγαρία (Ατίλα Μπίρο): Βάλι 1, Γκουρισάτι 2, Μάτε 1, Πάρκες 1, Κέζτελι 2, Λεϊμέτερ 4, Γκάρντα 2.

Ολλανδία (Ευάγγελος Δουδέσης): Γολβς 1, Σλίκινγκ 1, Φαν ντε Κρατς 5, Ρόγκε 2, Σέβενιτς 1, Τεν Μπρόεκ 2