Ελλάδα - Ιαπωνία 17-5: Για τις θέσεις 5-6 αύριο η εθνική στο ΟΑΚΑ

Κώστας Ευθυμιάδης

Η εθνική πόλο των γυναικών επικράτησε εύκολα της Ιαπωνίας (17-5) και αύριο θα παίξει για τις θέσεις 5-6 στην τελική φάση του World League στο ΟΑΚΑ.

Με άμυνα απροσπέλαστη για 20 λεπτά, η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών επικράτησε εύκολα της Ιαπωνίας με σκορ 17-5 και αύριο θα παίξει για τις θέσεις 5-6 της τελικής φάσης του World League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που έχασε χθες την είσοδο στα ημιτελικά στην διαδικασία των πέναλτι από την Ρωσία, έκανε πολύ καλή εμφάνιση και με την Ξενάκη να είναι σε εκπληκτική ημέρα, πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση που φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ.

Τα κορίτσια του Τεό Λοράντου μετά το 2-2 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, έκαναν ένα σερί 7-0. Προηγήθηκαν με 4-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου και με ένα 5-0 σερί στο δεύτερο ξέφυγαν στο σκορ και καθάρισαν από νωρίς τη νίκη. Σε αυτό το διάστημα η άμυνα ήταν εξαιρετική καθώς οι Γιαπωνέζες είχαν ποσοστό 2/12 στην επίθεση, με την Ξενάκη στο πρώτο μισό του αγώνα να έχει σημειώσει 5 τέρματα!

Το σερί αυξήθηκε κι άλλο με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου σε 10-0 χάρη σε τρία τέρματα των Νίνου και Μυριοκεφαλιτάκη (2), με την Ιαπωνία να σκοράρει ένα λεπτό πριν την λήξη της περιόδου, έπειτα από 20 λεπτά «ανομβρίας», ενώ σε νεκρό χρόνο μείωσε σε 13-4.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την Ιαπωνία να σημειώνει τρίτο σερί γκολ (13-5), με την Ελευθεριάδου με δύο τέρματα να επαναφέρει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Αύριο, στις 16:45 θα αντιμετωπίσει στον αγώνα για την 5η θέση τη νικήτρια της αναμέτρησης Ισπανία - Καζακστάν.

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 17-5

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-0, 4-2, 4-1

Οι σκόρερ:

ΕΛΛΑΔΑ: Τσουκαλά 3, Ελευθεριάδου 4, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 5, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ινάμπα 1, Γιαμαμότο 1, Αρίμα 2, Ιγουάνο 1

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.