World League: Ανυπέρβλητο εμπόδιο οι ΗΠΑ για την εθνική γυναικών (16-9)

Κώστας Ευθυμιάδης

Την ήττα με σκορ 16-9 γνώρισε η εθνική πόλο γυναικών από τις ΗΠΑ στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του World League στο ΟΑΚΑ.

Απέναντι στην κορυφαία ομάδα του πλανήτη, τις ΗΠΑ, η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, όμως ηττήθηκε με σκορ 16-9 στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του World League στο ΟΑΚΑ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε καλά στοιχεία, αγωνιζόμενο με μόλις 10 παίκτριες στο ρόστερ, καθώς ορισμένες θα ενσωματωθούν στην ομάδα στα επόμενα ματς. Είχε καλά ποσοστά στην παραπάνω (6/8, με τις ΗΠΑ να έχουν 9/10), όμως δεν έλειψαν και οι αδυναμίες, όπως τα λάθη σε μεταβιβάσεις που οδήγησαν σε κόντρα των Αμερικανίδων, αλλά και γκολ… σκοτωμένα που δέχτηκε δευτερόλεπτα πριν τελειώσουν η δεύτερη και η τρίτη περίοδος.

Οι ΗΠΑ πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 3-1 χάρη σε τρία τέρματα στην παίκτρια παραπάνω, τρόπος με τον οποίο ισοφάρισε η εθνική μας ομάδα, με τέρματα των Ξενάκη και Βασιλική Πλευρίτου. Οι ΗΠΑ όμως ήταν… άχαστες στην πρώτη περίοδο στην παίκτρια παραπάνω καθώς με την Ράνεϊ έκαναν το 4-3 (με 4/4 στην παραπάνω). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Φέιταλ έκανε το 5-3 για τις ΗΠΑ που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού παρά το μικρό προβάδισμα.

Η εθνική ομάδα είχε προβλήματα στην επίθεση καθώς δεν ολοκλήρωνε επιθέσεις και υπέπιπτε σε μαζεμένα λάθη, με αποτέλεσμα να γίνει σε ένα από αυτά, στην κόντρα, το 6-3 με την Γουίλιαμς. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου μείωσε στην παραπάνω, αλλά η Στεφανία Χαραλαμπίδη που αγωνίζεται με τις ΗΠΑ, με τον ίδιο τρόπο πήγε ξανά την διαφορά στο +3 (7-4).

Η Τσουκαλά και πάλι στην παραπάνω μείωσε σε 7-5, αλλά η Μάσελμαν σχεδόν σε νεκρό χρόνο έκανε το 8-5 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο ίδιο τέμπο οι Αμερικανίδες

Στο δεύτερο οι Αμερικανίδες ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο +5 (10-5) με την Χαραλαμπίδη, διαφορά που διατήρησαν με πέναλτι παρά την μείωση του σκορ από την Ελευθερία Πλευρίτου. Στα τελευταία τρία λεπτά του τρίτου οκτάλεπτου βελτιώθηκε η άμυνα της εθνικής ομάδας, ωστόσο επιθετικά δεν έβρισκε εύκολα λύσεις, με την άμυνα των ΗΠΑ να λειτουργεί εξαιρετικά. Το σκορ στην περίοδο έληξε στο 12-7 με γκολ της Μαργαρίτας Πλευρίτου στην παραπάνω και της Φίσερ, στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τις ΗΠΑ να αυξάνουν την διαφορά και να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη, στην προσπάθεια να υπερασπιστούν για άλλη μια φορά τον τίτλο τους στην διοργάνωση. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με παίκτρια λιγότερη καθώς αποβλήθηκαν με αντικατάσταση τρεις πολίστριες και ο Τεό Λοράντος είχε 10 παίκτες συνολικά στην διάθεσή του.

ΗΠΑ - ΕΛΛΑΔΑ 16-9

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-2, 4-2, 4-2

ΗΠΑ: Γουίλιαμς 2, Μάσελμαν 3, Ράνεϊ 1, Φέιταλ 3, Χαραλαμπίδη 3, Σάιντμαν 1, Στέφενς 2, Φίσερ 1.

ΕΛΛΑΔΑ: Β. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Μ. Πλευρίτου 3, Τσουκαλά 1, Ελ. Πλευρίτου 1.

Η Ισπανία εύκολα το Καζακστάν 20-11

Στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά και τον όμιλο της εθνικής, η Ισπανία επικράτησε του Καζακστάν με 20-11 σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως η Ισπανία ξέσπασε στο δεύτερο οκτάλεπτο και με ένα επί μέρους 7-0, ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, καθώς το Καζακστάν δεν κατάφερε να σκοράρει για 18 λεπτά.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 20-11

Τα οκτάλεπτα: 5-5, 7-1, 2-0, 6-5

Οι σκόρερ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Εσπάρ 2, Ορτίθ 3, Ταραγκό 3, Γκονζάλεθ 2, Ρουίθ 1, Φόρτσα 2, Κρέσπι 3, Αθνάρ 3, Λέιτον Αρόνες 1.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Πότσινοκ 1, Τούροβα 4, Γερέμινα 2, Ρόγκα 3, Κχριτάνκοβα 1.

Περίπατος της Ουγγαρίας επί της Ιαπωνίας

Εύκολο μεσημέρι είχε και η Ουγγαρία επί της Ιαπωνίας καθώς επικράτησε 26-10 και ξεκίνησε ιδανικά την παρουσία της στον Α’ όμιλο. Το παιχνίδι είχε κριθεί από την πρώτη περίοδο με ένα επί μέρους 7-1, ενώ εντυπωσιακό ήταν το σκορ στην τέταρτη περίοδο όπου σημειώθηκαν 13 τέρματα (9-4).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ 26-10

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 5-4, 5-1, 9-4

Οι σκόρερ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Πάρκες 7, Γκουρισάτι 5, Κέστελι 5, Αμπέλ - Αντάλ 3, Λείμέτερ 2, Βάλι 2, Μάτε 1, Σιλάγκι 1.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Αρίμα 1, Ιμπάνα 2, Κόιντε 1, Χασίντε 1, Νιιζάβα 2, Καβαγκούτζι 2, Κούντο 1.

O Καναδάς πήρε το ντέρμπι με την Ρωσία

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο Καναδάς επικράτησε της Ρωσίας με 12-10 σε μια αναμέτρηση που οι Καναδές πήγαν να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι. Προηγήθηκαν νωρίς με 5-1, είδαν τις Ρωσίδες όμως να μειώνουν στην έναρξη της τέταρτης περιόδου σε 9-8. Με ένα σερί 3-0 ωστόσο έφτασαν στο 11-8 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο World League. Δεδομένου πως παίζουν με την Ιαπωνία αύριο, είναι με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση.

ΚΑΝΑΔΑΣ- ΡΩΣΙΑ 12-10

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-3, 2-4, 3-2

Οι σκόρερ

ΚΑΝΑΔΑΣ: Σόχι 3, Εγγενς 2, ΜακΚι 2, Κρέβιερ 1, Ράιτ 1, Λεμάι-Λαβουά 1, Κρίστμας 1, Λα Ρος 1.

ΡΩΣΙΑ: Προκοφίεβα 4, Καρόμοβα 2, Γκλίζινα 2, Τιμοφέεβα 2.

Το αυριανό πρόγραμμα (Τρίτη, 15/6)

15.00 Καναδάς – Ιαπωνία

16.45 Ρωσία – Ουγγαρία

18.30 ΗΠΑ – Καζακστάν

20.15 Ελλάδα – Ισπανία

Αφού λάνσαρε έναν καινοτόμο υπερπλήρη οδηγό για τη νέα σεζόν του ΝΒΑ, το Gazzetta ταξίδεψε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για ένα NBA Tour χωρίς προηγούμενο. Ο Αντώνης Καλκαβούρας θα βρεθεί σε έξι διαφορετικές πολιτείες των Η.Π.Α. ακολουθώντας τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μείνετε συντονισμένοι, το περιεχόμενο θα είναι εντυπωσιακό!